Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 6:29 pm



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Smegenų bangos 
Autorius Žinutė
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė Smegenų bangos
Smegenų bangos
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Smegenų bangos yra elektromagnetinės prigimties bangos, kurias gamina žmogaus galvos smegenys. Yra žinoma, kad kiekviena elektrocheminė nervų ląstelių iškrova sukuria tam tikro dažnio elektromagnetinį lauką. Jį galima išmatuoti elektroencefalografu (EEG) arba kitais prietaisais (elektrodus tvirtinami prie galvos odos, gauti duomenys užrašomi). Užfiksuotos bangos yra elektrinio didžiųjų pusrutulių aktyvumo bei neurocheminių signalų visuma.

Skiriami įvairūs dažniai. Kuo dažnis žemesnis, tuo yra gilesnė relaksacija ir tuo lengviau gali būti suvokiama įvairi informacija, veiksmingai mokomasi, jeigu išlaikomas sąmoningumas.

http://lt.wikipedia.org/wiki/Vaizdas:El ... logram.png
EEG metodika užrašyti virpesiai
Turinys
1 Delta bangos (0-4 Hz)
2 Teta bangos (4 - 8 Hz)
2.1 4 Hz
2.2 7,5 Hz
2.3 7,83 Hz/8 Hz
3 Alfa bangos (8-14 Hz)
3.1 8-10 Hz
3.2 10 Hz
3.3 Alfa bangų aktyvumo pasiskirstymas
4 Beta bangos (14-30 Hz)
5 Gama bangos (35 - 130 Hz)
6 Neurofiziologiniai tyrimai

Delta bangos (0-4 Hz)
4 Hz dažnis fiksuojamas, kada veikiama nesąmoningai arba giliai miegant. Esant šiam dažniui miego metu nesapnuojama. Jos siejamos su gydymo procesu, imuninės sistemos atnaujinimu, organizmo veiklos harmonizavimu.

Jų metu išskiriami augimo hormonai. Kombinacijoje su kitokio dažnio (teta, alfa) bangomis delta bangos pasižymi radaro prietaisų savybėmis. Delta dažnio bangos sąlygoja gilų atsipalaidavimą ir miego būseną.

Disciplina, kuri tiria 4 Hz dažnio pasireiškimą smegenyse (miegą), vadinama hipnagogika. Gydymas miegu vadinamas hipnoterapija.

0,5 Hz: 0.5 Hz dažnio bangas sukuria gilus atsipalaidavimas, natūralūs kūno ritmai. Jis generuojamas magnetinių arba elektrinių impulsų pagalba.

1 Hz: bendra (gera) savijauta, harmonija ir balansas.

1,1 Hz: leidžia elektrinės stimuliacijos aparatais pasiekti poveikį, panašų endorfino ir serotonino poveikiui.

1,45 Hz: dažnis gali sukurti rezonansą tarp hypothalamus, hipofizės ir kankorėžinės liaukos. Tai gali būti naudojama gydant legasteniją ir Alzheimerio ligas.

1,5 Hz : ligos simptomai sušvelnėja.

2,5 Hz: esant tokiam dažniui, galima pakeisti endorfiną (ir kt. natūralius opiatus). Veiksminga prieš nemigą ir skausmus.

Teta bangos (4 - 8 Hz)
Teta bangos miego, gilios meditacijos metu kaitaliojasi su delta bei alfa bangomis. Pasąmonė lengviausiai pasiekiama, optimaliausios sąlygos kūrybingumui ir kūrybai. Plastiška vaizduotė, maksimalus sugebėjimas atsiminti ir mokytis, fantazuoti, sąlygos inspiracijai ir vizualizacijai, asociacijoms ir kūrybiniam mąstymui, jeigu sugebama išlikti sąmonėje.

Biofeedback (grįžtamojo ryšio aparato) pirmtakai Elmer ir Alyce Green nustatė, kad po keletos minučių TETA-treningo teigiamai veikiama sveikata, stimuliuojama imuninė sistema ir pagerėja savijauta bei kūrybingumas, vyksta regeneracija. Nustatyta, kad vaikų iki 12 metų smegenyse teta bangos generuojamos dažniau nei suaugusiųjų.

Idealios sąlygos sugestopedijai bei įtaigai (sugestijai). Verbalinė ir kitokia smegenyse gaunama ir perdirbama informacija suvokiama nekritiškai, nes nėra vidinio cenzoriaus, trukdančio informacijai įsitvirtinti pasąmonėje.


4 Hz dažnis stimuliuoja katecholaminų, svarbių atsiminimui bei mokymuisi, gamybą. Šis dažnis gali būti lengvai sukeliamas garso pagalba, per klausos organus, pavyzdžiui, būgnais; (šamanai naudoja būtent šią techniką, t.y. esant 160 bpm ritmui, 1 bpm yra 1/60 Hz).

7,5 Hz
Esant 7,5 Hz dažnio bangoms, fiksuojamas mentalinių sugebėjimų aktyvumas, susijęs su neįprastais (paranormaliais) reiškiniais ir viršjutiminiu suvokimu (remiantis neurofiziologės Barbara Brown tyrimais).

7,83 Hz/8 Hz
Biologinė sistema yra harmonijoje su žemės rezonanciniu dažniu bei požeminiu magnetiniu lauku. Esant akustinei, optinei arba elektromagnetinei 7.83 Hz stimuliacijai, aktyvuojami natūralūs procesai.

Bioakustikoje tai siejama su 14, 20, 26, 33, 39 und 45 Hz obertonais.

Alfa bangos (8-14 Hz)
Transo būsenos ir negilaus miego bangos. Jos atsiranda atsipalaidavus, esant užmerktoms akims bei nusiraminus. Alfa bangos atitinka budrios sąmonės, esant atsipalaidavus, būseną.

Būdinga gera savijauta, ramus ir sklandus mąstymas, teigiama nuotaika. Alfa bangas generuoja sveikas organizmas. Esant sumažėjusiam alfa bangų aktyvumui, atsiranda streso, susirūpinimo požymiai, smegenų veiklos sutrikimų bei ligų indikacijos.

8-10 Hz
Apatinė alfa bangų sritis. Ji atsako už savivoką, kūno ir psichikos veiklos integraciją.

10 Hz
Sąlygoja organizmo stabilumą ir veiklos harmonizavimą. Tai optimalus dažnis elektrinių, elektromagnetinių ar šviesos impuslų pagalba stimuliuoti žinduolių organizmo funkcionavimą. Savijauta esant 10 Hz gali būti palyginama su katės, esančios prie pelės urvelio (atsipalaidavusi, bet pasiruošusi pulti bet kurią akimirką).

Tai budėjimo režimas. Būsena kaip ir esant viduryje (tarp kokių nors dalykų), leidžia vienodai veiksmingai reaguoti į vieną iš pasirinktų dėmesio objektų.

Alfa bangų aktyvumo pasiskirstymas
9 - 9,5 Hz 20%
9,5 - 10 Hz 29%
10 - 10,5 Hz 18%
10,5- 11 Hz 13%
Kita 10 %
11,5 - 13,5 Hz: idealios sąlygos minčių tėkmei.

12 - 14 Hz: optimaliausias kognityvinių gebėjimų lavinimo dažnis.

12 - 15 Hz: Sensorimotorinis ritmas (SMR, Sensorimotor rhythm). Atsipalaidavimo bei aktyvuotos vegetacinės motorikos būsena. Galima aktyvi protinė veikla bei žaibiška reakcija, meditacija.

Beta bangos (14-30 Hz)
Beta bangos dominuoja būdravimo būsenoje, esant atmerktoms akims, dėmesį fokusuojant į išorinį pasaulį arba sprendžiant konkrečias problemas. Beta bangos siejamos su koncentracija bei kognicija (pažinimas, suvokimas), stresu, karštligiška būsena, stresu bei susirūpinimu, nerimu. Didelė beta bangų dalis sąlygoja didesnį išskiriamų streso hormonų kiekį.

SMR beta bangos (12- 15 Hz): dėmesys į išorę atsipalaidavus.
vidutinės beta bangos (15-18 Hz): aktyvus dėmesys į išorę.
Aukštos beta bangos (18-35 Hz): stresas, baimė, didelė įtampa.
VFR neurologas Volfgangas Larbigas (Tiubingeno u. Psichologijos institute) tyrinėjo, kaip esant ekstremaliomis situacijomis, skausmas gali būti nuslopinamas, esant sužeistam žmogui. Larbigas nustatė, kad fakyro kūnas pademonstravo maksimalų organizmo aktyvumą, kuris palyginamas su pasaulio sprinterio čempiono neurofiziologinėmis savybėmis.

Streso hormonai adrenalinas ir nonadrenalinas aktyvavo jo kraujo apytaką taip, tarsi ji veiktų, esant panikos (aliarmo) sąlygoms. Tačiau greta beta bangų elektroencelografas parodė vis lėtėjančias smegenų aktyvumo bangas, kol pagaliau fakyras sąmoningai paniro į analogišką miegui būseną. Taip jis galėjo iškęsti didelius skausmus, esant gilioms kūno žaizdoms, faktiškai nejusdamas jokio skausmo.

Gama bangos (35 - 130 Hz)
JAV psichofiziologas Edgaras Wilsonas tyrinėjo asmenis, turėjusių transcendentinių išgyvenimų. Jis nustatė itin aukšto (net iki 128 Hz) gama bangas.

35 Hz: adekvatus ir normalus aplinkos suvokimas itin apsunkintas. Jei nustatomas hiperaktyvumas, panika, didelė baimė, išgastis, įtampa, itin produktyvios protinės veiklos aktyvumas (peak performance), tai dažniausiai pasireiškia, esant gama bangų aktyvumui. Gama bangos fiksuojamos psichinių ligų atveju (šizofrenija), gali atsirasti mistinių bei transcendentinių patyrimų metu. Jos liudija apie savojo “aš” ribų praradimą.

40 Hz: raktas į sąmonės supratimo paslaptis, smegenų integracijos mechanizmas (Neurologas Rodolfo Llinas, Niujorko universitetas). Didesni neuronų tinklai, esantys skirtingose smegenų srityse, sinchronizuoja savo bendrą veiklą, esant 40 Hz dažniui.

Neurofiziologiniai tyrimai

Šiuo metu publikuota daug darbų apie meditaciją ir jos poveikį, apimantį psichinius ir fizinius pakitimus bei kvėpavimo, širdies, raumenų darbą, jo aktyvinimą.

Japonų neurofiziologas Tomio Hirai atliko neurofiziologinę studiją su Zen meistrais bei mokiniais. Tyrimai parodė, kad naujokų (iki 5 m. meditavimo praktikos) smegenys generuoja 10 -12 Hz. Meistrų (10 - 20 m. praktikos) smegenyse generuojama 7 - 8 Hz dažnio srovė.

Meditacijos metu nėra miegama, smegenys yra pačios darbingiausios. Žmogus yra atsipalaidavęs, bet tuo pat metu jis gali adekvačiai reaguoti į bet kokį išorinį dirgiklį.

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Ket Geg 04, 2006 12:33 am
Aprašymas WWW
Standartinė 
Saite www.bwgen.com galima nemokamai persisiūsti labai nebloga programa kuri generuoja visus šiuos dažnius :) Dalykas ne toks paprastas kaip straipsnyje, bet turintis gera praktinį taikymą, ne tik meditacijose ar pakitusiose samonės būsenose, bet ir kasdieniuose reikaluose - mokantis padeda geriau isisavinti informacija, buvo atliekami eksperimentai koreguojant regėjimą, jei gerai pamenu padėjo 63 procentams respondentų, prie tam tikrų diagnozių miopijai labai gerai, astigmatizmui veik niekaip :)

7,83 hercu dažnis, jei padidnsim galingumą pas biologinius padarus sukelia nevaldoma paniką, koviniai prietaisai vaikyti demonstracijoms buvo panaudoti Pagoje per revoliuciją, Kuboje dar keliolikoje vietų :)
9-10 hercų ribose įvairių organų vidaus rezonansai, jei organą paveiksime fokusuotu infradažniu jis susprogsta:) Kauno vibrotechnikoje kaidaise keliems moksliniams bendradarbiams tokie eksperimentai kainavo givybę...


Ket Geg 04, 2006 3:54 am
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007