BURTONIS
Svetainės adminas
Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm Pranešimai: 1178 Miestas: Vilnius
|
Nakties košmarai – signalas apie rūpestį
Nakties košmarai – signalas apie rūpestį
Per naktį galima susapnuoti keletą sapnų. Kai jie košmariški, prabudus sunku atsikratyti nemalonių pojūčių. Dažnai visą dieną kamuoja nerimas – gal atsitiks kokia nelaimė? Ar naktiniai košmarai pranašauja ką nors bloga?
Išgyvenami šeši ciklai
Ar ryškus ir emocionalus bus sapnas, lemia miego fazė, kurioje būna sapnuojantysis.
Esant lėtai fazei smegenys beveik nedirba. Medžiagų apykaita labai menka, kvėpavimas sulėtėjęs ir gilus. Pažadinti iš tokios būsenos žmonės sapnus retai prisimena.
Perėjimas nuo lėto sapnavimo iki greito gana ryškus. Greito miego metu vyzdžiai po užmerktais vokais aktyviai juda, beveik kaip nemiegant. Kvėpavimas dažnas, bet su protrūkiais. Smegenys išnaudoja tiek pat energijos, kaip ir dieną. Košmarai sapnuojami būtent šioje fazėje. Po dešimties minučių greito miego žmogus gali prabusti, įsiminęs sapną, ir persikelti į lėtą fazę. Per naktį išgyvenami apie šeši miego ciklai, kiekvienas iš jų gali tęstis iki dviejų valandų.
Ne pranašauja, o atsiliepia
Dažnai žmogus mano, kad prisisapnavęs negeras sapnas būtinai pranašauja nemalonumus. Iš tikrųjų ne visai taip. Neramus sapnas – tai visų pirma signalas apie jau esamą rūpestį. Tai gali būti kokie nors išgyvenimai, susiję su neišspręstomis problemomis. Gali būti ir nerimas dėl laukiamų permainų. Gyvenamosios vietos pakeitimas, egzaminas, naujas darbas gali paskatinti nemalonius sapnus. Nakties košmarus gali sukelti ir didelis nuovargis ar lėtinis pervargimas.
Po tokio sapno prabudęs, žmogus visada jaučia baimę.
Kartais per sapną net šaukiama ar verkiama. Toks išgyvenimas gali žmogaus ir nepažadinti, tokio sukrečiančio sapno sapnavusysis gali ir neatsiminti.
Didelį nerimą kelia pasikartojantys sapnai. Dažnai skundžiamasi: „Mane kankina vienas ir tas pats košmaras“. Dėl tokių košmarų kalti taip pat asmeniniai išgyvenimai.
Pati sudėtingiausia neramių sapnų kategorija – postresiniai miego sutrikimai. Juos sukelia patirti skausmingi įvykiai. Sapne išplaukia realijų, stipriai sukrėtusių žmogų, vaizdiniai.
Būna naktinių košmarų, pasireiškiančių kaip kokios nors ligos, pavyzdžiui, depresijos, pasekmė. Čia priežastis jau, žinoma, gilesnė ir sudėtingesnė. Pats žmogus tokios baimės nenugalės, reikės psichoterapinių metodų pagalbos.
Pažvelgti baimei į akis
Norint atsikratyti šitų siaubo filmų, visai nebūtina iš karto griebtis migdomųjų. Iš pradžių reikia surasti priežastį, kas kelia nerimą, kas gniuždo, kas taip kankinamai užstrigo mintyse, kokia situacija iki šiol neišspręsta.
Pabandykite mintyse atkurti įvykius, nutikusius prieš pradedant sapnuoti košmarus. Padės nesudėtingas būdas. Ant lapelio reikia surašyti visus anksčiau įvykusius dalykus. Rašyti reikia viską – nemanyti, kad vienas įvykis yra svarbus, o kitas – ne. Paskui įdėmiai perskaitykite ir pabraukite tai, kas jaudina labiausiai. Jei priežastis atsiras, tai bus tarsi siūlo galas, už kurio patraukus galima išvynioti ir visą kamuolį.
Yra dar vienas būdas – reikia nupiešti savo baimę. Susikaupę ir ją įsivaizdavę, pieškite. Galbūt piešinėliuose pastebėsite ką nors tokio, kas padės suvokti baimės priežastį. Jūs tarsi pažiūrėsite savo baimei į akis. Ir paskui viskas, kas jums sapnavosi, gąsdino, išnyks savaime.
Nereiktų ignoruoti ir paprastų taisyklių – laikytis įprastinio dienos režimo. Stenkitės atsiriboti dieną nuo įmanomų konfliktų.
Atkreipkite dėmesį į aplinką, kurioje miegosite. Nereikėtų šėlti prieš miegą, mažiau klausykitės garsios muzikos, nepersivalgykite – maistas turi būti lengvai virškinamas. Pasivaikščiojimas vakare suteiks teigiamų emocijų, taigi ir ramų miegą.
Parengė L.Žukaitė
Neramus sapnas – tai visų pirma signalas apie jau esamą rūpestį. Tai gali būti kokie nors išgyvenimai, susiję su neišspręstomis problemomis.
_________________ Kaip danguje, taip ir žemėje
|