Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Pen Spa 11, 2024 12:06 am



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 
Apie vėlines 
Autorius Žinutė
Forumo krivis
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1634
Miestas: Vilnius
Standartinė Apie vėlines
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=38042075

Cituoti:
....Panevėžietė būrėja Lukrecija Dūdienė įspėja: Vėlinės – nelengva diena, ir gyvieji turi būti labai stiprūs, kad atlaikytų mirusiųjų pasaulio paslaptis.

„Gyvųjų ir mirusiųjų bendrija sudaro galingą dvipusę vienybę, – sako ji. – Nors vieni yra šiapus, o kiti anapus, juos sieja noras mylėti ir bendrauti su artimaisiais mintimis.“

Pasak ponios Lukrecijos, ne veltui prieš Vėlines dažniau sapnuojame mirusius artimuosius. „Sapnai būna pranašiški, – aiškina būrėja, – nes mirusieji įspėja gyvuosius apie nelaimes. Todėl patarčiau tokius sapnus įsidėmėti ir prisiminti, ką sapnavote. Mirusieji sapnuose mums suteikia informacijos, tik šią informaciją reikia suprasti ir mokėti išsiaiškinti, ką norėjo pranešti vėlė.“

L. Dūdienė priminė, kad senovėje žmonės, aplankę kapus ir grįžę namo, sėsdavosi prie vaišių stalo. „Jei iš tų namų prieš metus Anapilin iškeliavo artimas žmogus, ant stalo dėdavo viena lėkšte daugiau, o šakutę su peiliu perrišdavo juodu kaspinu. Pavalgius vyriausias šeimos narys padėkodavo vėlėms. Buvo kalbama, esą Vėlinių išvakarėse žmonės prašydavo maldomis gamtos stichijų, vėjo pūsti stipriau. Vėjas padėdavo mirusiųjų sieloms judėti, ir šios greičiau galėdavo aplankyti gyvuosius“, – kalbėjo apie dar išlikusius papročius būrėja.

Su burtais juokai menki

Iš kortų ir delnų panevėžiečių likimus skaitanti ponia Dūdienė žino ir senuosius Vėlinių burtų papročius. Tačiau juos, sako, geriau atlikti po vidurnakčio.
„Prieš burtus namų kertėse reikia padėti po trupinėlį duonos, – aiškina L. Dūdienė. – Tada sandariai uždaryti duris ir uždegti žvakes. Senovėje tikėta, kad pakviestos vėlės sulekia ir mintimis bendrauja su gyvaisiais. Beje, vėlės duoda ir išskirtinius ženklus. Juos perskaitę gyvieji žino, kokia bus ateitis.“....


Tas juodas kaspinas grynai tarybinių laikų išmįslas
Cituoti:
Nepamiršti elgetų

Šiek tiek kitaip apie Vėlinių papročius kalbėjo Kraštotyros muziejaus Etninės kultūros skyriaus vyresnioji muziejininkė Aušra Sidorovienė. Tačiau ji, kaip ir būrėja, teigė, jog per Vėlines gyvųjų bendrystė su mirusiaisiais juntama ypač stipriai.

Esą ankstesniais laikais per Vėlines kapinėse buvo deginamos ne tik žvakės, bet ir laužai – kad vėlės atrastų kelią į gyvųjų pasaulį, nepasiklystų.

„Beje, laužai dar ir dabar kapinėse uždegami Dzūkijoje, – tikina A. Sidorovienė. – Panevėžio krašte tokių papročių nėra užfiksuota, bet yra užrašyti pasakojimai, kad per Vėlines būtina vaišėmis pamaloninti elgetas, nes jie – Dievo siųsti ir yra tarsi vėlių tarpininkai. Dar praeito šimtmečio viduryje – tai bus apie 1950 metus – panevėžiečiai nešė keptas bandeles į Raudonosios bažnyčios šventorių. Iš dalies bandelių padarydavo taką vėlėms, o kitas išdalydavo elgetoms.“

Vaikai supranta ir jaučia

Muziejininkė sako, kad mūsų senoliai mokėjo paaiškinti kiekvieno gamtos objekto paskirtį ir nebijojo mirusiųjų, nes jų pagerbimo apeigos buvo pagrįstos tikėjimu, kad mirusių artimųjų vėlės ir toliau gyvena tarp gyvųjų, todėl jomis reikia rūpintis ir jų neapleisti.
„Žinote, kas yra smagu?“ – klausia A. Sidorovienė ir tuojau pat atsako: „Bendrauti su vaikais, kalbėtis su jais apie papročius. Vaikai nebijo mirties ir labai paprastai paaiškina, kur nukeliauja mirusieji. Sako: „Mirusiųjų sielos nukeliauja į dangų“. Jiems viskas aišku, todėl, manau, jie žino ir jaučia senuosius papročius. Tik augdami gauna kitą informaciją, kuri tą, iš praeities atsineštąją, ištrina.“

Kadangi artėja Vėlinės, Panevėžio kraštotyros muziejuje rengiamos edukacinės programos šia tema.
A. Sidorovienė pasakoja, kad jų metu ne tik aiškinami papročiai. „Prieš Vėlines kartu su vaikais liejame žvakes. Ne bet kokias, o iš tikro vaško ir senoviniu būdu – be formos, – pabrėžia muziejininkė. – Tiesiog ant siūlo iš viršaus pilamas vaškas, jis stingsta, ir gaunama vaškinė žvakė. Liejant žvakes, vaikams aiškinu, kodėl namuose būtina jų turėti ir uždegti mirus žmogui arba per Vėlines. Sakau, kad mirus žmogui žvakė uždegama, kad jis amžinai neužmerktų akių be žvakių šviesos. O per Vėlines žvakeles deginame todėl, kad vėlės rastų kelią į namus, iš kurių kadaise iškeliavo Anapus.“

Etnologės žiniomis, jokie ypatingi burtai per Vėlines senovėje nebuvo atliekami. „Tai ne Kūčios, ne Kalėdos ar Velykos, – priminė ji. – Tačiau yra išlikęs paprotys kloti vėlėms lovą. Lovos galuose pastatydavo 4 žvakes ir jas uždegdavo. Tuomet klaupdavosi ir melsdavosi už mirusiųjų vėles. Jeigu maldos metu išgirsdavo traškesį, suprasdavo – vėlės sugrįžo.“
O sugrįžę iš kapinių lietuviai, pasak A. Sidorovienės, užtiesdavo stalą stalsiese, uždegdavo žvakę ir melsdavosi už iškeliavusiuosius. Po maldų staltiesę apversdavo ir tik tada dėdavo ant stalo vaišes. „Jų metu negalima pamiršti ir vėlių – reikia palikti joms ant palangės“, – priminė....

Daugiau žvakių ir maldų

A. Sidorovienė sakė, kad per Vėlines nereikia artimųjų kapų apkrauti gėlių puokštėmis. „Šilčiausiai atrodo kaimo kapinaitės, kur puošiama augalais, augančiais tik rudenį, – kalbėjo muziejininkė. – Tai ir eglišakės, ir šermukšniai, ir baltosios meškytės krūmokšnio uogomis nusėtos šakelės. Kapvietę tinka papuošti ir smulkių chrizantemų žiedais, iš jų išdėlioti kryžiaus ženklą. Tačiau svarbiausia – nepamiršti uždegti žvakelių.“

Etnologė sako, esą anksčiau būta tokios tradicijos artimųjų kapus per Vėlines aplankyti paskutinį kartą metuose.

„Per žiemą žmonės į kapines neidavo – netrikdydavo mirusiųjų ramybės, – pasakoja A. Sidorovienė, – o kitas kapų lankymas jau būdavo per Velykas.“

Tačiau svarbiausia per Vėlines nepamiršti pasimelsti už mirusiuosius. Nemokant maldos žodžių, uždegus žvakeles, galima mintimis savais žodžiais kalbėtis su mirusiu artimuoju. Bendrystė su vėlėmis išreiškiama ir paprastais žodžiais.

Anot A. Sidorovienės, anksčiau lietuviai kapus lankydavę ne lapkričio 1 dieną, o lapkričio 2-ąją. „Lapkričio pirmoji – Visų šventųjų diena. Tą dieną eidavo į bažnyčią ir melsdavosi už visus šventuosius, o lapkričio 2-oji – Vėlinės. Tuomet ir buvo lankomi artimųjų kapai, degamos žvakelės, kalbamos maldos. Laikai keičiasi. Galbūt ir dabar taip galima daryti, nes kai kuriuose Lietuvos regionuose taip yra. Tačiau sudėtinga laikytis papročių, jeigu per Vėlines reikia eiti į darbą, o artimųjų kapai – už kelių dešimčių kilometrų. Todėl ir skubame kapus aplankyti anksčiau – esame supančioti realaus gyvenimo...“


Apie kapų lankymą lapkričio 2 dieną etnologei reiktų pasigilinti į papročius. Bažnyčia drausdavo , nepritardavo lankymui lapkričio 1 d., nes tai senesnis, baltiškas paprotys aplankyti protėvius ir juos pamaitinti, uždegti laužus, ką mes ir dabar darome.

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbkuronas/viewt ... 6d195205c3


Šeš Spa 30, 2010 11:33 am
Aprašymas WWW
Seniūnas (-ė)

Užsiregistravo: Tre Vas 24, 2010 9:35 pm
Pranešimai: 108
Standartinė Re: Apie vėlines
tasai pasakymas, netrikdyti mirusiųjų žiemą....labai teisingas, temiega žemė, temiega medžiai, tesiilsi vėlės ramybėje
pavasarį, atšilus žemei, dažniausiai balandžio pabaigoje reikia ir vėl aplankyti mirusius, visai nebūtina per velykas, ir prie ko čia velykos(mano supratimu)


Ket Lap 04, 2010 3:00 pm
Aprašymas
Forumo krivis
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1634
Miestas: Vilnius
Standartinė Re: Apie vėlines
Virgo rašė:
tasai pasakymas, netrikdyti mirusiųjų žiemą....labai teisingas, temiega žemė, temiega medžiai, tesiilsi vėlės ramybėje
pavasarį, atšilus žemei, dažniausiai balandžio pabaigoje reikia ir vėl aplankyti mirusius, visai nebūtina per velykas, ir prie ko čia velykos(mano supratimu)

Anksčiau būvo ne velykos, o vėlių velykos. Bažnyčia daug ką bandė pakeisti ir sunaikinti.

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbkuronas/viewt ... 6d195205c3


Pir Lap 08, 2010 3:08 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007