Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 8:12 pm



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 
Mėnulio kalendorius šiandien: „placebo efektas“ ar ...? 
Autorius Žinutė
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 1178
Miestas: Vilnius
Standartinė Mėnulio kalendorius šiandien: „placebo efektas“ ar ...?
Cituoti:
„Kovo 4 dieną palankus metas daiginti Kaziuko mugėje įsigytas sėklas“, – Mėnulio kalendoriuje perskaičius tokius ar panašius patarimus kartais kyla dvejonių: o jeigu jas daigintume praėjus savaitei po minėtos mugės?
Paveikslėlis
Ir nors racionalus protas sako, kad jos vis tiek sudygs, tikintieji šio kalendoriaus „galia“ ir ja nepasinaudoję tikriausiai jau tą pačią dieną savo širdyje pradės daiginti pirmuosius nerimo daigelius: o gal sudygs ne taip gerai? O gal derlius bus ne toks gausus? Taigi vieni sodininkai tiki ir primygtinai dienos tikslumu laikosi kalendoriuje pažymėtų patarimų. Tuo tarpu kiti į visa tai numoja ranka, tvirtindami, jog augalo vystymuisi bei fiziologinėms savybėms Mėnulis lemiamos reikšmės neturi.

Taigi, kas yra Mėnulio kalendorius šiandien: „placebo efektas“ ar realų poveikį turintis veiksnys? Apie itin aktualią temą artėjant pavasariui mintimis dalijosi įvairūs savo srities specialistai: Mėnulio kalendoriaus sudarytoja astrologė Nijolė Valaitytė-Wolmer, Agrocheminių tyrimų centro direktorius habil. dr. Gediminas Staugaitis, Babtų biochemijos ir technologijos laboratorijos mokslo darbuotoja Edita Dambrauskienė bei etnokosmologijos pradininkas, Vilniaus pedagoginio universiteto prof. Libertas Klimka.
REKLAMA

Ne visi Mėnulio kalendoriai „kokybiški“

Nors šiandien ir žinome, kad mūsų gyvenimo būdas bei tempas sparčiai tolsta nuo senelių ar prosenelių laikų susiformavusio modelio, vis dėlto ne vienam sunku įsivaizduoti ar net patikėti, kad kadaise iš tiesų nebuvo laikrodžių, žmonės pernelyg neskubėjo, valgė natūralų maistą bei gyveno gamtos ritmu. Savo mūšius karvedžiai planuodavo ne per televizorių stebėdami vakarykštes politines naujienas, o dangaus kūnus, iš kurių ypač išsiskirdavo Mėnulis. Tais laikais nebuvo nė reklamų, skatinančių atkreipti dėmesį į naujausius technologijos pasiekimus bei geriausias trąšas, tad žemdirbiai sėjos ar kitus darbus organizuodavo pasitikėdami tuo pačiu potvynių ir atoslūgių valdovu.

Astrologė ir Mėnulio kalendoriaus sudarytoja Nijole Valaitytė-Wolmer net neabejoja, kad Mėnulio vaidmuo žmogaus gyvenime bei jo darbuose ir šiandien toks pats reikšmingas.

„Diskutuoti, ar iš tiesų žemės darbų planavimas ir organizavimas tiksliai laikantis tik šio kalendoriaus duoda apčiuopiamos naudos, gali tik praktiškai tai išbandę žmonės. Kitu atveju susidurtume su itin dažna situacija, kai, pvz., žmogus, niekada neturėjęs reikalų su profesionalia medicina, teigtų, jog medicina yra neefektyvi ir negali išgydyti. Taigi vien tik filosofinių apžvalgų neužtenka, svarbu remtis ir patikimais bei profesionaliais šaltiniais. Augalų augimui, vystymuisi įtakos turi daugelis veiksnių, ne vien tik Mėnulis, bet ir ne vien trąšos. Tad jeigu savo darbus vis dėlto organizuotume atsižvelgdami ir į kosmosą, jeigu trąšas naudotume atsižvelgdami ir į gamtos veiksnius, manau, pavyktų sulaukti kur kas geresnių rezultatų.

Kodėl toks svarbus būtent Mėnulio, o ne Saulės kalendorius? Saulės kalendorius labiau simbolinis, pradedamas skaičiuoti nuo pavasario lygiadienio ir tikrai neturi tokios stiprios įtakos, kaip sudarytas pagal Mėnulį, ir susijęs su skysčių pusiausvyra žmoguje bei gamtoje. Jau nuo seno žinoma, kad skirtingomis šio dangaus kūno fazėmis skirtingai jaučiasi žmonės, gyvūnai bei augalai visai kitaip auga. Vienu metu visa augmenija kyla į viršų, labiau veši lapai, ir yra dienų, kai syvai leidžiasi žemyn, būtent tada kur kas geriau auga šaknys. Žmonėms, naudojantiems Mėnulio kalendorių, pirmiausia galiu patarti naudotis tik profesionaliai savo darbą išmanančių specialistų sudarytais kalendoriais, o ne pirmuoju pasitaikiusiu, parašytu net ne žinovo“, – samprotavo ir patarė žinoma astrologė.

Mėnulis turi įtakos, bet ne lemiamos

Nors Lietuvos astrologai Mėnulio kalendoriui iš tiesų skiria itin didelį dėmesį, agronomai bei mokslininkai nėra linkę jo taip sureikšminti. Agrocheminių tyrimų centro direktoriaus habil. dr. Gedimino Staugaičio teigimu, kur kas labiau negu Mėnulis gerą pasėlių dygumą, augimą bei našų derlių lemia kiti veiksniai: „Ūkininkai, auginantys didžiulius plotus, negali vadovautis Mėnulio kalendoriumi ir, nepaisant to, jų derlius nuo to nesumažėja.

Galiu pateikti pavyzdį ir iš savo asmeninės patirties: nuo 1998 m. iki 2004 m. turėjau bulvių, kopūstų ir kitų daržovių kolekciją, iš viso apie 40 skirtingų augalų rūšių. Visus būtinus darbus atlikdavau remdamasis savo paties sudarytu kalendoriumi. Ir nors tuo metu nė karto neatsižvelgiau į Mėnulio fazes, derliaus sulaukiau tikrai įspūdingo. Negana to, kolekcija buvo įvertinta kaip geriausia Rytų Europoje. Manau, kur kas labiau nei į Mėnulį reikėtų atsižvelgti į kitus veiksnius: pvz., klimatą – kokia temperatūra, dirvos drėgmė.“

Ne Mėnulio, o kitų lemiamų veiksnių svarbą pabrėžė ir Babtų biochemijos ir technologijos laboratorijos mokslo darbuotoja Edita Dambrauskienė: „Negaliu teigti, kad Mėnulis neturi visiškai jokios reikšmės. Kaip bebūtų, jo daromą įtaką jaučiame ir mes, ir augalai. Tačiau yra tam tikrų veiksnių, kurie labiau nulemia augalų augimą, vystymąsi bei jų fiziologiją. Esu sėjusi įvairiai: ir tiksliai laikantis Mėnulio kalendoriaus, ir visiškai į jį nekreipdama dėmesio.

Pastebėjau, kad augalai sėkmingai sudygdavo ir pasėti vėliau, ir nebūtinai tuo metu, kai būdavo tinkama sėti Mėnulio kalendoriuje nurodyta diena ar fazė. Tais atvejais lemiamu veiksniu buvo kiti dalykai: dygti palankesnė temperatūra ar drėgmė. Ir iš tiesų natūralu, kad sausra, temperatūros svyravimai turi didesnės reikšmės augalams negu Mėnulio fazės ir jo poveikis. Kas turi laiko, gali žaisti sekdami ir Mėnulio kalendorių, tačiau stambiame ūkyje, kur susiduriama su didžiuliais darbais bei plotais, sunku prie to prisirišti ir mes to nedarome. Taikomės prie gamtos ir prie esamų mūsų gamyklos sąlygų.“

Žmogaus ir gamtos ritmas nebesutampa

Vilniaus pedagoginio universiteto profesorius, humanitarinių mokslų daktaras, Etninės kultūros globos tarybos pirmininkas bei naujų tarpdisciplininių mokslo šakų – paleoastronomijos ir etnokosmologijos – pradininkas Lietuvoje Libertas Klimka, nagrinėdamas Mėnulio kalendoriaus aktualumą, pirmiausia apžvelgė pasikeitusių laikų kontekstą: „Manau, kad Mėnulio įtaka nublanksta prieš trąšas bei dirbtinius auginimo stimuliatorius, o juk būtent jie šiandien atlieka svarbiausią vaidmenį.

Tad dėl šios priežasties būtų netikslinga ir juo sekti. Beje, to neleidžia daryti ir pasikeitę laikai: žmogus be auginimo turi daugybę kitų rūpesčių, skiriasi ir pats darbo paskirstymas, tad jam pasidarė daug sudėtingiau prisitaikyti prie dangaus kūnų ritmo ar pagal juos atlikti savo darbus, dėl kurių gausos ir skubos jis nebegali laukti tinkamos fazės. Tad kas buvo svarbu, tarkim, prieš 100 metų ar dar anksčiau, mūsų laikais nebėra labai reikšminga.

Juk palyginti dar visai neseniai nebuvo produktyvių augalų veislių, trąšų ar kitokių augimo stimuliatorių, o visi žemės darbai atliekami primityvia žemės ūkio technika: medinėmis žagrėmis, arklais. Tada valstiečiams, norintiems gauti kuo didesnį derlių, reikėjo pasitelkti visus įmanomus veiksnius, tarp jų – ir savo darbų organizavimą sekant Mėnulio ritmą. Kaip žinome, Mėnulis sukasi aplink Žemę, o kartu su Žeme – aplink Saulę.

Taip kinta potvynių ir atoslūgių bangos bei kosminių dalelių srautas į Žemės paviršių. Tai gamtos ritmai, kuriuos, manau, jaučia visos biologinės struktūros. Tačiau šiandien, palyginti su tuo, ką gali duoti šiuolaikinė agrotechnika, Mėnulio moduliacija būtų pernelyg mažytė. Na, nebent viską vėl augintume natūraliai, nenaudodami jokių cheminių trąšų, produktyvių veislių, pasitelkiant tik natūralias technologijas, tokiu atveju, be abejo, būtų galima pasitelkti ir Mėnulio kalendorių kaip vieną pagalbinių veiksnių.

Ir galbūt net jo poveikis būtų pastebimesnis ir ryškesnis negu tą darant chemizuotame ūkyje. Juk šiais laikais maisto produktai auginami pasitelkiant modernias technologijas, tad natūralu, jog patį augimą ar derliaus našumą veikia visai kiti veiksniai. Taigi Mėnulio kalendorius šiandien nėra aktualus ir reikšmingas vien dėl to, kad žmogaus ritmas tiesiog nebesutampa su gamtos.“

Vienareikšmio atsakymo Mėnulio tema atrodo nėra ir negali būti. Jis mūsų darbuose turi tiek įtakos, kiek vietos jo poveikiui paliekame ir savo tikėjime. Kita vertus, visai suprantama, kad natūralūs gamtos dėsniai galioja natūriniuose ūkiuose, ir tikriausiai pasirodytų pernelyg keista, jeigu agrotechnikos pasiekimus ir naujas technologijas imtų neigti didelių ūkių šeimininkai ir pirmenybę teiktų Mėnulio ritmui.

http://gyvenimas.delfi.lt/naujos_formos ... d=20436145

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Pen Kov 20, 2009 7:07 pm
Aprašymas WWW
Naujakurys(ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ant Spa 27, 2009 11:51 am
Pranešimai: 42
Standartinė Re: Mėnulio kalendorius šiandien: „placebo efektas“ ar ...?
Mėnulis kasmet vis mažiau įtakoja pasikeitimus žemėje nes jis tolsta.


Pir Sau 18, 2010 1:39 am
Aprašymas
Forumo krivis
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1634
Miestas: Vilnius
Standartinė Re: Mėnulio kalendorius šiandien: „placebo efektas“ ar ...?
TZU rašė:
Mėnulis kasmet vis mažiau įtakoja pasikeitimus žemėje nes jis tolsta.

Deja deja, prarasim mėnulį, prarasim gyvybę Žemėje, bet nors jis ir tolsta, jo įtaka potvyniams ir atoslūgiams bei gyvastingumui nesumažėjo.

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbkuronas/viewt ... 6d195205c3


Ant Sau 19, 2010 12:39 am
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 5 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007