Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Pir Sau 25, 2021 5:21 pmAtsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
 Svarbios ir minėtinos datos 
Autorius Žinutė
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2835
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Svarbios ir minėtinos datos
Šiandien paminėta Nepriklausomybės Akto signataro Mykolo Biržiškos 125 metų gimimo sukaktis.
Paveikslėlis

Cituoti:
2007 m. rugpjūčio 22 d. 16 val. Vilniuje, Signatarų namuose, atidarytas Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto signataro Mykolo Biržiškos memorialinis kambarys 125 metų gimimo sukakties proga. Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signataras prof. Mykolas Biržiška – politikos ir visuomenės veikėjas, kultūros istorikas, pedagogas, publicistas. Gimė 1882 m. rugpjūčio 24 d. Mažeikių apskrityje, Viekšniuose, mirė 1962 m. rugpjūčio 24 d. Los Andžele.

Tragiškai žuvus dukrai, M. Biržiška ilgą laiką rūpinosi ir užaugino savo vaikaičius. Signataro Mykolo Biržiškos asmeninius daiktus Lietuvos nacionaliniam muziejui perdavė profesoriaus vaikaičiai Venta Barauskaitė Leon, Danutė Barauskaitė Mažeikienė ir Vytautas Barauskas, gyvenantys Jungtinėse Amerikos Valstijose. Į Signatarų namus iš JAV atkeliavo prof. M. Biržiškos baldai, knygos, asmeniniai rankraščiai, brolio Vaclovo Biržiškos, žymaus teisininko ir kultūros veikėjo, rankraščiai. Numatoma eksponuoti M. Biržiškos pomirtinę rankos ir veido kaukę iš bronzos, kuri buvo išlieta vaikaičių užsakymu.

Spaudos konferencija Signatarų namuose vyks rugpjūčio 22 d. 15 val., dalyvauja Signatarų namų vedėja Meilė Peikštenienė, prisiminimais dalysis M. Biržiškos vaikaičiai Venta Barauskaitė Leon ir Vytautas Barauskas.

Prof. Mykolas Biržiška – išskirtinė lietuvių mokslo, kultūros ir politikos asmenybė – Vasario 16-osios Akto signataras ir Lietuvos Tarybos narys (1917-1920), Vilniaus lietuvių Vytauto Didžiojo gimnazijos direktorius (1915-1922), profesorius, Kauno (1926-1927) ir Vilniaus (1940-1944) universitetų rektorius.

Į modernią Vilniaus lietuvių ir lenkų spaudą bei publicistiką M. Biržiška diegė ypač senas LDK kultūrinės tolerancijos tradicijas. Nuo 1905-ųjų, kai atvyko į šį miestą kaip socialdemokratų aktyvistas, iki 1922 m., kai Lenkijos vyriausybės buvo iš jo ištremtas kaip nepageidaujamas lietuvių veikėjas, M. Biržiška periodikoje paskelbė apie du tūkstančius publikacijų trimis kalbomis: lietuvių, lenkų ir rusų.

Būdamas nepaprastai darbštus, atsidavęs mokslui, Kaune pasinėręs į pedagoginę administracinę veiklą, nepamiršo mokslinio darbo. Nuo 1903 iki 1938 m. Mykolas Biržiška paskelbė 8236 mokslo straipsnius. Greta literatūros ir kultūros istorijos M. Biržiška paskelbė nemažai folkloristikos darbų.

Vykdant žemės reformą 1920 m., žemės sklypai buvo skiriami savanoriams kūrėjams ir Vasario 16-osios Akto signatarams. Skirtąjį žemės sklypą M. Biržiška pardavė ir, pridėjęs savo lėšų, 1938 m. gimtuosiuose Viekšniuose pastatė ambulatoriją, tėvo garbei pavadinęs „Daktaro Antano Biržiškos sveikatos namais".

Gyvendamas Kaune, prof. M. Biržiška nuolat rūpinosi Vilniaus reikalais, buvo išrinktas Vilniui vaduoti sąjungos Centro komiteto pirmininku, jo butas tapo Centro komiteto būstine. Perėmus iš sovietų Vilnių, 1940 m. sausio mėn. Vilniaus universiteto taryba prof. M. Biržišką išrinko rektoriumi. 1944 m. liepos 13 d. prof. Mykolas Biržiška pasitraukė iš Lietuvos, 1949 m. - į JAV. Nei amžius, nei sudėtingos gyvenimo sąlygos neužgožė profesoriaus visuomeniškumo: įsitraukė į Los Andželo lietuvių visuomeninį gyvenimą, buvo Lituanistikos instituto Čikagoje narys, brolio Vaclovo redaguojamos „Lietuvių enciklopedijos" redaktorių kolegijos narys
.
anonsas.lt

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Ant Lap 20, 2007 4:47 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 1 pranešimas ] 

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007