www.baltai.lt
http://www.baltai.lt/kulturos_forumas/

Jūrų turizmas atranda Lietuvą
http://www.baltai.lt/kulturos_forumas/viewtopic.php?f=9&t=757
Puslapis 11

Autorius:  Baltas [ Ant Rgs 12, 2006 3:07 am ]
Pranešimo tema:  Jūrų turizmas atranda Lietuvą

Jūrų turizmas atranda Lietuvą

Vida Bortelienė

Pasaulio turizmo kompanijų atstovams pristatydami šalies patrauklumus lietuviai kaskart pažymi, kad keleivinės laivybos tradicijos dar tik pradėtos kurti, turistų priėmimas dar ne iki galo sustyguotas, tačiau patogumų ir paslaugų trūkumą lietuviai pasirengę kompensuoti dvasiniu svetingumu.
Dauguma uostamiesčio gyventojų baigia pamiršti, kad pirmieji kruiziniai laivai uoste pradėjo lankytis prieš dešimtmetį ir glausdavosi Prekybos uoste. Klaipėdiečiai dažnai net nepastebėdavo už tvoros ir krovinių stirtų boluojančių grakščių laivų.
Atplaukiančių linijiniais keltais ir kruiziniais laivais turistų sparčiai pradėjo daugėti po to, kai uoste buvo įrengta kruizinių laivų švartavimo prieplauka, šalis buvo pakviesta stoti į Europos Sąjungą, o Valstybinis turizmo departamentas, Klaipėdos savivaldybė ir uosto administracija sutelkė finansinius išteklius, subūrė kvalifikuotus specialistus šalies turistiniam įvaizdžiui kurti.
2004 metais Lietuva tapo ES nare, prisijungė prie kitų Baltijos regiono valstybių iniciatyvos ir pristatyti Klaipėdą pradėjo ne tik Europos renginiuose, bet ir svarbiausiame kruizų verslo forume Majamyje (JAV).

Žvelgia į Amerikos rinką

Šiemet kovo 14-17 dienomis Majamyje vykusioje tarptautinėje kruizinio verslo parodoje “Seatrade Cruise Shipping Convention” Klaipėdos miestas dalyvavo antrąkart.
Lietuvos uostui atstovavo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) Rinkodaros skyriaus viršininkė Lina Gudelionytė-Gylienė, Klaipėdos savivaldybės vicemeras Vidmantas Plečkaitis, Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė Romena Savickienė, privačių jūrinių bei turistinių bendrovių specialistai.
Pasak R. Savickienės, klaipėdiečiai kruopščiai ruošėsi šiai parodai - išleido specializuotų leidinių, pagamino suvenyrų, interesantus vaišino "Švyturio" alumi.
"Mūsų uostas įtrauktas į Europos Sąjungos finansuojamą regioninio vystymo programos INTERREG III B projektą “Baltijos kruizai”, vienijantį 10 Baltijos valstybių 16 uostų. Parodoje Majamyje pripažinta, kad tai unikalus projektas, jam nestigo kruizų organizatorių dėmesio. O konkrečių tokių parodų rezultatų galima tikėtis jau artimiausiais metais”, - sakė R. Savickienė.
L. Gudelionytė-Gylienė teigė parodoje įsitikinusi, kad Baltijos regionas amerikiečiams ypač įdomus ir patrauklus dėl saugumo. Tačiau Uosto direkcijos atstovė kiek nerimavo, kad iš tolimų kraštų į Europą su Šengeno vizomis atvykstantiems turistams nekiltų problemų dėl Lietuvos pasienio režimo.

Reti svečiai - norvegai
Paveikslėlis
2004 metais į uostą atplaukė bemaž pusšimtis kruizinių laivų ir 14 tūkst. turistų. Šiemet laukiama daugiau kaip 60 laivų, o turistų – per 20 tūkstančių. Kitais metais prognozuojamas 100 laivų sezonas ir du tris kartus daugiau keleivių.
Klaipėdoje spartesnis nei regione turizmo verslo augimas, specialistų manymu, yra natūralus reiškinys daugelį dešimtmečių buvusiam uždaram nuo Vakarų visuomenės kraštui, į kurį pasaulio kelionių mėgėjai žengia kaip į nežinomą žemę. Daugėjant laivų, turistinio sezono trukmė Klaipėdoje pailgėjo iki 5 mėnesių.
Dar niekada iki šiol Baltijos kruizų laivas į Klaipėdos uostą nebuvo atplaukęs taip anksti, kaip šiemet – balandžio 14-ąją. Tačiau sezono atidarymo iškilmės laikantis tradicijos surengtos įprastu laiku, gegužės pradžioje.
Pirmoji "kruizinė kregždė” iš Norvegijos į Klaipėdą atnešė pavasario šilumą ir nuojautą, kad turistinė vasara bus įdomi ir dosni finansiškai, tačiau dar kartą priminė, kad lietuviams teks gerokai paplušėti, jog vienu metu trumpam atplaukę šimtai ar tūkstančiai svečių susidarytų gerą įspūdį apie miestą ir išvyktų norėdami grįžti dar kartą.
Pasak R. Savickienės, Norvegijos turistai Lietuvoje lankosi dar labai retai. Todėl malonu ir nauja buvo tai, kad iš Rygos, į kur laivas “Nordnorge” buvo užsukęs prieš tęsdamas maršrutą Klaipėdos link, 90 turistų autobusais išvyko į Vilnių, o prie grupės prisijungė po paros Klaipėdoje. Taip jie pamatė daugiau Lietuvos.

Daugėja paslaugų

Kruizinių laivų terminalą valdančios bendrovės “Klaipėdos laivų remontas” vadovas Alvydas Butkus atkreipia dėmesį į tai, kad terminale šiemet atsirado naujovių – taksi, telekomunikacijų, pašto paslaugos, mobilus vežimėlis informaciniams leidiniams. Vasaros pradžioje planuojama pastatyti banknotų išdavimo automatą, įrengti stacionarią kavinę netoli laivų švartavimosi vietos. Nors terminalo operatoriaus pagrindinė veikla, kol bus sukurtas jūrinis pramogų ir poilsio centras, – laivų remontas, Butkus teigia, kad pajamos už paslaugas kruiziniams laivams – stipri finansinė paspirtis.
Būsimą naudą skaičiuoja ne tik turizmo agentūros, bet ir uostas. KVJUD duomenimis, 2004 metais rinkliavos iš kruizinių laivų viršijo milijoną litų, vidutiniškai sudarė po 21 tūkst. Lt iš laivo.
Uostamiestyje turistams šiemet siūlomos ekskursijos į Lietuvos jūrų ir Klaipėdos laikrodžių muziejus, Neringą, Palangą, kaimo apylinkes. Turizmo agentūrų atstovai sako pastebėję, kad vokiečiai mieliau renkasi Neringą, kiti europiečiai - Palangą, Klaipėdos muziejus, o amerikiečiai pageidauja retesnių ir įdomesnių pramogų.

Naujiena – "Constellation"
Paveikslėlis
Dėl amerikiečių, kurių labai laukiama, priėmimo Klaipėdos uosto ir savivaldybės vadovai rinkosi pasitarti net keletą kartų.
Vasaros pradžioje pirmąkart mūsų uoste pasirodysiantis Amerikos laivybos kompanijos “Celebrity” laivas “Constellation” gali vežti 1950 keleivių. Jis į Klaipėdą šiemet atplauks triskart ir jau yra užregistravęs tris apsilankymus 2006 metais. Tai septintas pagal dydį kruizinis laivas pasaulyje. Nors jo laukiama kiek būgštaujant dėl neįprasto didumo ir keleivių aptarnavimo krante sklandumo, kartu klaipėdiečiai šiuo įvykiu labai didžiuojasi.
Neseniai Klaipėdoje viešėjusiam JAV nepaprastajam ir įgaliotajam ambasadoriui Stivenui Donaldui Malui (Stephen Donald Mull) miesto meras Rimantas Taraškevičius turėjo progos pasigirti, kad šiemet pirmą kartą į Lietuvą atplauks JAV turizmo operatoriui priklausantis laivas, stiprinantis abiejų valstybių žmonių ryšius.
Dabar jau ir skeptikai pripažįsta, kad prieš trejetą metų Klaipėdoje statant specializuotą prieplauką skleista nuomonė, jog investicijų grąžos terminas bus ilgas, buvo per daug pesimistiška. Nors krantinė dar be perono įrenginių, o komercinis centras tik pradėtas projektuoti, klaipėdiečiai neabejoja, kad Klaipėdoje prasideda jūrų turizmo era, todėl skuba rengti dar vieno - keleivinių laivų terminalo planus.

w.jura.lt

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/