Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Pen Kov 29, 2024 11:25 am



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 
Placebo efektas 
Autorius Žinutė
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 869
Miestas: Vilnius
Standartinė Placebo efektas
Placebo efektas
(nuo lotynų placebo – taisausi, sveikstu)

Subjekto fiziologinės ar psichologinės būklės pasikeitimai po vartojimo placebo – nekenksmingo preparato skiriamo kaip kuris nors gydantis vaistas. Placebo efektas demonstruoja psichoterapeutinį poveikį pačio vaistų naudojimo fakto ir naudojamas, kai reikia įtaigumo (sugestijos) laipsniui nustatyti gydomajame naujo preparato poveikyje. Tokiu atveju bandomųjų grupei pranešama, kad juos gydys nauja priemone ir pusei grupės duodamas placebo. Sulyginus abiejų pogrupių rezultatus galima spręsti apie realų vaisto efektyvumą. Placebo efektas naudojamas taip pat psichoterapijoje ir kai kuriose eksperimentinėse psichologijos užduotyse.

Terapijoje labai plačiai naudojamasi placebo poveikiu. Įtaiga, kad duotasis vaistas slopina skausmą ir kitus simptomus, padeda ir tuomet, kai ta medžiaga nedaro jokio cheminio poveikio. Čia tolesniam poveikiui svarbu tai, kaip “vaistai” pateikiami. Eksperimentai parodė, kad tas pats placebas, pateiktas kaip įprastos tabletės, teigiamai paveikė 49% eksperimento dalyvių, o pateiktas ryškiai raudonomis kapsulėmis – 81% dalyvių.

Įdomus bandymas buvo atliktas su farmacijos studentais. Jie buvo paprašyti išbandyti du naujus vaistus:
45 studentai iš ryto 8,30 išgėrė po kapsulę. Jiems buvo pasakyta, kad tikrasis jų veikimas prasidės po dviejų valandų, o baigsis apie 12,30 valandą. Penkiolikai studentų buvo pasakyta, kad jų kapsulėje yra stimuliuojamųjų medžiagų, kitiems 15 – kad raminamųjų. Kitiems 15 buvo pasakyta, kad kapsulėje yra grūdų krakmolas, kaip iš tiesų ir buvo (F.L.Ruch, P.G.Zimbardo, 1975).

60% eksperimento dalyvių nurodė, kad kapsulės poveikis buvo toks, koks jiems buvo įteigtas. “Stimuliuotosios” grupės narių pulsas padažnėjo, o “ramintosios” – sulėtėjo.
Placebo. Preparatas neturintis savo sudėtyje jokių vaistinių medžiagų ir be jokių farmakologinių poveikių. Nuolatos naudojamas tiriant gydomosios medžiagos poveikį.

Kaip medicinos terminas žodis "placebas" buvo pradėtas vartoti XVIII amžiuje. Jis reiškė "tariamas vaistas, inertiškas ir nekenksmingas".
Placebu vadinamas neveiklių medžiagų skyrimas pacientams, kad tyrimų metu būtų galima nustatyti ir palyginti veikliųjų medžiagų veiksmingumą. Placebo taip pat gali būti skiriama siekiant susilpninti simptomus ar pacientui pageidaujant vaistų. Placebas gali būti ne tik vaistai, bet ir kitos terapinės priemonės, tarp jų chirurginės bei psichologinės.
Šiuo metu yra žinoma, kad placebas pasižymi daugeliu poveikių, ir šie poveikiai gali būti ne tik naudingi, bet ir kenksmingi.

cituojant prašome nurodyti www.baltai.lt svetainės forumą

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Paskutinį kartą redagavo BURTONIS Sek Sau 15, 2006 11:56 pm. Iš viso redaguota 1 kartą.



Sek Sau 15, 2006 11:52 pm
Aprašymas WWW
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 869
Miestas: Vilnius
Standartinė 
PLACEBO POVEIKIS IR DVIGUBA JO PRIGIMTIS

Medicininėje literatūroje rašoma, kad placebas gali būti veiksmingas esant nerimui, įtampai, melancholijai, šizofrenijai, visų rūsių skausmams, kosuliui, nemigai, jūros ligai, lėtiniam bronchitui, artritui, karščiavimui, peptinėms opoms, hipertenzijai, senilinei demencijai ir kt. sutrikimams. Placebas taip pat gali sukelti tokius šalutinius poveikius, kaip pykinimas, galvos skausmai ar svaigimas, nemiga, nuovargis, depresija, sustingimas, haliucinacijos, niežulys, vėmimas, tremoras, tachikardija, viduriavimas, išblyškimas, bėrimas, dilgėlinė, ataksija, edema ir kt., t.y. placebas sukelia ne tik subjektyvius, bet ir objektyvius pakitimus.

Chirurgija visada buvo apgaubta paslapties ir visagalybės auros. Chirurginis gydymas retai lyginamas su placebu. Tačiau placebas reikšmingas ir chirurgijoje.
Visi žino apie "madingas" operacijas. Kai kurių jų naudingumas dažnai paremiamas įtakingų kolegų nuomone, bet ne objektyviais įrodymais. Pavyzdžiui, 1950-aisiais krūtinės anginą buvo įprasta gydyti vidinės krūtinės arterijos (a. thoracica interna) perrišimu. Buvo manoma, kad tokiu būdu formuojasi papildomos širdį maitinančios kraujagyslės ir sumažėja širdies išemija. Po šios operacijos net 90 proc. ligonių iš tikrųjų suretėdavo krūtinės anginos priepuolių. Tačiau patologoanatominių tyrimų metu asmenims, kuriems buvo atlikta a. thoracica interna perrišimo operacija, jokių naujų kraujagyslių nebuvo randama. Tai vertė suabejoti pripažintos operacijos veiksmingumu. Jauno Sietlo kardiologo Leonard Cobb iniciatyva buvo atliktas placebu kontroliuojamas tyrimas: daliai ligonių operacija atlikta kaip įprasta, daliai - jos metu atliktas įprastinis pjūvis, bet kraujagyslė neperrišta. Po operacijos vertinant skausmo sumažėjimą fizinio krūvio toleranciją, sumažėjusį vaistų vartojimą, teigiamus elektrokardiogramos poslinkius, nustatyta, kad abiejų grupių pacientų būklė pagerėjo. Rezultatai nesiskyrė ir praėjus 6 mėnesiams po operacijos. Tai buvo netikėta, nes manyta, kad placebo poveikis geriausiu atveju yra trumpalaikis.

Remiantis panašaus pobūdžio atvejų analize, manoma, kad placebo poveikis susideda iš dviejų komponentų. Pirmasis komponentas yra tam tikrų medicininio gydymo rezultatų laukimas (paprastai optimistinis, bet galima tikėtis ir įvairių nepageidaujamų poveikių). Antrasis komponentas - spontaniniai organizmo pakitimai, kurie sutampa su placebo vartojimu. Jei pavartojus vaisto (tarp jų - ir placebo), būklė spontaniškai pagerėja, manoma, kad tai vaisto poveikis, o jei atsiranda galvos skausmai ar bėrimas - apkaltinamas prieš tai vartotas vaistas.

cituojant prašome nurodyti www.baltai.lt svetainės forumą

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Sek Sau 15, 2006 11:55 pm
Aprašymas WWW
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 869
Miestas: Vilnius
Standartinė 
SEPTYNI MITAI APIE PLACEBO POVEIKĮ

Tradicinėje medicinoje gyvuoja nemažai mitų apie placebo poveikį.

Pirmasis mitas
Pacientai, kuriems padeda placebas, neserga rimtai. Nors tokių ligonių simptomai ir sudaro organinės ligos įspūdį, bet jų kilmė yra psichologinė, o jų simptomai - konversiniai (isteriniai).
Ši pažiūra yra neteisinga ir žiauri. Jei simptomai būtų konversiniai, jie nebūtų identiški organinės ligos sukeliamiems simptomams, bet atitiktų paciento suvokimą apie ligą. Neteisinga manyti, kad visų ligonių, sureaguojančių į placebą, simptomų kilmė konversinė. Placebas gali padėti ir organine liga sergančiam žmogui.

Antrasis mitas
Skirti placebo - tai "negydyti" iš viso.
Šis mitas ignoruoja gydytojo ir paciento bendravimo poveikį. Iš tikrųjų žmonės tiki, kad medikai suteikia jiems pagalbą, kuri bus veiks-minga gydant ligą.

Trečiasis mitas
Į placebq sureaguoja tik tam tikra, vienoda pacientų dalis (apie trečdalį).
Literatūroje pateikiama, kad reakcija į placebą varijuoja nuo 0 iki 100 proc. Klinikinėje praktikoje, kai pacientas pažįsta vaistus skiriantį gydytoją, placebas padeda dažniau negu skiriant anonimiškai klinikinių tyrimų metu.
Turi reikšmės ir vaisto išvaizda: veiksmingiausios yra spalvotos kapsulės, mažiau veiksmingos - spalvotos tabletės, dar mažiau efektyvios pailgos baltos tabletės, o rečiausiai placebo poveikį sukelia baltos apvalios tabletes. Placebo poveikis pasireiškia dažniau, jei vaistai sufasuoti buteliukuose su komercinėmis etiketėmis, ir rečiau, jei ant etikečių užrašas paprasčiausiai atspausdinamas.
Tyrimų metu pastebėta, kad asmenims, kuriems buvo skirta tikrų vaistų, vėliau labiau padėjo placebas. Taip pat nustatyta, kad pacientams, kuriems placebas nepadeda, po kiek laiko jis gali būti veiksmingas.

Ketvirtasis mitas
Žmonės, kuriems padeda placebas, pasižymi tam tikromis psicho-loginėmis savybėmis: pasidavimu sugestijai ir hipnozei, neurotiškumu, nuolankumu, paklusnumu autoritetams, polinkiu filosofuoti ir t.t.
Daugelio tyrimų metu buvo bandoma nustatyti, kokio tipo žmonėms placebas padeda dažniau. Nors kai kurių tyrimų metu buvo nustatyta koreliacija su tam tikromis asmenybės savybėmis, bet tai pa-tvirtino ne visi tyrimai.

Penktasis mitas
Skausmas yra iš daugelio faktorių, susidedantis patyrimas, o pla¬cebas veikia tik vieną iš sudedamųjų skausmo dalių.
Ši nuomonė yra dualistinio žmogaus skirstymo į kūną ir protą pavyzdys. Kaip parodė eksperimentai, opioidai ir benzodiazepinai veikia arba skausmo intensyvumą, arba skausmo sukeliamą nemalonumo jausmą, tačiau placebas gali veikti arba vieną, arba kitą arba abi dimensijas.

Šeštasis mitas
Skausmq kenčiančių ligonių, reakcija į placebq priklauso nuo išsiskiriančių endogeninių opioidų,.
Šią teoriją buvo bandoma patvirtinti kruopščiais tyrimais, bet nesėkmingai. Paskutiniu metu, suradus stiprų µ opioidinių receptorių ligandą endomorfiną, vėl tiriamas opioidinių receptorių vaidmuo tais atvejais, kai skausmą kenčiantiems žmonėms padeda placebas.
Išvada: tikėtina, kad placebo poveikiui yra reikšmingi opioidiniai receptoriai, bet jų vaidmuo dar nėra gerai žinomas.

Septintasis mitas
Statistinė analizė lengvai gali atskirti tikrą terapinį poveikį nuo placebo.
Iš tiesų gydymo metu ligonį veikia daugybė faktorių, ir placebas yra tik vienas iš jų. Bet kokio gydymo metu poveikis būna tiek fiziologinis, tiek psichologinis. Neįmanoma kiekvienu atveju tiksliai atskirti, kokią reikšmę turi ligonio tikėjimas, kad naujai paskirtas vaistas padės, o kokią - vaistą skiriančio gydytojo žodinė instrukcija ar jo subtilios emocinės reakcijos, atsispindinčios neverbaliniame elgesyje. Pavyzdžiui, buvo atlikti 22 tyrimai, kurių metu skirtingo stiprumo analgetikų (nuo aspirino iki morfino) poveikis buvo lyginamas su placebu. Tikėtasi, kad tarp stipresnių analgetikų poveikio ir reakcijos į placebą bus didesnis skirtumas negu tarp silpnesnių analgetikų ir placebo, tačiau nustatyta, kad kuo stipresnis vaisto poveikis, tuo dažniau pastebimas ir placebo poveikis. Visi tyrimai parodė, kad bet kuris analgetikas už placebą efektyvesnis 55-60 proc.

cituojant prašome nurodyti www.baltai.lt svetainės forumą

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Paskutinį kartą redagavo BURTONIS Pir Sau 16, 2006 12:02 am. Iš viso redaguota 1 kartą.



Sek Sau 15, 2006 11:59 pm
Aprašymas WWW
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 869
Miestas: Vilnius
Standartinė 
PLACEBO POVEIKIS ANTIDEPRESANTUS VARTOJANTIEMS PACIENTAMS

Jau seniai diskutuojama, ar veiksminga depresiją gydyti antidepresantais, psichoterapija ir derinant šiuos metodus. 1998 metų Amerikos psichologų asociacijos 104-oje metinėje konvencijoje buvo pa-teikti sensacingi duomenys. Konektikuto universiteto psichologas Guy Sapirstein išanalizavo 39 placebu kontroliuotų tyrimų, atliktų 1974-1995 metais, rezultatus. Visuose šiuose tyrimuose dalyvavo 3252 atsitiktiniu būdu atrinkti depresija sergantys pacientai. Buvo tiriamas antidepresantų (fluoksetino, sertralino, paroksetino) veiksmingumas.

Jei vaisto farmakologinį poveikį galima sužinoti iš vaisto veiksmingumo (išreikšto proc. pagal pacientų, kurių būklė pagerėjo, dalį) atėmus placebo efektyvumą (t.y. placebą vartojusių pacientų, kurių būklė pagerėjo, dalį), tai placebo poveikis apskaičiuojamas iš pacientų, kuriems padėjo placebas, dalies, atėmus tą pacientų dalį, kurių būklė pagerėjo savaime.

Tyrimas parodė, kad antidepresanto poveikis sudaro tik nedidelę gydymo poveikio dalį. Nustatyta, kad antidepresantų veiksmingumą lemia:
51 procentai - placebo poveikis;
24 procentai - spontaninė remisija ar kiti nespecifiniai faktoriai;
25 procentai būklės pagerėjimą lemia farmakologinis paties antidepresanto veikimas

cituojant prašome nurodyti www.baltai.lt svetainės forumą

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Pir Sau 16, 2006 12:01 am
Aprašymas WWW
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 869
Miestas: Vilnius
Standartinė 
PSICHOLOGINIS PLACEBO POVEIKIO PAAIŠKINIMAS

Buvo keletas teorijų, mėginusių aiškinti, kaip placebas gali veikti skausmo pojūtį.

Afektų teorija.

Idėjos, kad placebas sumažina skausmo nemalonumo pojūtį ir nerimo stiprumą, nepatvirtino eksperimentiniai tyrimai. Dar daugiau, paskyrus placebo, dažniau sumažėja skausmo intensyvumas negu pasireiškia bet kokių su placebu susijusių emocijų pokyčiai.

Kognityvinė teorija.

Pasitvirtino teorija, kad placebo poveikis yra žmogaus tikėjimo rezultatas. Kai pacientas noriai vartoja vaistų ir tiki, kad jie tikrai padės, toks požiūris pranašauja, kad šiam pacientui gali padėti placebas. Tikėjimas sėkme yra vadinamas įvairiai: viltimi, pasitikėjimu, entuziazmu, tendencinga išankstine nuomone, teigiamu "perkėlimo" fenomenu. Jis priklauso nuo kultūros, išsilavinimo, patirties ir asmenybės savybių. Tikėjimas gali svyruoti (būti įvairaus stiprumo) -nuo vilties, pasitikėjimo iki entuziazmo ir charizmos, o poveikiui sukelti kartais užtenka subtilios užuominos apie vaisto veiksmingumą.

Vilties reikšmė buvo patvirtinta atliekant klinikinius tyrimus, kurių metu pastebėti primatų galvos smegenų kaktinės skilties neurofiziologiniai pakitimai. Gyvūnų kaktinės skilties neuronų aktyvumas labai padidėdavo, kai jie tikėdavosi mėgstamo maisto. Kai maistas būdavo paduotas, neuronų aktyvumas sumažėdavo; kai gyvūnai gaudavo nemėgstamo maisto, jie būdavo pikti, o kaktinės skilties aktyvumas labai sumažėdavo.
Elgesio (biheivioristinė) teorija.

Pagal klasikinę Pavlovo teoriją subjektas išmoksta reaguoti į nereikšmingą stimulą, jei tikisi, kad po to gaus fiziologinį pasitenkinimą sukeliantį stimulą. Klasikinėmis sąlygomis skambučio garsas gali padidinti seilėtekį, gliukozės kiekį kraujyje ir sukelti kitas fiziologines reakcijas, net jei tiesioginio besąlyginio dirgiklio ir nėra. Analogiškai stiprūs analgetikai sumažina skausmą ir tampa besąlyginiu dirgikliu. Jei vaistų švirkščia uniformuota slaugyto-ja, pacientas, kitą kartą pamatęs žmogų baltu chalatu ir su švirkštu rankose, jau tikisi, kad po injekcijos skausmas sumažės. Nors šį kartą identiškomis aplinkybėmis po oda sušvirkščiama fiziologinio tirpalo, pacientas jaučia, kad skausmas sumažėja lygiai taip pat, kaip sumažėdavo po veiklaus medikamento injekcijos.

Kognityviniai ir elgesio faktoriai gali iš dalies sutapti. Pavyzdžiui, galima įtvirtinti sąlyginį refleksą į silpną analgetiką ir vėliau teigti, kad injekuojamas stipresnis analgetikas. Taip galima pasiekti stipresnį negu pradinis to paties analgetiko poveikį vien manipuliuojant stipresnio poveikio tikėjimusi.

Į situaciją nukreiptas dėmesys.
Yra žinoma nemažai atvejų, kai rimtą traumą patyręs karys mūšio metu ar sportininkas per varžybas sužeidimo metu nejausdavo skausmo. Jei dėmesys yra nukreiptas į svarbų tikslą, kūno pojūčiai gali būti laikinai ignoruojami. Tačiau tai tinka ne visais atvejais. Paprastai baimė skausmą sumažina, tuo tarpu nerimas jautrumą skausmui sustiprina.

cituojant prašome nurodyti www.baltai.lt svetainės forumą

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Pir Sau 16, 2006 12:10 am
Aprašymas WWW
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 869
Miestas: Vilnius
Standartinė 
PLACEBO VARTOJIMAS GYDANT

Placebo faktorius yra svarbus kiekvieno terapinio veiksmo metu, nors jo stiprumas gali skirtis ir priklauso nuo ligonio "placebo reaktyvumo". Tikėtina, kad placebas dažniau padės pacientui, noriai vartojančiam paskirtų vaistų, pasitikinčiam gydymo įstaiga ir medicinos personalu. Teigiamas placebo poveikis pasireiškia dažniau, jei ne tik pacientas, bet ir gydytojas tiki gydymo sėkme. Tada gali padėti vaistai, kurių farmakologinis poveikis nėra patvirtintas (pvz., vitaminas B12 artritu sergantiems pacientams) ar stipriai veikti silpnu poveikiu pasižymintys vaistai (pvz., vazodilatatoriai sergant protarpiniu šlubumu).

cituojant prašome nurodyti www.baltai.lt svetainės forumą

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Pir Sau 16, 2006 12:13 am
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Эффект плацебо исследован
24.08.2005
PaveikslėlisPaveikslėlis
Эффект плацебо – это не самовнушение, утверждают ученые из университета Мичигана (США). «Пустая таблетка», в полезных свойствах которых убежден пациент, существенно влияет на биохимию его организма.
Paveikslėlis
Свойства плацебо были известны достаточно давно. Таблетки из белой глины, сахара или иного подобного безвредного (равно как и бесполезного) вещества выдавались за обезболивающее, снотворное, успокоительное и тому подобное средство. Если пациент был достаточно внушаем, а врач – весьма убедителен, плацебо действительно давали успокоительный, снотворный и даже обезболивающий эффект. Обычно такими вот фиктивными таблетками лечили внушенные болезни и психосоматику невротического происхождения. Правда, плацебо могло помочь и при более существенных недугах: в этих случаях эффект также объяснялся самовнушением пациента. Больному не легчает: но ему кажется, что становится лучше.

Оказывается, нет – утверждает доктор Йон-Кар Зубиета университета Мичигана. Вера в лекарство провоцирует мозг на производство эндорфинов, или опиатных нейропептидов: естественных обезболивающих, вырабатываемых организмом. Они блокируют нервные рецепторы боли и предотвращают распространение неприятного ощущения от одной клетки к другой.

Свои выводы доктор основал на опыте, проведенном на 14 добровольцах. Эти люди согласились на то, чтобы им вели в мышцы челюсти солевой раствор, что весьма болезненно. В некоторых случаях испытуемым выдавали плацебо под видом обезболивающего средства. При этом, сразу же, в мозгу испытуемых возникала реакция и он начинал вырабатывать эндорфины.

Аналогичные опыты уже производили в том же Мичиганском университете Тор Вагер с группой коллег. Ученые наблюдали за изменениями в мозге, активизировавшимися в момент болезненного воздействия. Эффект плацебо снижал активность в таламусе, островке и передней коре: т.е. механизм подавления боли действовал.

Некоторое время назад ученые уже предположили, что иллюзия приводит к конкретным изменениям в мозге. В том же Мичиганском университете, в феврале прошлого года группе ученых удалось наблюдать за участками мозга, активизировавшимися, когда доброволец подвергался болезненному воздействию. Специальная телекамера, которой управлял Тор Вагер, продемонстрировала, что эффект плацебо снижал мозговую деятельность в некоторых зонах, таких как таламус, островок и передняя кора. Это было доказательством того, что механизм подавления боли действовал.
Paimta iš http://www.km.ru/magazin/view.asp?id={E5720F51-56F4-4E35-B4F7-BA284CB9A936}
Paveikslėlis
Paveikslėlis

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Pen Bir 09, 2006 2:04 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007