Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Šeš Bir 06, 2020 8:24 amAtsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
 Baltiškos pasaulėžiūros Įžymūs žmonės 
Autorius Žinutė
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2834
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Baltiškos pasaulėžiūros Įžymūs žmonės
Martynas Jankus. Mažosios Lietuvos patriarcho išvaizda, sodyba, kurioje jis gyveno

Tekstą parengė Martyno Jankaus muziejaus direktorė Giedrė Skipitienė
Paveikslėlis
Atstatyta M. Jankaus spaustuvė
(dabar M. Jankaus muziejus)
Paveikslėlis
Martynas Jankus (sėdi dešinėje)
su savo šeimos nariais
Paveikslėlis
Martynas Jankus buvo vidutinio ūgio, kresnas, plačiapetis senelis. Veidas apskritas, senatvėje plaukai buvo pražilę, akys - gyvos, net linksmos, kartais susimąsčiusios ar net pilnos ironijos. Rengėsi kukliai. Su savo mėgiama pilka sermėga lankėsi ir vargšų lūšnelėse, ir turtuolių rūmuose, net tolimame Paryžiuje. Dažnai su reikalais lankydavosi Klaipėdoje, keliavo Klaipėdos kraštą.
Ilga ir įvairi jo kovų dėl lietuvybės grandinė užsibaigė prijungus Klaipėdą prie Lietuvos. Po to Martynas Jankus ilgam apsistojo savo tėviškėje Bitėnuose, kuriuos pradėjo lankyti šimtai lietuvių. Ten dažnai atvykdavo Lietuvos kariai, jaunimas, užsienio lietuviai. Visus jis maloniai priimdavo. nerimas spaudė jo širdį dėl to, kad išvaduotoje Lietuvos žemėje buvo daug vargo ir neteisybės.
Pagrindiniu savo darbu M. Jankus tuo metu laikė rūpinimąsi didžiausia lietuvių šventove - Rambyno kalnu, ant kurio kasmet per Jonines vykdavo didžiulės iškilmės.
Jankams priklausiusi žemė Bitėnuose susieidavo su ta garsiąja senovės lietuvių šventykla. Ten seni ąžuolai iki pat šių dienų ošia, lietuviams primindami garbingą tėvynės praeitį.
Bitėnai – sodžius prie Nemuno. Atvykęs čia ir įkopęs į kalnelį, pirmiausia galėdavai atsidurti Martyno Jankaus sodybos kieme. Ji visada būdavo švarutėlė. Gyvenamasis namas – mūrinis. Ties namo viduriu – durys. Įėjus i vidų, buvo koridorėlis ir didžiulis kambarys, kurio gale stovėjo didelis stalas. Ant sienų kabėjo įvairių visuomenės veikėjų portretai. Ant to stalo gulėdavo didelė knyga. Ją Martynui Jankui padovanojo Lietuvos visuomenės atstovai. Tai Rambyno svečių knyga, kurioje M. Jankaus sodybos ir Bitėnų gyvenvietės svečiai pagal tradiciją pasirašydavo ar įrašydavo patriotinio turinio tekstų.
Bitėnai – ne tik M. Jankaus gimimo ir gyvenimo, bet ir ilgametis lietuvybės puoselėjimo židinys.
M. Jankaus gyvenamasis name veikė lietuviškų knygų spaustuvė tuo metu, kai Didžioje Lietuvoje buvo deklamuojama: „Anei druko, anei rašto mums turėt neduoda: tegu, sako, bus Lietuva ir tamsi, ir juoda“ (vysk. A. Baranauskas). Bitėnų Martyno Jankaus spaustuvė, Rambynas, kaip ir Dionizo Poškos „Baubliai“, A. Baranausko klėtelė Anykščiuose, Motiejaus Valančiaus klebonija Varniuose, Simono Daukanto paminklas Papilėje – mūsų tautos šventovės, gyvieji mūsų praeities liudininkai.
M. Jankaus namuose ypač išsiskirdavo šviesus salonas. Knygų spintose visada būdavo gausu leidinių įvairiomis kalbomis. Kambario kampe stovėjo pianinas, šalia kurio niekad netrūkdavo gėlių, šalia jų – gražus medžio raižinys. Tai Mažosios Lietuvos dovana Patriarchui.
Gretimame kambaryje ant sienos kabojo „Sandaros“, Lietuvos šaulių sąjungos, studentų korporacijų ir daugybės kitų organizacijų suvenyrai, adresai, įvairiomis progomis įteikti didžiajam šio krašto vyrui. Ten pat galėdavai pamatyti ir 1923 m. sausio 9 d. Šilutėje išleisto Klaipėdos krašto gyventojams skirto manifesto originalą, Mažosios Lietuvos Gelbėjimo Komiteto deklaracijos tekstą ir daug kitų įdomių ir krašto istorijai svarbių dokumentų. Taigi jau tuo metu Martyno Jankaus namai buvo savotiškas Klaipėdos krašto ir jos kovų už lietuvybę muziejus. Apie šio krašto istoriją pasakojo kiekviena ten buvusi knyga, nuotrauka, paveikslas.
Paveikslėlis
Martyno Jankaus muziejuje saugoma Amžinosios Rambyno kalno knygos kopija. Originalas - Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, retųjų spaudinių skyriuje. Amžinoji Rambyno kalno knyga pagaminta Klaipėdoje „Ryto“ spaustuvės knygrišykloje ir padovanota M. Jankui 1928 m. Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečio ir M. Jankaus 70 metų jubiliejaus proga. Tai Lietuvos visuomenės dovana. Pirmąjį įrašą knygoje paliko Vydūnas 1928 m. 1939 m. M. Jankus slapta išgabeno knygą į Kauną, kad jos neišniekintų kraštą užgrobę hitlerininkai. Karo metu knyga buvo slepiama Kaune karo muziejuje ir pulkininko, vyriausiojo Lietuvos skauto Juozo Šarausko šeimoje. Naujoji knyga yra sunkiausia Lietuvos knyga: sveria 23,5 kg., joje 1000 lapų. Šioje knygoje yra perkelti M. Jankaus įrašai ir Vydūno linkėjimas lietuvių tautai. Joje jau šiais metais pasirašė daug žymių ir nusipelniusių žmonių iš Italijos, Suomijos, Rusijos, Vokietijos.

Literatūra:
1. Pranys Alšėnas ,,Martynas Jankus“)

Iliustracijos iš M. Jankaus muziejaus rinkinių

.spaudos.lt/Muziejai/M_Jankaus_isvaizda.htm

Plačiau
http://www.spaudos.lt/Muziejai/Sueiga_muziejuje.htm
http://www.spaudos.lt/Muziejai/virt_sue ... iejuje.htm
http://www.spaudos.lt/Knygnesiai/Martyn ... samiau.htm
http://www.spaudos.lt/Knygnesiai/M_Jank ... samiau.htm
http://www.spaudos.lt/Muziejai/MJ_tremtis.htm
http://www.spaudos.lt/Muziejai/M_Jankaus_spaustuve.htm
http://www.spaudos.lt/Muziejai/M_Jankus ... torius.htm

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Tre Bir 14, 2006 1:26 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 1 pranešimas ] 

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007