www.DELFI.lt
Internete pirmą kartą publikuoti Negyvosios jūros pergamentai
2011 rugsėjo 27 d.
Kai kuriuos Negyvosios jūros pergamentus dabar galima peržiūrėti internetu. Didelės raiškos pergamentų nuotraukose internetai gali ieškoti tam tikrų fragmentų ir padidinti ar sumažinti vaizdą.
http://dss.collections.imj.org.il/isaiah#1:6Praėjus dviems tūkstančiams metų po parašymo ir keliems dešimtmečiams po jų atradimo dykumų olose, internete pirmą kartą publikuoti kai kurie Negyvosios jūros pergamentai. Projekto vykdymą pirmadienį pradėjo Izraelio nacionalinis muziejus ir interneto paieškų gigantai „Google“.
Penkių svarbiausių Negyvosios jūros pergamentų publikavimas internete yra šių pergamentų saugotojų siekio suteikti priėjimą prie jų visiems, turintiems kompiuterį dalis. Pergamentų saugotojai iki šiol buvo kritikuojami, kad pergamentus monopolizuoja labai mažas kiekis mokslininkų.
Vienas iš paviešintų pergamentų yra biblinė Izajo knyga, rankraštis, dar vadinamas Šventyklos pergamentu ir trys kiti pergamentai. Internautai gali peržiūrėti didelės raiškos atvaizdus, juose ieškoti konkrečių fragmentų, pasididinti ar susimažinti vaizdą ir išsiversti tekstą į anglų kalbą.
Pergamentų originalai laikomi saugioje patalpoje, kuri yra specialiai dėl šių neįkainojamų rankraščių pastatytame statinyje Jeruzalėje. Norint prieiti prie rankraščių reikia bent trijų skirtingų raktų, magnetinės kortelės ir slapto kodo.
Pergamentus, kuriuos beduinai aviganiai rado Judėjos dykumoje, tarp 1947 ir 1967 metų Izraelio mokslininkai įsigijo iš prekiautojų sendaikčiais.
Daugelis specialistų šiuos pergamentus vadina reikšmingiausiu XX a. archeologiniu atradimu. Manoma, kad juos surašė asketiška žydų sekta, kuri prieš 2000 metų iš Jeruzalės pasitraukė į dykumą ir įsikūrė Kumrane, Negyvosios jūros pakrantėje. Šimtai iš dalies ar gerai išlikusių rankraščių, aptiktų olose netoli Kumrano, suteikė žinių apie hebrajų biblijos raidą ir krikščionybės ištakas, rašo freep.com.
Geriausiai išsilaikę pergamentai saugomi Izraelio muziejuje, daugiau pergamentų dalių ir mažesnių fragmentų saugoma kitose institucijose bei privačiose kolekcijose. Dešimtis tūkstančių fragmentų, priskiriamų 900 Negyvosios jūros rankraščių, saugomi Izralelio senienų administracijos, kuri taip pat pradėjo atskirą projektą su „Google“ ir viešina rankraščius internetu.
Pergamentai pradėti fotografuoti šio mėnesio pradžioje, padedant buvusiam NASA mokslininkui. Pažangus 250 000 JAV dolerių (apie 600 000 litų) vertės fotoaparatą sukūrė specialistai iš JAV. Šiuo fotoaparatu galima užfiksuoti žodžius ir kitas rankraščių detales, kurių nepastebi plika akis.
Naujausias dviejų technikų atliekamas fotografavimo darbas buvo susijęs su rankraščio fragmentu, vadinamu Padėkos pergamentu. Kompiuterio ekrane buvo matomas Danieliau apokrifas – aramiejiškas tekstas, kuriame yra pastraipa, aprašanti kažką, kas „bus vadinamas Dievo sūnumi“. Pirmieji šio pergamento fragmentai internete pasirodys iki metų pabaigos.
Izraelio senienų administracijos projektas, daugiausiai skirtas mokslininkams, turėtų būti baigtas vykdyti 2016 metais, kuomet internete bus patalpinti visi ar beveik visi rankraščiai.
delfi.lt