www.baltai.lt
http://baltai.lt/kurono_forumas/

Laimės talismanai - žirgo pasaga
http://baltai.lt/kurono_forumas/viewtopic.php?f=79&t=1165
Puslapis 11

Autorius:  Baltas [ Tre Vas 24, 2010 12:37 am ]
Pranešimo tema:  Laimės talismanai - žirgo pasaga

Cituoti:
Padovanok man laimės pasagėlę
Parengta pagal "Respublikos" priedą "Pastogė"

Paveikslėlis
Nuo senų senovės Lietuvoje vienas žinomiausių sėkmės talismanų yra pasaga. Rasti ant vieškelio pasagą reiškia ne tik sėkmę, bet ir pinigus. Gaila, kad tų arklių sumažėjo. Ir pasagų mažiau randame. Gal todėl ir tos laimės mažiau?

Prietaras virš durų pasikabinti rastą pasagą siekia dar viduramžius, kai arklys arba žirgas buvo pati didžiausia ūkio vertybė. To meto žmogus, pakėlęs pasagą, jautėsi išties laimingas – juk rankose laikė daiktą iš tais laikais itin brangios medžiagos - geležies. Vėliau, kai pasaga nebebuvo tokia reta ir brangi, ji vis tiek išsaugojo savo magišką aurą. Joje išliko įkūnyta lietuvių pagarba kalviui ir žirgui.
Europoje manoma, kad pasaga turi stebuklingų galių, nes savo forma primena Mėnulį. Taip pat buvo tikima, kad nelabasis visuomet vaikšto ratais, tačiau priėjęs pasagos pabaigą - nesujungtą ratą, jis priverstas pasukti atgal. Pagal kai kuriuos šaltinius tikėtina, kad pasagos ginamosios funkcijos versija atėjo iš senųjų keltų pagonybės laikų, kai buvo tikima, kad virš durų prikalta pasaga padeda sustabdyti anapusinių jėgų įsiveržimą į namus.

Kur žiūri rageliai

Šis paprotys daug kur išliko iki šių
dienų. Tiesa, teko matyti pasagų, virš durų prikaltų ir rageliais į viršų, ir rageliais į apačią. Net įdomu pasidarė, kaip reikėtų iš tikrųjų?

Nors informacijos apie tai nėra daug, tačiau galima būtų apibendrinti, kad kai kuriose Rytų šalyse, beveik visoje Europoje ir Lotynų Amerikoje pasagos prikalamos arba pakabinamos rageliais į apačią – kad laimė lietųsi ant jūsų. O štai airiai ir anglai įsitikinę, kad ji turėtų būti rageliais į viršų – kad laimė neištekėtų. Rageliai viršuje simbolizuoja tai, kad „laimė lieka namuose, o ne pabėga“. Tą patį pataria ir fengšui specialistai – rageliai turi būti į viršų, kad namas būtų lyg pilna taurė.

Kaip pasirinkti? Kabinti rageliais į apačią, kaip įprasta Lietuvoje, ar pagal fengšui – į viršų? Matyt, reikėtų paeksperimentuoti, pirmiausia pakabinti pasagą, kaip jums labiausiai patinka, ir stebėti. Jeigu pajusite, kad jums sekasi labiau ir pinigų atsiranda daugiau, palikite kaip buvę. O jeigu ne – pabandykite pasagą apversti.

Svarbiausia tikėti

Lietuviai pasagas paprastai kabina prie įėjimo į būstą durų virš staktos. Meksikiečiai pasagas mėgsta išdabinti juostomis, monetomis, šventųjų atvaizdais ir kabina ją aukštai – niekam negalima jos liesti. O italai, priešingai, kabina ją taip, kad kiekvienas įeinantis už jos užkliūtų.

Žmonės tikėjo, kad pasaga gelbėja nuo žaibo kirčio ir raganų kerų, todėl ją kabindavo ne tik virš durų, bet ir visur, per kur piktoji dvasia galėdavo pakliūti į namų vidų - langai, kaminas, krosnis ir t.t. Pavyzdžiui, vokiečiai, norėdami apsisaugoti nuo vaiduoklių, pasagą prikaldavo net ir ant nukirsdintų nusikaltėlių karstų.

Žmonės taip pat mėgsta nešioti pasagos formos pakabučius, kabina pasagas ant sienų. Kad apsisaugotų nuo audrų, jūreiviai jomis papuošia laivų stiebus. Pavyzdžiui, tą buvo įsakęs visiems padaryti ir legendinis britų admirolas Nelsonas. Yra ir paprotys užkasti pasagą prie slenksčio. Jos sėkmės poveikis taip giliai įkaltas į mūsų pasąmonę, kad virš durų pasagą kabina netgi tie, kurie save laiko esančiais toli „nuo visokių prietarų“.

Juk iš tiesų mes kalbame ne apie pačią pasagą, kaip apie daiktą žirgams kaustyti, o apie jos simbolinę reikšmę, apie tą Kažką, kas slypi pasagoje. Atminkite, visi talismanai padeda tik tada, kai mes jais tikime. Stenkitės būti laimingi...

Autorius:  Baltas [ Tre Vas 24, 2010 12:39 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laim4s talismanai - žirgo pasaga

Labai įdomu skaityti, kaip žmonės samprotauja kur ta pasaga turi būti nukreipta, vietoj pasagos liaudis mato ragelius :) Taip "rageliai turi būti į viršų, bet tik todėl, kad sielos vedlys atlankytų mus iš dangaus :)

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/