Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Geg 28, 2020 8:17 amAtsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 
 Lietuvos katalikai ir senojo tikėjimo žmonės 
Autorius Žinutė
Vartotojo avataras
UNREAD_POST Lietuvos katalikai ir senojo tikėjimo žmonės
Atidaryti naują temą paskatino signataro Algirdo Patacko mintys išsakytos laidoje "Tūkstantmečio pokalbiai". Laidelę galimą pažiūrėti rubrikoje "video". Gerb. A.Patackas kalba apie užgijusius randus ir piešia bendrą katalikų ir senovės baltų tikėjimo paveikslą -medis tas pats, šaknys baltiškos, kamienas katalikiškas. Lygtai ir neturėtų būti jokių nuoskaudų ir fronto. Bet kartais mes ta frontą pamatome-pasigirsta dar vis šauksmas:"mūsų tėvus degino jezuitai" ar žemdirbių dainelėse tūlas įžvelgia šetono sąmokslą. Kažkodėl rašant šitas eilutės neišeina iš galvos RRR parašas "kaip žiūri taip ir matai". Gal tikrai geriau nematyti kraštutinių, dažnai isteriškų, kažkur nusivylusių, kažkur nepripažintų žmonių požiūrio. Tokių visada buvo ir bus. Ir jeigu kraštiniai flangai taikosi vienas kitą apliet purvo kibirėliu anksčiau ar vėliau tenka ir viduryje stovintiems. Manau , kad susiduriame su tokiu reiškiniu-pagonybė. Lietuvoje yra pagonys katalikai ir pagonys senojo tikėjimo. Gerbiamas Baltas forume buvo davęs gerą pagonio išaiškinimą-tai tas, kuris nesigilina į savo veiksmus (sutrumpintai). Tą prišprieša dalina mus į atskirus segmentus, o segmentų ir taip jau begalės. Ir komunistai ir fašistai, ir vilniečiai ir kauniečiai. Skaldyk ir valdyk! Tik mūsų skirtingai nei senovės galų nereikia skaldyt. Patys susiskaldysim. Gerbiamieji, kokios Jūsų mintys dėl baltiško tikėjimo ir katalikų tikėjimo (kalbu apie Lietuvoje susiformavusį katalikišką tikėjimą) bendrumų ir priešpriešu?


Pir Lap 16, 2009 3:19 pm
Vartotojo avataras
UNREAD_POST Re: Lietuvos katalikai ir senojo tikėjimo žmonės
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=26870155

Katalikai neįsileidžia pagoniškų tuoktuvių į Valdovų rūmus
Ieva Urbonaitė, http://www.DELFI.lt
2009 gruodžio mėn. 15 d. 12:30Pasidalinti

Lietuvoje didelę įtaką turintys katalikai pagonybės išpažinėjų neprileidžia prie Vilniaus arkikatedros požemiuose esančio aukuro vietos ir tiesiog veja iš Šventaragio slėnio, DELFI teigė senojo lietuvių tikėjimo bendruomenės „Romuva“ vyriausiasis krivis Jonas Trinkūnas. Pasak jo, Lietuvoje daugėja pagoniškų tuoktuvių, tačiau šioms apeigoms Valdovų rūmuose neliko vietos.

Etnologas priminė, kad Šventaragio slėnyje ne tik kūrenta aukuro ugnis, bet ir būta Perkūno šventyklos.

„Čia iškilo didžiuliai Valdovų rūmai, tačiau juose mums taip pat neatsirado vietos. Kai direkcijos paprašėme patalpų, kuriose galėtume atlikti apeigas, sulaukėme pasiūlymo eiti į kalnelius ir miškelius, nes esame gamtos garbintojai“, – piktinosi vyriausiasis krivis.

Vasarą senojo lietuvių tikėjimo išpažinėjai taip ir daro, tačiau, J. Trinkūno žodžiais, pusė metų lietuviško oro tam netinka.

Neturi kur tuokti jaunavedžių

„Kai atšąla, mes turime apeigas atlikti uždaroje aplinkoje. Pvz., dabar gauname daugybę užsakymų senovinėms santuokoms. Anksčiau žiemą nebuvo, o štai šį šeštadienį turėsim, nors, žiūrėkit, jau sniegas sninga! Būtinai reikia nors vienos patalpos, o mums sako: eikit į kalnus ir miškelius“, – komentavo „Romuvos“ vadovas.

Statistika rodo, kad norinčių tuoktis pagal senovinius papročius daugėja. Pernai taip sutuokta 30, o šiemet – jau beveik 50 porų.
J. Trinkūnas priminė, kad Gedimino laikais Vilnius garsėjo tolerancija, visos tautos čia galėjo turėti savo šventyklas ir pagal savo tradicijas garbinti Dievą.„Bet Gediminas mirė, prasidėjo kovos, galų gale Jogaila su Vytautu ėmė įvedinėti krikščionybę, užgesino šventą ugnį, išgriovė Perkūno šventyklą ir tolerancija baigėsi, – prisiminė etnologas, tačiau pridūrė, kad senojo tikėjimo išpažinėjai nepasidavė ir nepasiduos.

„Nereikalaujame, kad būtų leista atkurti Perkūno šventyklą, bet reikalaujame bent jau leisti kai kada ją aplankyti“, – sakė krivių krivaitis.

Stumia į užribį

Ruošiantis Lietuvos tūkstantmečiui J. Trinkūnas pora kartų lankėsi Arkikatedroje, su dvasininkais tarėsi dėl galimybės laiptais nusileisti prie Šventaragio slėnio aukuro ir pagerbti valdovų šventybes, tačiau veltui.

„Tuometinis arkikatedros administratorius Ričardas Doveika sakė, kad bažnyčia neįsileidžia kitų konfesijų atstovų atlikti apeigas ir viskas“, – sakė etnologas.

J. Trinkūną guodžia tai, kad Lietuva įstojo į Europos Sąjungą: „Jei liktų tokia pat valstybė, kur šeimininkauja Katalikų Bažnyčia, nieko gero negalėtume tikėtis. Tačiau dabar žmonės keliauja po pasaulį ir mato, kad gyvenimas – daug įvairesnis, nei mums buvo teigta“.

Vis dėlto, „Romuvos“ vadovo nuomone, Lietuvoje senojo tikėjimo išpažinėjams daug sunkiau, nei svetur: „Kai apie mus sužino pasaulis – pripažįsta, sveikina, kviečia, o namuose jaučiamės stumiami į užribį“.

Pakvietė į Pasaulio religijų parlamentą

„Matot, kaip įdomiai išeina: pasaulyje Romuvą pripažįsta kaip etninę religiją, o Lietuvoje ne, nes čia šeimininkauja įtakingi katalikai“, – apibendrino krivių krivaitis, ką tik grįžęs iš Melburne vykusio Pasaulio religijų parlamento, kuriame pirmą kartą dalyvavo ir Lietuvos atstovai.

Pasak J. Trinkūno, Parlamente dalyvavusių nekrikščionių buvo mažuma, tačiau induisto Svami Vivekanandos kalba padėjo suvokti, jog ne tik judėjų ir krikščionių dvasinės tradicijos, bet ir kitos religijos turi vertę.

„Šventumas, skaistumas ir labdara nėra kurios nors vienos išrinktosios religijos nuosavybė. Sakau jums – ant kiekvienos religijos vėliavos turėtų būti užrašyta: „Padėkime, bet ne nukariaukime“, „Harmonija ir taika, o ne ginčai ir vaidai“, – sakė mokytojas.

Kongrese kalbėta apie planetą ir žmoniją, kurią derėtų jausti ir suvokti kaip visumą, kurioje reikia ne tik gyventi, bet ir sugyventi.

„Ekumenizmas jau dabar peržengia krikščioniškųjų religijų ribas“, - įsitikinęs J. Trinkūnas.

Protestavo graikų ortodoksai ir žydai

Be tradicinių religijų, į Parlamentą kviesti pagoniškųjų, ir neopagoniškųjų religijų atstovai, tarp kurių – Amerikos indėnai (Nativ Americans), nors prieš šimtą metų į Parlamentą jų niekas neįleido, nes tuo metu indėnams buvo tiesiog draudžiama praktikuoti etninę religiją.

Šį kartą pagonių pasirodymas taip pat sukėlė sumaištį ir protestų. Protestuodami prieš naujųjų pagonių dalyvavimą Parlamentą paliko graikų ortodoksų atstovai.

„Prieš Juodųjų musulmonų dalyvavimą protestavo žydų atstovai. Tačiau dominavo nuostata, jog pasaulinės krizės akivaizdoje visi dvasiniai judėjimai turi vienytis“, – pasakojo etnologas ir pacitavo Dalai Lama žodžius: „Daugelis mano, jog būtent jų religija yra geriausia. Aš jaučiu, jog man geriausias yra budizmas, bet nemanau, jog budizmas yra geriausias visiems kitiems“.


Ant Gru 15, 2009 2:33 pm
Bendruomenės druwis (-ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ant Bir 06, 2006 5:00 pm
Pranešimai: 326
Miestas: Vilnius - Telšē
UNREAD_POST Re: Lietuvos katalikai ir senojo tikėjimo žmonės
Kaip tik norėjau šią informaciją patalpinti. Vadinasi, forumo struktūra gera, kad atėjau į tą pačią vietą :)
Mano trikrašis čia tik tas, kad jei pavyks romuvos kriviui (nežinau kodėl jį vadina straipsnyje kartais „vyriausiuoju“, o komentaruose „krivių krivaitis“ yra irgi nesusipratimas) gauti patalpėlę, tai tai neturėtų būti skirta tik romuviams. (šiuo atveju reiktų padėti vieni kitiems).

_________________
Vėsas opės akmenůtas...


Ant Gru 15, 2009 5:54 pm
Aprašymas ICQ YIM
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2834
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Lietuvos katalikai ir senojo tikėjimo žmonės
Zilvinas rašė:
Atidaryti naują temą paskatino signataro Algirdo Patacko mintys išsakytos laidoje "Tūkstantmečio pokalbiai". Laidelę galimą pažiūrėti rubrikoje "video". Gerb. A.Patackas kalba apie užgijusius randus ir piešia bendrą katalikų ir senovės baltų tikėjimo paveikslą -medis tas pats, šaknys baltiškos, kamienas katalikiškas.
...Gerbiamieji, kokios Jūsų mintys dėl baltiško tikėjimo ir katalikų tikėjimo (kalbu apie Lietuvoje susiformavusį katalikišką tikėjimą) bendrumų ir priešpriešu?


Cituoti:
...arkikatedros administratorius Ričardas Doveika sakė, kad bažnyčia neįsileidžia kitų konfesijų atstovų atlikti apeigas ir viskas“, – sakė etnologas.

Cituoti:
...pasaulyje Romuvą pripažįsta kaip etninę religiją, o Lietuvoje ne, nes čia šeimininkauja įtakingi katalikai“, – apibendrino krivių krivaitis, ką tik grįžęs iš Melburne vykusio Pasaulio religijų parlamento, kuriame pirmą kartą dalyvavo ir Lietuvos atstovai.

Cituoti:
...Šį kartą pagonių pasirodymas taip pat sukėlė sumaištį ir protestų. Protestuodami prieš naujųjų pagonių dalyvavimą Parlamentą paliko graikų ortodoksų atstovai.
„Prieš Juodųjų musulmonų dalyvavimą protestavo žydų atstovai.

Cituoti:
...pacitavo Dalai Lama žodžius: „Daugelis mano, jog būtent jų religija yra geriausia. Aš jaučiu, jog man geriausias yra budizmas, bet nemanau, jog budizmas yra geriausias visiems kitiems“.


Matot krikščioniško pasaulio nuomonę ir nekrikščioniško, ko dar reikia?
Zordsdavini rašė:
...jei pavyks romuvos kriviui (nežinau kodėl jį vadina straipsnyje kartais „vyriausiuoju“, o komentaruose „krivių krivaitis“ yra irgi nesusipratimas) gauti patalpėlę

Romuvai matyt jis vyriausias (bent jau pagal amžių :). Krivių Krivaičiu jis negali būti, nes nėra kitų krivių...kurie gali regėti.

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Ant Gru 15, 2009 6:42 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 4 pranešimai(ų) ] 

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Google [Bot] ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007