www.baltai.lt
http://www.baltai.lt/kulturos_forumas/

išvykos į Kretą įspūdžiai
http://www.baltai.lt/kulturos_forumas/viewtopic.php?f=9&t=211
Puslapis 11

Autorius:  Baltas [ Tre Rgs 07, 2005 11:50 am ]
Pranešimo tema:  išvykos į Kretą įspūdžiai

Sveikinu svyturiui sugryžus iš Kretos, ačiu už lauktuves, tikiuosi pasidalinsi įspūdžiais, galėsiu nuskanuoti tavo foto ir įdėti į mūsų fotogaleriją.

Autorius:  svyturys [ Pen Rgs 30, 2005 1:25 pm ]
Pranešimo tema: 

Jums ačiū, kad išleidot ir sutikot :)
Bandau sudėlioti įspūdžius, bet jų tokia gausybė...Prašosi straipsnio. Bet kol jo dar nėra, tai parašysiu kaip senoliai sako. Kad geriau vieną kartą pačiam pamatyti, negu šimtą katrų iš kitų girdėti.

Autorius:  svyturys [ Tre Spa 19, 2005 5:31 pm ]
Pranešimo tema: 

Nuskridau į Kretą, dievų ir žmonių salą. Vieną dieną buvau ekskursijoje į Santorino salą. Anksti ryte išvykom į Herakliono jūrų uostą. Iki salos apie- 200 km. Man gera buvo žiūrėti į smaragdinį jūros vandenį. Mūsų laivą lydėjo delfinai. Saulė vis aukščiau kilo virš horizonto. Santorino sala yra seisminėje geografinėje zonoje. Ji yra išsidėsčiusi ant trijų plokščių: Pietų Europos, Egėjo jūros ir Afrikos.Savo forma Santorino sala primena mėnulį, plačiausia vieta- 6 km. Mes vykstameį šiaurinę salos dalį- miestelį Ijo. Pravažiuodami matome paslaptingai išsikišusį ugnikalnį. Santorino sala yra piečiausia Kikladų salyno sala Egėjo jūroje. Santorino salos teritorijoje yra 9 vulkaniniai krateriai, veikiantys Menšyros (pavadinimą reiktų patikslinti) ir Santorino ugnikalniai. XVa. pr. Kr. ugnikalnis sunaikino Mino civilizaciją. Buvo palyginti keli ugnikalniai: Krakatau, esantis Ramiajame vandenyne ir Vezuvijus. Santorino ugnikalnis buvo 3000 kartų stipresnis už Vezuvijų ir 5 kartus už Krakatau. 19a. viduryje išsiveržus Krakatau, garsas buvo girdimas Australijoje ir Indijoje. Mirė 30 000 žmonių. Sakoma, kad garsas apie Santorino išsiveržimą apskriejo Žemės rutulį 8 kartus. Santorino sukeltos cunamio bangos buvo 9 metrų. Po 30 min., kai jos pasiekė Kretą, bangų aukštis buvo 40 metų. Po 4 val., kai pasiekė Palestiną ir Libiją, bangų aukštis buvo 90 metrų. Sakoma, kad išsiveržus Santorino ugnikalniui žuvo Atlantida. Yra versija, kad Atlantida buvo Santorino sala. Paskutinį kartą Santorino ugnikalnis buvo išsiveržęs 1956m., jis tebeveikia iki šiol. Jeigu Mesopotamijoje grįžtama prie praeities, Senovės Egiptas simbolizuoja amžinybę, tai Santorino salos gyventojai neprisiriša nei prie praeities, nei prie ateities. Jie išmoko džiaugtis šia akimirka, kuri jų manymu yra pati gražiausia.
Sakoma, kad Santorino saloje daugiau cerkvių negu namų, daugiau asilų negu žmonių ir daugiau vyno negu vandens. Cerkvėmis Santorinas garsėja pagrįstai. Čia jų penki su puse šimto. Tačiau visos jos duris turistams atveria kartą per metus, kai švenčiama šventojo, kurio vardu pavadinta cerkvė, diena. Graikams laisvės sąvoka buvo nepaprastai svarbi. Jie net melsdavosi stati: lenktis arba klauptis pridera tik vergui. Manau, vietos žmonių tikėjimą sustiprino ugnikalnis. Geriamą vandenį vietos gyventojai specialiu laivu- vandenvežiu atplukdo iš sausumos. Miestui Ijo būdinga tipiška salos architektūra. Jaukios gatvelės sudaro miesto labirintą. Jose daug tavernų, meno galerijų, viliojančių orginaliais papuošalais, sandalo kvapu ir šypsenomis, kurios lieka išėjus. Papuošaluose raižomos runos. Gatvėse sustingęs Sfinksas tarsi mena praeiviams savo seną mįslę: "Kokia gyva būtybė rytą vaikšto keturiomis kojomis, dieną- dviem, o vakare -trimis ?"
Vietos gyventojai verčiasi turizmu ir žemės ūkiu. Jie augina vynuoges. Jas renka auštant, iš jų gamina vyną. Derlių nuima du kartus per metus, gegužę ir rugsėjį. O kur dar riešutai... Visi draugiškai vaišinami. Lieka nepaprastas nuoširdumo jausmas, kai žmogus duoda, nereikalaudamas atlygio. Matome, kaip kruopščiai išnaudojamas kiekvienas žemės lopynėlis. Lyg kregždžių lizdai ant uolų pastatyti gyventojų namai.
Aplankome salos sostinę Firą. Santorino saloje raštas buvo III tūkst. pr. Kr. Jau tada būta hieroglifinio ir jam artimo linijinio rašto. Hieroglifai A buvo naudojami 2100-1900m. pr. Kr., hieroglifai B- 1900-1700m. pr. Kr., o vėliau juos išstūmė linijinis raštas A, gyvavęs 1700-1450m. pr. Kr., o pastarąjį- linijinis raštas B, gyvavęs nuo XVa. pr Kr. iki 1200m. pr. Kr. Linijinį raštą B pavyko dešifruoti 1956 metais po to, kai buvo nustatyta, jog taip rašė žmonės, kalbėję graikiškai. Jį dešifravo Maiklas Ventris (1922- 1956 m.) architektas, karo lakūnas. "Linijinio rašto A žmonės" yra didžiulė mįslė, kuri kaip šydas dengia Viduržemio jūros praeitį.
Jaunimas studijuoti išvažiuoja į Kretoją, bet baigę studijas vėl grįžta į Santorino salą.
Tyros jūrų uoste laukia laivas į Kretą. Laivą pasiekti galima nusileidus funikulieriumi arba 600 laiptukų. Jei pasirinksi antrą variantą, kelią įveikti gali padėti asiliukai. Jei užsispirs, tai ir į laivą gali pavėluoti. :) Saulėlydis laive ir besišypsantis mėnulio ragelis žvaigždėto dangaus skliaute. Ir supas laivas ant bangų, ir sukas ratas muzikos ritmu. Čia žmonės iš įvairių pasaulio šalių sukas ir bando išmokti sirtakį, o gal tiesiog pajausti tą dvasią. Linkiu Jums gerų kelionių.

Autorius:  svyturys [ Sek Gru 04, 2005 11:43 pm ]
Pranešimo tema: 

Parašius pirmuosius kelionės įspūdžius, buvo teisingai pastebėta, kad nieko apie Kretą. Bandysiu pasitaisyti, neveltui sakoma geriau vėliau negu niekad. Labai seniai, maždaug 2 mln.m. Kr. buvo žemynas Egeida. 1 mln. m. Kr. Šiaurės pusrutulio ledynai pradėjo tirpti, pakilo jūros vanduo. Dėl nuolatinių vulkanų išsiveržimų tas žemynas nuskendo ir atsirado Kretos sala. Egeida buvo šiaurėje, o pietuos, Kretos vietoje, buvo 4 atskiros salos. Afrika nuolat artėjo prie Europos, jūros dugnas kilo po 2-4 cm. Taip 1 mln.m. pr.Kr. iškilo jūros dugnas ir susiformavo Kreta. Dar ir dabar žemdirbiai, dirbdami žemę, randa suakmenėjusių kriauklių.
Rytinė Kretos dalis po truputį grimzta, o vakarinė dalis lėtai kyla virš jūros lygio. Tai vyksta todėl, kad ši sala yra tarp Afrikos ir Europos, o Afrika prie Europos kasmet artėja. Nors žemės drebėjimai yra gana dažni, bet jų epicentras paprastai būna jūros dugne. Taigi kol žemės drebėjimo banga pasiekia Kreta, ji jau būna gerokai susilpnėujusi, sugriovimų būna nedaug. Maždaug 5-6 kartus per metus, būna žemės drebėjimai (2-5 balų stiprumo).
Atvykus į Kretą gyvenome Malijos mieste. Pagal savo dydį šis miestas kadaise prilygo Knosui ar Festos miestui. Malijoje buvo rūmai, kurie buvo pastatyti 1900 m.pr. Kr. Vėliau, maždaug 1700m. pr.Kr. jie buvo sugriauti. Nuo šiaurinių rūmų vartų eina kelias vedantis į teritoriją kuri buvo Mino nekropolis. Čia tarp daugybės vertingų radinių, buvo rasta auksinė rūbų detalė su bitėmis. Dvi bitės renkančios medų į korio ratą, o jame 300 mikroskopinių aukso lašiukų. Korys reiškia mėnulį, o bitės reiškia žemę. Darytose nuotraukose šis juvelyrinis papuošalas gavosi neryškus, todėl siūlau apsilankyti :
http://arentas.dakra.lt/thumbnails.php? ... omby&uid=3

Autorius:  Baltas [ Pir Gru 05, 2005 12:54 am ]
Pranešimo tema: 

Paveikslėlis

Man pasidarė įdomu, ar šios tavo nurodytos bitės papuošalas ką nors bendro turi su Egipto Apiu ir Lietuviškom "vidurio pasaulio bitelėm"?Gal ką pasakojo gidai?

Autorius:  svyturys [ Pir Gru 05, 2005 6:56 pm ]
Pranešimo tema: 

Ačiū už labai gražią nuotrauką :) Ji labai pagyvino ankstesnę medžiagą. Į užduotą klausimą atsakymo reiktų paieškoti.

Autorius:  svyturys [ Pir Gru 12, 2005 2:50 pm ]
Pranešimo tema: 

Kronas nebuvo tikras, jog valdžia visada išliks jo rankose. Jis būgštavo, kad ir prieš jį gali sukilti vaikai ir pasielgti taip,kaip jis psielgė su savo tėvu Uranu. Ir liepė Kronas savo žmonai Rėjai atnešti jam ką tik gimusius vaikus ir negailestingai juos vieną po kito prarydavo. Siaubas kaustė Rėją, matant savo vaikų likimą. Jau penketą prarijo Kronas: Hestiją, Demetrą, Herą, Hadą ir Poseidoną. Rėja bijojo netekti ir paskutinioo vaiko. Tėvams Uranui- Dangui ir Gajai- Žemei patarus, ji pasislėpė Kretos saloje ir ten, gilioje oloje, pagimdė sūnų Dzeusą. Toje oloje Rėja
paslėpė jį nuo žiauraus tėvo, o Kronui davė praryti suvystyta ilgą akmennį. Kronas neįtarė apgaulės. O Dzeusas tuo metu augo Kretos saloje. Nimfos Adrastėja ir Idė mylavo mažajį Dzeusą, girdė jį dieviškos ožkos Amaltėjos pienu. Bitės nešė Dzeusui medų nuo aukšto Diktės kalno šlaitų. Mažajam Dzeusui verkiant jaunieji kuretai, saugoje olą, trankė kalavijais skydus, kad verksmo neišgirstų Kronas ir neištiktų Dzeuso jo brolių ir seserų likimas. ( N. Kunas " Senovės Graikijos legendos ir mitai' 14 pusl.)

Autorius:  svyturys [ Ant Rgp 12, 2008 11:53 pm ]
Pranešimo tema: 

Šią vasarą turėjau galimybę dalį savo atostogų praleisti Bulgarijoje. Įkelsiu keletą nuotraukų kurias parsivežiau iš kelionės.
Paveikslėlis Folkloro vakaras, kurio vinis buvo šokis ant žarijų. Nuotraukoje matyti pasiruošimo darbai.
Savarankiškai buvom nuvažiavę į Nesebaro miestą.Įsigiję žemėlapius ieškojom senųjų bažnyčių ir kitų istorinių paminklų. Daugelyje jų dabar įsikūrusios dailės galerijos.
Paveikslėlis
Paveikslėlis
Aaplankėme vieną gražiausių Bulgarijoje Rilos vienuolyną. Keista, bet vos įžengus į vienuolyną prisiminiau Lietuvą ir savus.
Paveikslėlis
Paveikslėlis

Autorius:  Catori [ Tre Rgs 23, 2009 10:33 pm ]
Pranešimo tema:  Re:

Baltas rašė:


Man pasidarė įdomu, ar šios tavo nurodytos bitės papuošalas ką nors bendro turi su Egipto Apiu ir Lietuviškom "vidurio pasaulio bitelėm"?Gal ką pasakojo gidai?


Čia šiaip vienam graikiškam tekste radau, apie bičių simboliką Graikijoje, tai įmetu kelias eilutes;

Bitėmis buvo vadinamos Dimitros, kurios vienas iš simbolių yra bičių avylys, šventyklose tarnaujančios moterys (na kaip vaidilutės). Taip pat bitėmis vadino ir Artemidės šventyklos, stovėjusios Efese patarnautojas. Beje vyriausias šventikas buvo vadinamas Essin (Εσσήν), kas reiškia bičių karalius. Bite būdavo vadinama ir Selena, gimimo saugotoja.
Bitelėmis vadino sielas, kurios nusileisdavo gimti, savo gyvenimą praleisdavo dorai ir sąžiningai ir po to grįždavo atgal, kad ištikimai ir maloningai tarnautų dievams.
Dar ir dabar bitės yra kolonizacijos simbolis, nurodantis į tai, kad bitė atsidūrusi naujoje vietoje, labai greitai perprantą naują gyvenimo būdą su neįtikėtinu tikslumu.

Autorius:  Baltas [ Tre Rgs 23, 2009 11:31 pm ]
Pranešimo tema:  Re: išvykos į Kretą įspūdžiai

Jau šilčiau :) Sielos simbolika labai panaši ir Lietuvoje. Neveltui baltų gentys pasitraukė nuo Ladogos pakrantės, kai užėjo šalčiai ir išmirė bitės. Baltams tai buvo baisus ženklas, pranašaujantis genčiai mirtį. O štai ką radau Statkutės de Rozales knygoje "Senasis Aisčių giminės metraštis":
Cituoti:
Dalyje tos Skančios žemės būna toks didelis šaltis, kad ten nėra bičių, nes negalima jų auginti, kadangi didelis šaltis jas sunaikina....

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/