Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 2:53 pm



Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 
 Kalbėkime lietuviškai- Vertalai 
Autorius Žinutė
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Kalbėkime lietuviškai- Vertalai
Kalbėkime lietuviškai- Vertalai

Paveikslėlis

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Ket Vas 01, 2007 3:01 pm
Aprašymas WWW
Poezijos burtonė
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pir Lap 08, 2004 10:30 am
Pranešimai: 319
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST 
Linksma. Raičiausi iš juoko kokias penkias minutes. Kažkam tikrai fantazijos netrūksta ;)

_________________
Kilt, net jei patys sparnai nekyla aukštyn...


Pen Vas 02, 2007 4:07 pm
Aprašymas
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST 
Naujadarai žodžiams pederastas, tankas, termometras, televizorius ir pultelis. :D

http://www.youtube.com/watch?v=Ry20DDflmoo

http://www.youtube.com/watch?v=sIv7_iUDR-Q

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Tre Lap 26, 2008 6:55 pm
Aprašymas WWW
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Kalbėkime lietuviškai- Vertalai
Cituoti:
Pranesu, kad su vienu dabartiniu bendradarbiu vardu Eugenijus Jeremejevas
veikliai ememe kurti lietuviskus atitikmenis tarptautiniams zodziams.

Siunciu susipazinimui kelis zodzius.


Pupinė – kava

Tikruolis – originalas

Siuntas – paštas

Veža – transportas, logistika

Lengvežimis – automobilis

Gintarainė – elektrinė

Taupykla – bankas

Girnis – centas

Piltainis – butelis

Kaitrasaugis – termosas

Su pagarba Stasys Noreikis


Gavau tokio turinio laišką, kuriame labai norimą išvartyti mūsų kalbą arba iš svetimybių padaryti beprasmybes. Įdomu, kad žmonės patį laišką rašo be lituanizacijos, iš vienos pavardės sprendžiant, matyt ir ne lietuviai. Kyla klausimas ar tai begalviai ar mėgėjai, o gal kaip visada lietuviškas charakteris parodyti, kad bet kas gali išsikalinėti iš mūsų kalbos? Ką jūs manote ir atsakytumėte Stasiui? Mane jis išvadino trumparegiu :DDD

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Ket Rgp 05, 2010 11:52 pm
Aprašymas WWW
Moderatorė
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Šeš Vas 06, 2010 8:04 pm
Pranešimai: 204
Šalis: lietuva
Miestas, gyvenvietė, kaimas: lazdiju r.
mano pomėgiai: tapyba
UNREAD_POST Re: Kalbėkime lietuviškai- Vertalai
nežinau...tik kam išradinėti dviratį iš naujo


Pen Rgp 06, 2010 11:53 am
Aprašymas
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Kalbėkime lietuviškai- Vertalai
ragana rašė:
nežinau...tik kam išradinėti dviratį iš naujo

Kažkada krivis Jonas Trinkūnas Jaunius yra taikliai pastebėjęs, kad negalima sulietuvinti svetimžodžių, nes etnologai pagal juos po kelių šimtų metų gali atsekti iš kokios tautos atėjo vienas ar kitas daiktas, amatas, paprotys. Laimė, kad tokiom nesąmonėm neužsiima švedai, suomiai, kadangi jų kalboje išlikę svetimžodžiai buvo neišversti į jų kalbą, pavyzdžiui laivo dalys, kurios pasirodo yra vadinamos lietuviškai. Iš to dabar mokslininkai sprendžia, kad mūsų gentys juos išmokė laivų statymo. Todėl dabar kokią kavą vadinti pupeline, tai išeitų, kad mes iš lietuviškų pupelių verdam kažkokį tai surogatą.
Paimkim dainų tekstus, štai kad ir du žodžius "slaunas vaiskas". Iš dainos žodžių neišmesi, niekam nekilo ir idiotiškas noras sulietuvinti, bet mes puikiai suprantam, kad tai slaviški žodžiai "šlovinga kariauna". Todėl galim atsekti carinės priespaudos laikų dainų tekstus su rekrūtų istorijos laikotarpiu. O jei atlietuvintume, tai galvotume, kad štai kokia šauni ta lietuvių armija (kariauna). O pasirodo tai slavų rekrūtai.
Už savo pasvarstymus buvau išvadintas trumparegiu :lol:

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Šeš Rgp 07, 2010 12:49 am
Aprašymas WWW
Moderatorė
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Šeš Vas 06, 2010 8:04 pm
Pranešimai: 204
Šalis: lietuva
Miestas, gyvenvietė, kaimas: lazdiju r.
mano pomėgiai: tapyba
UNREAD_POST Re: Kalbėkime lietuviškai- Vertalai
tie svetimi žodžiai man gražūs, tai sulietuvintas folklioras, kurį taip dažnai naudoju, kai nusiteikusi žaismingai kalbėti..
sakykim žodis "paškustva"kiles iš lenkų, mes pasieny gyvenam.....toks juokingas, neįžeidžiantis kreipinys,
savo kasdienėje kalboje kaimas naudoja daug svetimybių sulietuvintomis galūnėmis,
dar iš jaunimo esu girdėjusi naujadarų, sūnaus kalboje išgirdau žodį "rabotina"(dirba) :roll: , man nepriimtina, bet gal būt mano anūkai analizuos ir naujadarus


Šeš Rgp 07, 2010 8:46 am
Aprašymas
Moderatorė
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Šeš Vas 06, 2010 8:04 pm
Pranešimai: 204
Šalis: lietuva
Miestas, gyvenvietė, kaimas: lazdiju r.
mano pomėgiai: tapyba
UNREAD_POST Re: Kalbėkime lietuviškai- Vertalai
dar šiandien galvojau apie gimtąją kalbą, pasakysiu tik savo mintis, tai niekur nei perskaityta nei girdėta
ta senoji priesaga su galūne (-uva) lietuva, sūduva, dar sūrava, ....tur būt tai senosios lietuvių kalbos likučiai, kaip dzūkuose išlikęs žodis dažnai vartojamas, net kasdien, tai "vanduva"(vanduo),
gal , atkreipę dėmesį į tariamus žodžius surastume ir daugiau labai senų žodžių, kuriuos derėtų dažniau kalbėti, gaivinti, kad atgytų sena, sena kalba


Sek Rgp 08, 2010 9:43 am
Aprašymas
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Kalbėkime lietuviškai- Vertalai
ragana rašė:

ta senoji priesaga su galūne (-uva) lietuva, sūduva, dar sūrava, ....tur būt tai senosios lietuvių kalbos likučiai, kaip dzūkuose išlikęs žodis dažnai vartojamas, net kasdien, tai "vanduva"(vanduo),

galūnė -uva, -ava (Daugava), senovėje nurodė upę. Jūsų pastebėjimas apie vandens galūne dzūkuose man naujiena, bet patvirtina mano minėtą faktą.Ačiū už geras mintis ir pasidalinimą :)

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Sek Rgp 08, 2010 11:29 am
Aprašymas WWW
Sidabrinis narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Rgs 03, 2009 11:15 am
Pranešimai: 958
Šalis: Žemaitija
Miestas, gyvenvietė, kaimas: Telšių r. Vidmantai
mano pomėgiai: Pasaulėžiūra, Praeitis, Ateitis
UNREAD_POST Re: Kalbėkime lietuviškai- Vertalai
Baltas rašė:
ragana rašė:

ta senoji priesaga su galūne (-uva) lietuva, sūduva, dar sūrava, ....tur būt tai senosios lietuvių kalbos likučiai, kaip dzūkuose išlikęs žodis dažnai vartojamas, net kasdien, tai "vanduva"(vanduo),

galūnė -uva, -ava (Daugava), senovėje nurodė upę. Jūsų pastebėjimas apie vandens galūne dzūkuose man naujiena, bet patvirtina mano minėtą faktą.Ačiū už geras mintis ir pasidalinimą :)

Sutapimas tame kad aš vakar nusipirkau turguje knygelę "Mes Baltai" (1983 m jei teisingai prisimenu) ten būtent apie tai ir kalba. Be to labai aiškiai paaiškinta žodžių judėjimai ir prasmių kitimai. Vieną ką aiškiai supratau kad norint ką nors įvardinti turi būti labai aiškiai sudarytas žodis kažkur pasamonėje atpažystamas kaip sąvas. Dar nustebino Sėlių trumpas paminėjimas ir kaip jie buvo asimiliuoti. Šiandien per radiją klausiausi apie osetiją ir būdamas žemaitijoje pajutau tą patį ką osetinas kalbėjo žodžiai tampa bendriniai, galūnės dingsta, pasikeitė sakinio struktūra. Kalba miršta tada kai prisitaiko. Mūsų kalba nėra kurianti ir ji miršta. Miestai lengvai įsileidžia svetimybes, o kaimo jau nebėra.

_________________
Jei nori mokyt gyvenk taip pats.
R.V.


Pir Rgp 09, 2010 2:53 pm
Aprašymas
Moderatorė
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Šeš Vas 06, 2010 8:04 pm
Pranešimai: 204
Šalis: lietuva
Miestas, gyvenvietė, kaimas: lazdiju r.
mano pomėgiai: tapyba
UNREAD_POST Re: Kalbėkime lietuviškai- Vertalai
nu ką dabar šneki?gal tu pats da neuostei kaimo
kažkur palei miestą pasitrint- tai nereiškia kad kaime buvai,
kaimas yra ir net mane stebina, koks vis del to skirtumas tarp kokio kauno ir......gudelių
žmonės ir neseni ir ,rodos, pagrindines ar vidurines baigę......
kas kita yra etnokultūra kaime, dažnai šitą darbą dirba miestiečiai, tik iš knygų pažįstantys kaimą


Pir Rgp 09, 2010 9:03 pm
Aprašymas
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 11 pranešimai(ų) ] 

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007