Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Pen Kov 29, 2024 1:21 am



Atsakyti į temą  [ 19 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2
 Dievai ir žodžiai 
Autorius Žinutė
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Dievai ir žodžiai
TZU rašė:
Baltas rašė:
Dzinai, ar jau radote atsakymus į visus jus dominančius klausimus iškreipiant kalbą? Sena diskusija, kaip galima pakeisti žodžius, kad jie įgautų kitą prasmę.
Manot, kad lietuvių kalba čia vienintelė?

Ar jūs isitikinęs kad rusų kalba yra "užkeikimų abecelės motina"? Ir kam tai reikėjo čia įdėti?

Tai realus šaltinis, kurį matėte pas mane gyvai. Tai tik fragmentas burtakalbės, kurioje matosi, kaip žodžiai buvo "vartomi" ir įgaudavo kitas prasmes. Čia nieko naujo. Žmogus tuo džiaugiasi, tarsi naujagimis žaisliuką radęs. Sveikinu, kad radot sau naują žaidimą :))) (čia Dzinui), bet rašinėti, tarsi čia visi akli, gan naiviai atrodo. Grįžtam prie realios medžiagos, kuri atrodo tik vienai Catori pasirodė reali...

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Šeš Lap 14, 2009 1:02 am
Aprašymas WWW
Sidabrinis narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pir Spa 13, 2008 8:48 pm
Pranešimai: 198
Šalis: Graikija
Miestas, gyvenvietė, kaimas: Atėnai
mano pomėgiai: Kultūra, muzika, kelionės, filosofija
UNREAD_POST Re: Dievai ir žodžiai
Na nežinau, ar per daug akademiška ieškoti šaltinių, bet ir pats, Baltasai, jūs (ir ne tik jūs) dažnai prašote šaltinių, susidūręs su nauja dar negidrėta rašytine medžiaga. Tiesiog to reikia, kad neprimaišyti fantazijų nepgrįstu visiškai niekuo su teorijomis ar net fantazijomis (kurios gali būti visai realios), besiremiančiomis faktais, ar kad ir skykim tuo šeštuoju jutimu, kuris ne kiekvienam pažįstamas, arba tikėjimu... Na bent jau man visada norisi, kad žmogus pasakytų ne tik, kad taip yra, bet ir kodėl jis taip sako :) Bet tema ne apie tai turbūt:) :)

Beje, skaitydama Dzino pasisakymus su palyginimais apie buratiną, jaučiuosi kaip šiaudinė kaliausė, kur smaragdo miesto burtininko smegenų prašė - nesuprantu pagrindinės minties :(

_________________
Kai nieko neturi, turi dangų, žvaigždes ir vėją turi


Tre Lap 18, 2009 4:29 pm
Aprašymas
Sidabrinis narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pir Spa 13, 2008 8:48 pm
Pranešimai: 198
Šalis: Graikija
Miestas, gyvenvietė, kaimas: Atėnai
mano pomėgiai: Kultūra, muzika, kelionės, filosofija
UNREAD_POST Re: Dievai ir žodžiai
NA o dabar kažkas labiau į temą:

Kodėl aš rašiau apie pradinius šaltinius. Viena iš priežasčių yra ta, kad remiantis ne autentiškais šaltiniais prielaidos kartais esti klaidingos, todėl ir išvados po to išeina klaidingos. Tarkim autorė vis mini gr. Deivę HERĄ, po to su ja siedama žodį GERAS remdamasi panašiu skambesiu. Tačiau Hera, tai nėra tikslus vertimas. Graikiškai išvertus skambesį, tai būtų IRA , tad panašumo su geras, kaip ir nebelieka.. pašposijant galima susieti IRA su žodžiu GIRA, kaip su didžiajai deivei skirtu gėrimu :) . Apskritai, patys graikai, ne kitus žodžius kildina iš šio tikrinio žodžio, kaip kad autorė bando įrodyt, bet jį iš žodžio IROS, reiškiančio herojų, arba kita teorija iš žodžio ORA (valanda, laiko tarpas) , ir vadina ją amžių (laiko) deive.
Paskui vieta apie PERKŪNĄ, na man žodis Quercus (tartųsi kuerkus) visai jo neprimena..., bet galima įžvelgt panašumų, kai juos norima įžvelgt. Bet apie Perkūną lyg jau ir buvo gana didelė diskusija iškelta kitose temose apie dievus, tai ir einantis per kūną, ir palyginimas su slaviškuoju PERŪNU. Dar radau, šiek tiek panašiai skambantį ir panašias pareigas „atleikantį“ senovės Albanų dievą PERENDE (audros dievas), albanų kalbos nemoku, bet angliškoje knygoje rašo, jog albanams tapus krikščionimis šis žodis ėmė reikšti tiesiog Dievą. O pati jau esu kažkur rašiusi apie žodį PERKNOS reiškiantį audrėjantį dangų, vedant paralelę su juo, PERKŪNĄ galima sieti su papraščiausiu gamtos reiškiniu. Juk kai kur net ir rašoma, kad Lietuviai turėjo DIEVĄ (DEUS lot. Arba DIAS (dzeusas) gr.), o tik vėliau anie kiti atsiradę būtent sudievinant gamtą.
Straipsnyje autorė rašo apie koridą, sakydama, kad galbūt ji kilusi iš bulių garbinimo ir aukojimo kulto. Nežinau koridos istorijos, ar tikrai bulius privalėjo būti juodas ? o beje tame šaltinyje, kurį aprašiau temoje apie aukojimą, korida priskiriama būtent tai pačiai misijai – minios psichologijos valdymui (analogiškai gladiatorių kovoms)
Man dar buvo keista, kad net kelis kartus autorė pabrėžė, kaip Heliją (saulės dievą) pakeitė Apolonas. Na niekur neradau apolono sijimo su saule, o tik su jaunystės simboliu, kai kur siejamas su medžiokle, gydymu, tai pat mūzų ir poetų globėjas. Prieštaringas, kartu ir negailestingas medžiotojas, bet nuostabiai ir švelniai grojantis lyra. O jo motina neišvyko į šiaurę, o apsistojo Delo saloje..Beje Odeta rašo, kad Lotynai pasivadino save pagal deivę, Latoną, bet tarkim aš radau ir kitokių paaiškinimų, kad Lotynai, tiksliau tarian Latinai (viena iš tautelių dabartinėje Italijoje) tiesiog turėjo karalių vardu Latinus.. (čia Romėnų mitologijoj), o graikų mitologijoj Latinus buvo Odisėjo ir Kirkės sūnus. Šiuo atveju šaltinis Vikipedija, bet prie ten esančio striapsnio nurodyti šaltiniai iš kurių imta medžiaga :) taip, kad tai, ką parašiau ir netikslu gali būti :) Apie Ladą, kaip dievybę lietuvių mitologijoj, man rodos ar ne pats Baltasis yra sakęs, kad tokios galbūt ir iš viso nebuvo, kad tai buvęs tik kaip vienas iš žodžių dainose naudojamas, o jį kažkuris iš tyrinėtojų „pavertęs“ dievybe ? Pvz autorė pamini vaikišką žaidimą „ladu ladu ladutes keps močiutė bandutes“, siedama tai, su galimais apsaugos ritualais. O paskui pati užsimena, kad rusų kalboje LADONJ reiškia delnas, tai gal kilmė atvirkštinė ir vsiai nemistinė, gal mes pasiėmėm slaviškąjį žodį ladonj ir įpynėm į savo žaidimus ir žaidybines dainas, juk su vaiku žaidžiama „plojama“ laikant jo delniukus, o bandelės gaminamos irgi būtent tokiu pat veiksmu spaudžiant jas tarp dviejų delniukų :) .. Beje, aš išaugau žinodama šį žaidimą, kaip „katu katu katutes, keps močiutė bandutes“ :D o prie aptariamų Lados varijacijos reikšmių galiu ir dar vieną pridėti, Ladi gr. Kalboje reiškia aliejus :) Apie „iš LADOS kilusius žodžius LIUDI ir LIAUDIS“... o gal geriau juos kildinti iš žodžio LAOS (reiškiantį liaudis) ir iš jo einančius LAIki DImokratija (žmonių/liaudies valdžia) . Panašiausiai skamba su LETONA, tai žodis LETOANIA (gr. Latvija) .
O Lietuvoj nebuvo jokios lietaus deivės, kurią galima būtų su lietumi susieti ?
Didelė autorės teroja apie BAL; BALTA ir BALANDĮ.. ir kodėl paukščio pavadinimas būtent toks ? Kadangi ir pati autorė teigia, kad šaknis BAL kai kur tariasi kaip VAL, tai turiu ir kitą visai nedievišką ir su balta spalva nesusijusią balandžio teoriją.. graikiškas žodis BALANTION (B tarias kaip V, NT, kaip D), tai lietuviui perimusiam lotyniškąjį B tarimą galėtų skambėti kaip BALANDION, reiškia nedidelę tašelę, pvz pinigams susidėti.. O čia jau mano aiškinimas: Tašelėse kažką nešam, paštininkai pvz neša laiškus, balandis buvo nuo seno žinomas kaip laiškanešys, va ir galima žodžio kilmė.
Dar įdomią graikišką teoriją išvysčiau apie Velnią/Veliną. Tiksliau su šiuo žodžiu netgi dvi siejasi: vienas tai (rašau kaip tariasi graikiškai) VALIN arba VALINOS (kirčiai ant A) reiškia karalių. Velnas yra požemių karalius, o kita vertus anais laikias karaliai buvo itin blogos reputacijos, tai žmonės galėjo šį žodį vartoti tarkim apibūdindami labai nedorą, bjaurų, piktą žmogų.. O kita teorija su graikišku žodžiu VALANOS (kirtis ant pirmos A), reiškiančio vyriško lytinio organo galvutę, o pats šis žodis kilęs iš senovinio žodžio VELANIDI (kirtis ant pirmos I) reiškiančio gilę (dėl savo panašumo su šia organo dalimi). Viskas, kas susiję su lytimi atėjus krikščionims buvo priskirta blogiui, taigi ir VALANOS – VELINAS atsidūrė Dievo priešybėje :) Na bet jei sekti autorės pateikta linkme, kad Velnias paveldėjo daug didžiojo Dievo bruožų, tai matyt labiau tuomet tiktų pirmoji žodžio teorija, kurią ir su VALDŽIA galima sieti pvz.. tik su šviesiom VELYKOM nesisieja.. nebent antroji teorija ir siejimas su pavasariu ir vaisingumu.. ech painu :)


p.s.

Dar užkliuvo vieta apie gluosnius, nes kaip tik vakar pasitaikė mitą apie juos skaityti (nerašyčiau, jei autorė nesietų jų su graikiškom deivėm), tai mite rašoma, jog gluosniais buvo paverstos Saulės Dievo Helijo dukros Heliadės, kurios dieną naktį verkė savo žuvusio brolio.. (vos ne eglė žalčių karalienė)


Visko , ką rašiau šaltiniai pagrinde Michael Jordan dievų ir deivių žynynas (jame net ir lietuvių dievai paminėti), bei etimologijos įvairūs žodynai..

_________________
Kai nieko neturi, turi dangų, žvaigždes ir vėją turi


Paskutinį kartą redagavo Catori Tre Lap 25, 2009 12:49 am. Iš viso redaguota 1 kartą.



Tre Lap 18, 2009 9:53 pm
Aprašymas
Sidabrinis narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pir Spa 13, 2008 8:48 pm
Pranešimai: 198
Šalis: Graikija
Miestas, gyvenvietė, kaimas: Atėnai
mano pomėgiai: Kultūra, muzika, kelionės, filosofija
UNREAD_POST Re: Dievai ir žodžiai
Pagalvojau, kad čia geriausiai tiks. Gal kai kuri ir žinoma informacija. Turiu tokį angliškai parašytą žodyną "Gods and goddesses" (Dievai ir deivės), su įvairių tautų Dievų sąrašu (aišku nebaigtinis jis, tam tikrus laikotarpius apimantis), bet ten yra įdomių dalykų.., tiksliau lietuviško skambesio.. va pvz:

Baltis - ikiislaminis arabų dievas susijęs siejamas su Veneros planeta;
Banga - Centrinės afrikos Kongo respublikos gėlųjų vandenų dievas, vienas iš septynių dievų įkvėpiantis dieną taip pat baltaodžių žmonių kūrėjas :shock: !
Bumba - (pietų afrika) Dievas kūrėjas, kuris pajutęs pilvo skausmus išvėmė žemę, saulę, mėnulį ir visas gyvas būtybes. Man labai aiški paralelė su mūsų bamba.. pilvas.. gyvybės linijos pradžia, be kurios nebūtų ir sukūrimo..
Dagan - Babiloniečių javų ir derlingumo dievas. Lygiai tokiu vardu vadinamas javų ir derlingumo dievas pas vakarų semitus (Sirijos teritorijoje). Labai jau aiški paralelė su daigu ir dievu Dagas - žiemą daigus saugantis dievaitis (Iš kažkurio forumo dalyvio įkelto dievybių sąrašo) .
Dhruva - Indų garbinamas žvaigždžių dievas, Uttanapados sūnus, žvaigždė mažųjų grįžulo ratų žvaigždynę (kuri paskutiniame tūkstantmetyje pr. m.e. buvo laikoma poliarine žvaigžde). Dhruva ir Druviai.. be žodžių..

Dar įdomūs du Šumerų dievai Baba ir anukis, abu vaisingumo.. na skamba tai kaip baba ir anūkas :)

Alcis (tarias alkis) - germanų, numanomai islandų dievai - dvyniai broliai, dangaus sūnūs.

Ah Peku - majų griaustinio dievas. Šitas gal ir nelietuviškai skamba, bet kodėl visi su griaustiniu susiję dievai turi pradžią PE (Perkūnas, perūnas, perende ir pan..) :shock: :?:

Apie tą graikų ON, kur rašiau, tai irgi ne pastarųjų sugalvotas panašu. AN yra aukščiausiasis Dievas kūrėjas pas šumerus.. , ANI - etruskų aukščiausiojo dangaus Dievas. tai gal vis tik mūsuos vartojamas kaip priešdėlis an/ana yra su dievu susijęs.. , bet gal ir ne :)

Tai čia tik dalis pavyzdžių.. neperskaičiau viso sąrašo dar :)

_________________
Kai nieko neturi, turi dangų, žvaigždes ir vėją turi


Tre Lap 25, 2009 12:47 am
Aprašymas
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 19 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007