www.baltai.lt
http://baltai.lt/kurono_forumas/

N. Malkolmas apie miego tipus
http://baltai.lt/kurono_forumas/viewtopic.php?f=58&t=774
Puslapis 11

Autorius:  BURTONIS [ Pen Rgs 15, 2006 12:03 am ]
Pranešimo tema:  N. Malkolmas apie miego tipus

N. Malkolmas apie miego tipus

Normano Malkolmo "Sapnavimas ir skepticizmas" (1956 m.) yra tiesioginė Dekarto "Pirmosios meditacijos" kritika. Jis remiasi teiginiu: jei mąstome, suvokiame, jaučiame, darome išvadas ir t.t., tai galime būti tikri, kad esame nubudę; o jei esame pabudę, tai nesame kietai įmigę, - taigi galime atskirti budėjimą ir miegą. Pasak Dekarto, tiek miegant, tiek pabudus psichinės būsenos yra tos pačios; skirtumas tik tame, kad miegant mąstymas veikia ne taip gerai. Dekartas sapnus priėmė kaip dalį nepertraukiamos psichinės veiklos. N.Malkolmas tam prieštarauja.

N.Malkolmas pirmiausia atskiria kietą miegą nuo negilaus miego. Jis apibrėžia juos ir nustato kriterijus, pagal kuriuos galime atpažinti šias būsenas. Mat, asmuo gali mąstyti ir suvokti miegodamas negiliai, tačiau negali kietai įmigęs. Tai kertinis jo įrodymų pagrindas. Apibrėždamas semantinio žaidimo taisykles, jis išskiria būsenas: "yra kietai įmigęs", "buvo kietai įmigęs", "yra negiliai įmigęs", "buvo negiliai įmigęs". Jei kas nors yra kietai įmigęs, tas tenkina šiuos kriterijus: akys užmerktos, kūnas nejudrus, kvėpavimas ritmingas ir jis neatsako į klausimus, paliepimus ir vidutinio stiprumo dirgiklius. Jei kas nors buvo užmigęs, tą būseną galima patikrinti tik jam nubudus. Turime palaukti, kol jis nubus, ir tada paklausti, ar atsimena ką nors iš tada, kai miegojo – ir jei neatsimena, tai reiškia, kad buvo kietai įmigęs. Negilaus įmigimo būsena yra kažkas tarp esamojo ir būtojo laikų.

Tada Malkolmas parodo teiginio "Esu kietai įmigęs" absurdiškumą. Jei asmuo taip tvirtina, tada jis nėra kietai įmigęs, nes tvirtinimo, vertinimo ir kt. funkcijos yra budėjimo būsenoje. Tvirtinimas "esu kietai įmigęs", net neišsakytas žodžiais, o tik "ištartas" mintyse, yra prieštaravimas. Kietai miegantis nežino apie tai. Asmuo gali sapnuoti esąs kietai įmigęs ir net sapnuoti, kad jis tai žino. Bet tai ne tas pats, kaip žinojimas, kad iš tikro esi kietai įmigęs, nes to negali pritaikyti tikrovėje, nes negali nustatyti ryšio tarp sapnų pasaulio ir realaus pasaulio. Malkolmas nueina dar toliau, tvirtindamas, ka net jei žmogus gali papasakoti savo sapnus, niekas negali jų patikrinti – bet apie tai kitos žaidimo taisyklės. Yra tas pats ar žmogus sapnavo ir žmogus yra paveiktas to, kad jis sapnavo – ir nėra jokio kriterijaus, leidžiančio tai atskirti.

Malkolmas abejoja sapno kaip įvykio reiškiniu – tai ne tas pats, kaip kvėpavimas miegant. Negalime nustatyti nei kada sapnas "įvyko", nei kaip ilgai jis truko. Jis sako, kad kai kurie psichologai tvirtina, kad sapnuojama ne miegant, o nubundant. O kalbėjimas per miegus nėra joks mąstymo procesas. Tačiau dabar žinoma, kad sapnuojama ir kietai įmigus. Ir sapnai susiję su fiziologiniais pokyčiais, nes galime registruoti smegenų bangas – taigi, galima tiksliai nustatyti, kada jie prasidėjo ir baigėsi.

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/