Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 4:51 pm



Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
 Lamatiečiai 
Autorius Žinutė
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Lamatiečiai
Lamatiečiai

Į šiaurę nuo Nemuno žiočių, tarp Nemuno ir Minijos, o šiaurėje iki dabartinės Priekulės apylinkių iš buvusios pajūrio kapų su akmenų vainikais srities V—VI a. išsiskyrė nedidelė Lamatos etnokultūrinė sritis. V—IX a. čia buvę griautiniai kapai, mirusieji laidoti galva j šiaurę, rečiau į rytus ar vakarus.

Vyrų ankstyvuosiuose kapuose randama daugiau darbo įrankių: įmovinis kirvis, dalgis, galąstuvas, vėlesniuose jų beveik nerasta. Iš ginklų į kapą visad dedama viena dvi ietys, kartais smailus kovos peilis ar kalavijas - durklas. Vyrų kapuose reta papuošalų, rūbas susegtas ir puoštas lankine sege, prie raitelio kojų randami pentinai. Šalia vyro kape dažnai laidojamas ir žirgas ar tiktai žirgo galva.

Moterims į kapą beveik visada įdedamas verpstukas, dažnai yla ir peiliukas. Ankstyvuosiuose šios srities moterų kapuose randama nedaug papuošalų — kartais antkaklė, o rūbas susegtas smeigtuku ar sege. VII—VIII a. jų kapai iš kitų išsiskiria savitais ir puošniais papuošalais. Moterų galvos puoštos ilgu, iki 40 cm, virbo formos smeigtuku. Ant galvos jos dėvėjo kepurėles ar apgalvius su širdies formos pasidabruotais kabučiais, o ant kaklo gintaro ir žalvario įvijų apvarąs bei antkakles. Drabužį segėsi didelėmis lankinėmis segėmis, o juosmens srityje dažnai kabėjo kiauraraštis puošnus kabutis. Ant abiejų rankų mūvėjo apyrankes. Tiek moterų, tiek vyrų kapuose randama pavienių gintarinių karoliukų, matyt, amuletų.

VII a. šioje teritorijoje ėmė plisti mirusiųjų deginimo paprotys, kuris pamažu įsigalėjo, ir nuo IX a. iki pat XIII a. mirusieji buvo deginami. Degintiniai kapai randami panašaus dydžio duobėse kaip ir griautiniai, įkapės paprastai būna apdegusios ar specialiai sulankstytos.

VII—X a. lamatiečių etnokultūrinė grupė turėjo daug bendru­mų su kaimyninėmis skalvių, žemaičių ar kuršių gentimis. Beje, nors ji susidarė iš vienos kultūrinės srities kaip ir prūsai, tačiau pamažu nuo jų nutolo, suartėdama su lietuvių kalba kalbėjusiomis gentimis.
Lietuvos archeologų draugija
Jei žinote daugiau šaltinių ar galite ką nors vertinga nurodyti ar pridurti, rašykite šioje temoje :!:

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Ant Sau 24, 2006 6:12 pm
Aprašymas WWW
senbuvis(ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Šeš Bir 17, 2006 11:01 pm
Pranešimai: 93
Miestas: PLUNGE
UNREAD_POST 
Štai ką mano apie Lamatos žemę archeologas G. Zabiela:
"XIII a. žemaičiai ne kartą yra puolę Klaipėdą. Puolimus žymiai lengviau paaiškinti, jeigu žemaičiams skirsime Veiviržo upės baseiną. Taigi, matyt, Lamatos žemė buvo pati vakarinė žemaičių žemė. O žemės pavadinimas Lamata tėra viduramžių raštininkų klaida."





Šaltinis: VAKARŲ BALTAI: ETNOGENEZĖ IR ETNINĖ ISTORIJA-V., 1997


Ket Sau 25, 2007 5:59 pm
Aprašymas
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 2 pranešimai(ų) ] 

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007