Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ant Lap 12, 2024 12:00 pm



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Pasaulis pagal Koraną 
Autorius Žinutė
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 1178
Miestas: Vilnius
Standartinė Pasaulis pagal Koraną
Cituoti:
Pasaulis pagal Koraną

JONAS GRIGAS
Paveikslėlis

Mokslas siekia suprasti visatos mechanizmus, religija – jos prasmę, ir abu drauge ieško tiesos. Mokslo žinios dažnai negali patvirtinti religinių raštų ir atvirkščiai. Tačiau abu šaltiniai kelia klausimus, padedančius mums suvokti savo būties prasmę. Daugelis mokslininkų tebeieško, kas Biblijoje ir Korane yra suderinama su šiuolaikiniu mokslu (Maurice Bucaille, The Bible, the Qur’an and Science, 1990).

Šiais Tarptautiniais astronomijos metais panagrinėkime su Saulės sistema ir visata susijusias mums mažiau pažįstamo Korano eilutes (jame teigiama, kad „dangaus ir žemės sukūrimas yra didingesnis už žmogaus sukūrimą“, 40:57; su mokslu susijusių Korano eilučių vertimą iš arabų kalbos man atsiuntė Tuniso universiteto profesorius Kamelis Ben Salemas – J. G.) ir pasvarstykime, kiek mūsų dabarties mokslo žinios atitinka senovės tekstus apie pasaulį ir jo ateitį.

Vos prieš šimtą metų buvo manoma, kad visata yra amžina, kad ji neturi pradžios ir pabaigos. Jos atsiradimas buvo tapatinamas su pasaulio sukūrimo dogma. Tik praėjusio amžiaus pirmojoje pusėje iškėlus Didžiojo Sprogimo teoriją buvo pripažinta, kad visata turi pradžią. Šis pripažinimas kėlė aibę klausimų. Kokia yra visatos ateitis? Kokia Saulės sistemos ir Žemės ateitis? Šiuos klausimus musulmonai kėlė jau VII amžiuje. Pažiūrėkime, kaip musulmonų šventajame rašte Korane aprašomos šios problemos.

Koranas pradėtas rašyti šalia Mekos esančioje oloje, angelui Gabrieliui įkvėpus pranašą Mahometą. Tuo metu Arabijos pusiasalio žmonės dykumoje gyveno tamsų, varganą ir primityvų gyvenimą. Yra likęs pasakojimas, kaip plėšikai, pagrobę turtingo žmogaus dukterį, paprašė 100 kupranugarių išpirkos, nes nežinojo, kad gali būti didesnis skaičius nei 100. Buvo paprotys laidoti gyvas jaunas mergaites, kol Dievas įspėjo arabus: „Už kokį nusikaltimą moterį laidojote gyvą?“ ( 81:8–9 ).

Dauguma mokslui skirtų Korano eilučių yra susijusios su astronomija. Koranas ragina žmones stebėti dangų ir rūpintis Žeme, nes viskas rodo Dievo (Korane Dievas vadinamas Alachu, arabiškai tai reiškia „vienintelis Abraomo, Mozės ir Jėzaus Dievas“) didybę: „Žiūrėk į viską, kas yra danguje ir žemėje...“ (10:101). Koranas Saulės sistemą laiko artimiausiu dangumi: „Mes turime gražų žemiausią dangų su planetomis“ (37:6 ). Ir nėra nieko kito artimiausiame danguje, išskyrus natūralius palydovus. Žemė yra sferinė (39:5), ji sukasi dieną ir naktį, bet ji nėra tobula (13:41). „...Saulė nepagriebia mėnulio, nei diena neaplenkia nakties. Kiekvienas keliauja savo orbita savu judėjimu“ (36:40). Tai reiškia, kad diena eina po nakties, kad saulei apšvietus vieną pusrutulį kitą gaubia naktis. Žemės sukimąsi aiškina eilutės: „Dievas uždengia dieną naktimi, kuri paskubomis seka ją...“ (7:54); „Dievas naktį paverčia diena ir dieną naktimi?“ (31:29 ). Kita eilutė („...Rytų ir Vakarų Dievas“, 70:40) sako, kad nėra vienintelės saulėtekio ir saulėlydžio vietos. Šis faktas arabams nebuvo žinomas pranašo Mahometo laikais.

Saulės, kaip šviesos šaltinio, ir mėnulio, kaip reflektoriaus, šviesos prigimtis skiriasi: „Dievas sukūrė šviečiančią saulę ir šviesą atspindintį mėnulį taip, kad galėtumėte apskaičiuoti metų skaičių“ (10:5).

Saulės sistemos evoliucija ir ateitis

Saulė, kaip ir visos žvaigždės, pereina įvairias evoliucijos fazes. Dabar joje vandenilis virsta heliu. Ši fazė dar truks apie 4,6 mlrd. metų. Kai vandenilio virsmas heliu, paskui helio anglimi ir deguonimi baigsis, Saulės energija išsieikvos ir ji pasieks stabilią fazę. Apie tai Korane sakoma: „Saulėje vyksta stabilūs reiškiniai. Tai Visagalio įstatymas“ (36:38 ). Toliau sakoma, kad Saulė ir Mėnulis nesusidurs, nes jie juda skirtingomis orbitomis: „...Saulė negali pavyti mėnulio... Kiekvienas juda savojo judėjimo orbita“ (36:39–40). Abiejų dangaus kūnų orbitas valdo dėsniai: „Saulė ir mėnulis yra pavaldūs skaičiavimams“ (55:5). Šie žmonių skaičiavimai yra fundamentalių fizikos dėsnių įvardijimas. Minėtosios eilutės kalba tik apie artimiausių dangaus kūnų – Saulės ir Mėnulio – judėjimo harmoniją, nes jie yra geriausiai matomi ir juose įvyks didžiausi astrofiziniai reiškiniai.

Kalbant apie Saulės sistemą, Korane dažnai minima apokalipsė. Senovės musulmonai neaiškino šio reiškinio, jį tiesiog laikė Paskutinio teismo dienos artėjimo ženklu. Apie Saulės išsiplėtimą ir su tuo susijusius reiškinius rašoma: „Kai saulė taps tarsi išpūstas sviedinys“ ( 81:1). Dabar žinoma, kad baigdama savo amžių Saulė išsipūs ir taps raudonąja milžine, o jos atmosfera užklos Žemės orbitą. Apie tai parašyta pranašo Mahometo chadise: „Kai apokalipsė priartės, saulės paviršius ir žemės orbita suartės.“ To reiškinio pasekmės minimos daugelyje Korano vietų. Kai saulė taps raudonąja milžine, jos diskas užims didžiąją dangaus dalį ir sukurs dangaus įsiveržimo iliuziją. Korane sakoma: „Tada, kai dangus išplis, tapdamas panašus į raudoną rožę“ (55:37). Toliau rašoma: „Dieną, kai dangus taps tarsi išlydytas metalas“ (70:8 ). Pasiekusi paskutinę fazę, kuri truks tūkstančius metų, saulė apims visą matomą dangaus skliautą ir atrodys panaši į tas mirštančias žvaigždes, kurias nufotografavo erdvės teleskopas „Hubble“. Tada šviesos intensyvumas labai padidės ir atsivers reginys: „Taigi, kai reginys apstulbins“ (75:7). Tačiau žmonės to vaizdo nematys, nes Žemė seniai bus įkaitusi, vanduo iš jos išgaravęs ir ji virtusi negyvenama. Saulė bus tokia ryški, kad nesimatys žvaigždžių: „Tada, kai žvaigždės išbluks“ (77:8 ); „Ir kai žvaigždės praras savo blizgesį“ ( 81:2). Kai Žemę užlies akinanti šviesa, nesimatys ne tik žvaigždžių, bet ir kitų dangaus kūnų: „Ir mėnulis bus užtemęs“ (75:8 ). Dėl to, kad jo nesimatys, atrodys, kad Saulė susiliejo su Mėnuliu. Mėnulis bus paskendęs Saulės atmosferoje: „...Ir saulė su mėnuliu susijungs kartu“ (75:9 ). Mahometo chadise sakoma, kad Saulė ir Mėnulis maudysis ugnyje. Tai reiškia, kad abu dangaus kūnus veiks didelė Saulės atmosferos temperatūra. Dabar žinoma, kad Saulės vainiko temperatūra siekia du milijonus laipsnių. Dėl karščio Mėnulis taip pat išsiplės, taps klampus, jis praras energiją ir judesio kiekį, todėl jo orbita pamažu mažės ir jis suiręs nukris ant Žemės: „Atėjus valandai mėnulis bus sudraskytas į gabalus“ (54:1). Be abejo, prieš tai išsiplėtusi Saulė praris artimesnes planetas Merkurijų ir Venerą ir pakeis kitų planetų orbitas: „...Ir kai planetos išsisklaidys“ ( 82:2). Daugelyje Korano vietų minima besiplėsiančios Saulės įtaka Žemei. Jai kaistant, dažnės miškų gaisrų, dėl jų laukiniai žvėrys ieškos saugesnių vietų: „...Ir kai laukiniai žvėrys susirinks kartu“ ( 81:5). Įkais ir užvirs jūros ir vandenynai: „Ir kai jūros taps tarsi karšta ugnis“ (81:6); „Aš prisiekiu... Aukštu dangumi ir verdančia jūra“ (52:5–6). Užvirus jūroms, išsiplėtęs vanduo išsilies iš krantų: „...Ir kai jūros išsilies“ ( 82:3). Dėl karščio išsilydys Žemės paviršius. Išeikvojusi kurą Saulė neteks daug masės ir pagal gravitacijos dėsnį mažiau trauks Žemę bei kitas dar išlikusias planetas ir šios nutols nuo Saulės. Tą reiškia posakis „planetos išsisklaidys“ ( 82:2).

Įkaitus Žemei ir išgaravus vandeniui, išlėks deguonis bei kitos dujos ir kai kurie išsilydę Žemės plutos elementai, nebeliks atmosferos: „....Ir kai žemė išsiplės ir išmes, kas yra jos viduje“ ( 84:3–4). Kalnų likimą nusako eilutė: „...Ir kalnai taps sušukuota vilna“ (101:5). Tai galėtų reikšti, kad kalnai praras tvirtumą, taps klampūs ir tekėdami primins sušukuotą vilną. Kita eilutė sako: „...Ir kalnai taps panašūs į byrančio smėlio kopas“ (73:14). Šios eilutės nusako, kad dėl karščio uolos lydysis, kol ilgainiui kalnų nebeliks: „Viešpats sugriaus kalnus ir Jis paliks juos švelnius ir lygius“ (20:105–106). Kitur apie kalnų suirimą sakoma: „Ir kalnai virsdami trupiniais pasibaigs išsklaidytomis dalelėmis“ (56:6). Kietų aukštų kalnų uolų nebeliks: „Ir kalnai išnyks, tarsi jie būtų tik buvęs miražas“ (78:20). Tai rodo, kad Žemės pluta lydysis.

Išnykus Žemės atmosferai, jos paviršius bus staigiai ir fatališkai sudaužytas: „Ir žemė, ir kalnai pakils, tada bus sudaužyta vienu smūgiu. Tą dieną didysis Įvykis atsitiks“ (69:13–14). Fatališkas Žemės sudaužymas vienu smūgiu, matyt, reiškia, kad Mėnuliui suirus ant Žemės paviršiaus nukris didelis jo gabalas. Tai sukeltų fatališką katastrofą, prilygstančią daugybės branduolinių bombų sprogimui. Jau cituotos eilutės apie šį įvykį sako: „Dieną, kai žemė ir kalnai sudrebės, kai kalnai taps panašūs į byrančias smėlio kopas“ (73:14). Koranas sako, kad po šio didžiojo įvykio Žemė toliau bus bombarduojama: „Dar daugiau! Kai žemė bus vis daužoma“ ( 89:21). Paskui dangų užtemdys sūkuriniai debesys: „Dieną, kai dangų sumaišys sūkuriniai debesys“ (52:9). Tokius dešimčių kilometrų storio Žemę dengiančius debesis sukeltų pelenai ir dulkės: „Ir dieną, kai dangus pasidengs subyrėjusios žemės debesimis...“ (25:25). Kitur rašoma, kad į Žemę krintančios uolos sukels dūmų debesis: „Tada sulauksite dienos, kai dangus pagimdys matomus dūmus“ (44:10). Apie kitas pasekmes chadise sakoma: „Sumažės žemės sukimosi greitis.“ Mėnulis daro įtaką Žemės judėjimo stabilumui. Suirus Mėnuliui, Žemės orbita pakistų ir jos judėjimas taptų chaotiškas ir neprognozuojamas: „Diena taps kaip metai, paskui kaip mėnuo, paskui kaip savaitė... ir pagaliau vėl kaip dabartinė diena.“ Didelio Mėnulio gabalo kritimas galėtų net pakeisti Žemės sukimosi apie ašį kryptį: „Pasikeis žemės sukimosi apie ašį kryptis“; „Artėjant apokalipsei, saulė tekės vakaruose.“ Korano eilutės nenuosekliai aprašo Saulės virtimo raudonąja milžine įtaką Žemei. Tai reikštų, kad tarp minėtų įvykių praeis tūkstančiai ar milijonai metų.

Koranas teigia, kad po apokalipsės Žemė ir dangus pasikeis: „Dieną, kai žemė pavirs į kitą žemę ir taip atsitiks dangui“ (14:48 ). Kaip minėjome, pasikeis Žemės paviršius, jos kaimynai Marsas, Jupiteris ir kitos planetos nutols nuo Saulės. Koranas nedetalizuoja didelių pokyčių, kurie šokiravo pranašo amžininkus, kaltinusius jį beprotybe ir magija, nes pranašystės prieštaravo jų įsitikinimams ir gyvenimo būdui.

Astrofiziniai skaičiavimai rodo, kad išeikvodama vandenilį Saulė pradės pūstis, ji taps raudonąja milžine ir praris artimiausias planetas. Tada ji bus mažiausiai šimtą kartų ryškesnė nei dabar. Sunaudojusi vandenilį, Saulė naudos helį, šis virs anglimi ir deguonimi. Tada Saulė kurį laiką greitai trauksis, o paskui vėl išsiplės daugiau nei prieš tai. Išeikvojusi helį, Saulė susispaus ir virs baltąja nykštuke, iš pradžių ji silpnai švies, kol užges. Korane sakoma, kad Saulei ryškiausiai šviečiant šviesa uždengs Žemę, ir tai reikš Paskutinio teismo pradžią. Apie tai sako ši eilutė: „Ir žemė nušvis Dievo šviesa ir knyga bus įvertinta; ir pranašai, ir liudytojai bus išaukštinti; ir jie bus teisingai įvertinti ir nebus įskaudinti“ (39:69 ).

Visatos evoliucija

Apie visatos sukūrimą sakoma: „Netikėliai nemato, kad dangus ir žemė yra kartu susieti, tik juos atskyrėme...“ (21:30). Visatos kūrimas prasidėjo prieš maždaug 13,8 mlrd. metų. Tačiau Korane pabrėžiama, kad kūrimas yra nuolatinis procesas: „Dievas pradeda kūrimo procesą; paskui jį kartoja“ (30:11). Tai galima suprasti dvejopai: kaip nuolatinį žvaigždžių ir galaktikų gimimą ir mirtį arba kad tai, kas atsirado vienoje erdvės vietoje, panašiai gali atsirasti ir kitoje. Apie žvaigždžių padėtį sakoma: „Be to, aš liudiju sudėliodamas žvaigždes“ (56:75). Tai primena Keplerio teoremą, kad kiekviena planeta juda elipse, kurios viename iš židinių yra Saulė. Žvaigždės, įskaitant Saulę, juda savomis orbitomis, o visuotinės gravitacijos dėsnis nusako žvaigždžių ir planetų judėjimo trajektorijas.

Korane žmogus raginamas užkariauti erdvę ir tirti Žemės gelmes: „O žmonės, jei galite nuskristi už dangaus ir žemės ribų, tai nuskriskite už jų! Ne be galios jūs galėsite nuskristi!“ (55:33). Matyt, čia turima omenyje mokslo galia. Toliau sakoma: „Net jei mes atidarysime vartus į dangų ir jie leis kilti ten, jie sakys: mūsų regėjimas yra neaiškus. Mes esame apkerėti žmonės“ (15:14–15). Žodis „apkerėti“ galėtų reikšti „pavergti nuostabių erdvės tyrimų atradimų“.

Dabar atrasta daugiau nei 300 planetų, besisukančių apie žvaigždes. Ieškoma nežemiškosios gyvybės jose. Korane apie nežemiškąsias civilizacijas ir kontaktus su jomis sakoma: „Ir tarp Jo ženklų yra sukūrimas dangaus ir žemės, ir gyvų būtybių, kurias Jis išsklaidė juose; ir Jo galioje yra surinkti jas kartu, kai Jis panorės“ (42:29). Toliau sakoma, kad visi Žemėje ir danguje priklauso Dievui: „Jam priklauso visos būtybės danguje ir žemėje“ (21:19). Taigi, Korane minimos Žemės ir dangaus būtybės, daugelio panašių į Žemę planetų egzistavimas visatoje: „Dievas yra tas, kuris sukūrė septynis dangus ir panašų skaičių žemių. Ir Dievas jas visas valdo“ (65:12). Dažnai minimas skaičius 7 reiškia daugybę.

Apie pasaulio sukūrimo laiką sakoma, kad jis buvo sukurtas per šešias dienas: „Mes sukūrėme dangų ir žemę ir kas yra tarp jų, per šešias dienas (periodus) ir joks nuovargis nepalietė mūsų“ (50:38 ). Tai lyg prieštaravimas Biblijai, kurioje teigiama, kad Dievas septintąją dieną ilsėjosi. Žodis „diena“ nereiškia laiko tarpo tarp dviejų saulėtekių, nes ji buvo apibrėžta tik po Žemės sukūrimo. Apie Žemės sukūrimą per du periodus sakoma: „Sakykite, ar netikite Juo, kuris sukūrė žemę per du periodus?“ (41:9 ).

Kaip žinoma, Žemės amžius yra apie 4,6 mlrd. metų. Todėl periodas būtų 2,3 mlrd. metų. Remiantis šia periodo sąvoka būtų galima suprasti ir visą Žemės amžių: „Jis sukūrė (žemėje) stačius kalnus. Jis palaimino juos. Jis nustatė jiems gyventi keturis periodus...“ (41:10). Būtų galima suprasti, kad šie periodai atitinka Žemės produktyvumą, kartu ir jos amžių, kuris būtų lygus 9,2 mlrd. metų. Taigi visas Žemės amžius sutaptų su minėtuoju Saulės išsiplėtimu.

Jei Dievas visatą sukūrė per šešis, o Žemę per du periodus, tai, anot Korano, Žemės ir visatos amžiaus santykis būtų lygus 2/6 = 1/3. Taigi, jei dabartinis Žemės amžius yra 4,6 mlrd. metų, tai visatos amžius būtų 13,8 mlrd. metų. Naujausi „Hubble“ stebėjimai rodo, kad visatos amžius yra apie 13,7 mlrd. metų. Reiktų pažymėti, kad Korane žodis „sukūrė“ (khalaqa) reiškia veiksmą praeityje, kuris tebevyksta. Todėl pagal Koraną pasaulio kūrimas trunka iki šiol.

Korane sakoma, kad visata sukurta iš dujinės dalelių masės, kuri paskui buvo padalyta: „Jis atsigręžė į dangų, kuris buvo rūkas, ir pasakė jam ir žemei: atsiskirkite savo ar ne savo noru!“ (41:11); „Argi netikėliai nematote, kad dangus ir žemė buvo sujungti kartu, paskui juos atskyrėme ir iš vandens padarėme viską, kas gyva“ (21:30). Visatos formavimasis ir plėtimasis prasidėjo tada, kai buvo sukurtos elektromagnetinės, gravitacinės ir kitos sąveikos jėgos: „Mes įdėjome į dangų jėgas. Patikrinkite, mes jį plečiame“ (51:47). Dangumi vadinama visa Žemės išorė, arba visata. Dabar manoma, kad gali egzistuoti keletas lygiagrečių visatų. Tai pasakyta ir Korane: „Garbinkite Dievą, visatų puoselėtoją ir laikytoją“ (1:1). Kitur sakoma: „Tada Jis dviem periodais sukūrė septynis dangus ir kiekvienam suteikė apsireiškimo teisę“ (41:12).

Žodžiai „suteikė apsireiškimo teisę“ galėtų reikšti, kad didžiausi pokyčiai visatoje vyko pirmaisiais dviem periodais, t. y. pirmuosius 4,6 mlrd. metų, kai formavosi žvaigždės ir galaktikos, jos smūgiavo viena į kitą ir jungėsi. Pasak Korano, tai buvo esminis visatos istorijos periodas, kol ji stabilizavosi.

Iki šiol nėra aišku, visata yra uždara ar atvira. Moksliniuose straipsniuose rašoma, kad po visatos plėtimosi gali būti jos susitraukimas ir vėl plėtimasis iš naujo, kad erdvę galima sulenkti. O Korane sakoma: „Dieną, kai Mes suvyniosime dangų kaip popierių į ritinį! Kaip Mes sukūrėme pirmąjį kartą, taip sukursime antrąjį“ (21:104).

Senovės arabai rašė ant papiruso ar odos, kuriuos vyniodavo į ritinius. Todėl visatos plėtimasis ir traukimasis dėl sąsūkos konstantos panašus į papiruso ritinio išvyniojimą ir suvyniojimą. Taip Korane kartojasi pasaulio kūrimo procesas. „Dievas pradeda kūrimo procesą; paskui jį kartoja“ (30:11). Dabar mokslo žinios rodo, kad visata greitėjančiai plečiasi ir plėtrą lemia mums dar nežinoma tamsioji medžiaga ir energija. Bet P. Steinhardtas (Prinstono universitetas) ir N. Turokas (Kembridžo universitetas) skelbia, kad visata gali daug kartų sprogti, plėstis, trauktis ir vėl plėstis, panašiai kaip sako Koranas (21:104).

Net jei Korane minima kitų visatų kūrimo versija būtų teisinga, net jei egzistuotų daug visatų, net jei kitos visatos gyvuotų tarsi ore skraidantys besiplečiantys ir besitraukiantys muilo burbulai, mūsiškė yra unikali – joje mes gyvename ir niekada nepažinsime kitų. Remiantis Koranu, dar po 4,6 mlrd. metų Žemė baigs savo amžių: „Ir prisikėlimo dieną viskas žemėje bus Jo valioje ir dangus bus suvyniotas...“ (39:67). Korano pranašaujamą pasaulio evoliuciją ir ateitį galima pavaizduoti tokia schema:

Žemės amžius baigsis kartu su saulės sistema ( 81:1), (41:10). O kas bus tada? „Dieną, kai žemė pavirs į kitą žemę ir taip pat dangus“ (14:48 ). Taigi, Žemė bus kita.

Kad ir kas prieš 14 šimtmečių tamsiame arabų pasaulyje būtų parašęs Koraną, daugelis jo mokslinių pranašysčių tarsi ir neprieštarauja šiuolaikiniam mokslui. Į abejones dėl Korano kilmės, kurios kyla kiekvienam mąstančiam žmogui, šventoji knyga atsako: „Mes parodysime jiems Mūsų ženklus visatoje ir jų sielose, kol jie parodys, kad jis (Koranas) yra tiesa“ (41:53); „Nežiūrite į Koraną rimtai? Jei jis būtų ne iš Dievo, jie rastų jame daug prieštaravimų“ (4:82). Nors Korane, kaip ir Biblijoje, Dievas yra visatos autorius, galima įžvelgti ir evoliucijos idėjas.

Šis straipsnis nepretenduoja į Korano tyrimą, neraginu skaitytojų tikėti jo teiginiais. Tačiau norintiems yra apie ką pamąstyti. Kaip ragina Koranas: „Giliai pagalvok apie dangaus ir žemės sukūrimą, sakydamas: Dieve! Tu nesukūrei viso to be tikslo, garbė Tau!“ (3:190–191).

Pagal Šiaurės Atėnai. 2009-04-10 nr. 936

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Pir Geg 11, 2009 5:58 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007