Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Bir 04, 2020 8:40 pmNaujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Lietuvių ir žydų stiprybė 
Autorius Žinutė
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 869
Miestas: Vilnius
Standartinė Lietuvių ir žydų stiprybė
Lietuvių ir žydų stiprybė

Olegas Lapinas, (O.Lapino yra žydų kilmės psichoterapeutas)
www.DELFI.lt 2006 rugpjūčio mėn. 4 d.
Paveikslėlis
DELFI (J.Juršienės nuotr.)
Mūsų tauta nėra labai gausi, tačiau savo atsparumu stebina. Gamtoje atsparumas dvejopas: jis kyla iš sugebėjimo telktis su saviškiais ir sugebėjimo prisitaikyti prie kitų.

Kai kurie gyviai smarkiai įtakoja kitus. Perėję prie tautų pavadinkime sugebėjimą telktis nacionalizmu, o prisitaikymą-asimiliacija. O trečią savybę - įtakoti kitus - mesianizmu. Mesijus gerbia, bet paslapčia ir nekenčia.

Su mesianizmu kol kas neaišku. Tačiau ir žydai, ir lietuviai gerai moka telktis ir prisitaikyti. Kiekvienoje tautoje dalis tautos moka vieną, kita dalis - kitą.

1.Asimiliacija

Su žydų prisitaikymu viskas aišku - šviesieji Europos protai - pvz., keliautojas K. Kolumbas, filosofas B. Spinoza, poetas Henrikas Heine, fizikas Openheimeris ir akademikas Sacharovas - buvo tipiški žydai, kurie susiliejo su tautomis, kuriose gyveno, ir joms tarnavo. Ir kartais netgi tapdavo mesijais.

Kas dabar prisimena, kad vokietis Karlas Marksas – mesijas ir aršus žydų priešininkas - pats buvo žydas? O kas mini žydiškas mesijo Hitlerio šaknis? Išskirtinė, padedanti išgyventi savybė šiais atvejais - ne tik susilieti su aplinkiniais, bet netgi būti geresniu nei kiti, pasiekti savo srityje maksimalaus tobulumo.

Asimiliavęs Vokietijoje žydas turi būti fanatiškesnis vokietis, nei kiti vokiečiai, o asimiliavęs rusų tautoje žydas disidentas turi labiau pasiaukoti dėl Rusijos likimo, nei tikras rusas!

Žydai patys dažnai pabrėžia, kad nemoka būti vidutinybėmis. Paklausykite, pavyzdžiui, kaip šiuolaikinį karą prieš Libaną apibūdina Izraelio generolas: “Kova pasibaigs po kelių savaičių... Mums reikia daugiau laiko, kad įgyvendintume labai aiškius savo tikslus”. Matote - čia tobuliau nei Hitlerio “blickrigas”: žydui netgi karas turi būti tobulas!

Pažiūrėkime į lietuvių savybę asimiliuotis: lietuviai irgi puikiai prisitaiko.

Jei pažvelgsite į Lietuvos istoriją, irgi atrasite laikus, kai valstybės vadovai valdė dideles teritorijas - tai Vytauto laikų Lietuva.

Lietuviai viešpatavo, tačiau niekad nemokė nei rusų, nei baltarusių, nei ukrainiečių nei kalbėti lietuviškai, nei kažką keisti. Štai kas įdomu: užkariautojai patys perima vietinę kalbą.

O štai verslas – mažai žinomas faktas - prieš kokį šimtą metų vienoje Afrikos šalyje lietuviai pradeda... povų plunksnų biznį! Kiek asimiliavusių JAV ir Europos tapytojų, rašytojų, aktorių turi lietuviškas šaknis – neverta priminti. Emigracija turi savo pliusų.

Žinoma, tokio masinio poveikio kaip, tarkime, mada, kokį turėjo stabilios antikos tautos arba ispanai, italai, prancūzai, vokiečiai – išbarstytos tautos niekuomet neturi.

Niekas neperėmė iš žydų nei Toros, nei kalbos, nei kepuraičių. O štai gausios stabilios tautos akivaizdžiai įtakoja aplinkinius. Graikai davė Europai architektūrą ir meną, romėnai - teisę ir kelius, ispanai išmokė europiečius buriuoti, italai - tapyti, prancūzai mokė laisvės ir lygybės, vokiečiai - protestantizmo. Panašu, kad lietuviai nemanė, kad pasaulį reikia taisyti. Tačiau jie yra puikus prisitaikymo pavyzdys.

Didysis kunigaikštis Algirdas kalba rusiškai, o kiti didieji kunigaikščiai – ne tik lietuviškai, bet ir lenkiškai. Toli ieškoti nereikia - visi rusai , tarybiniais laikais dirbę lietuvių kolektyvuose, pastebėdavo, kad aplinkiniai kartais net neleisdavo jiems išmokti kalbėti lietuviškai, nes kalbėdavo su jais tik rusiškai . Tai - lietuvio bruožas, už kurio slypi: ”prisitaikyk- išliksi!”

Ši savybė – perimti vietinę kalbą ir papročius ir perspjauti savo pasiekimais vietinius - padeda šiuolaikiniam lietuvių emigrantui prisitaikyti Airijoje, Britanijoje, JAV.

Galbūt kurį laiką jis gyvens kaip lietuvis - su vaikais lietuviškai kalbėsis, lietuvių bendruomenėje lankysis. Kai kas perspjaus kitus ir taps mesijas. O kada nors vedamas instinkto grįš jis į savo istorinę tėvynę. Kam? Telktis. Netikite?

2.Telkimasis

Lietuviai gyvena išsibarstę po pasaulį. Štai žydai: pasaulyje jie irgi vis dar išsibarstę - jų apie vienuolika milijonų, o Izraelyje – tik apie šešis. Būtent žydų nacionalizmas-sionizmas privertė juos prieš penkiasdešimt aštuonis metus įkurti savo valstybę. Bet dar prieš tai nuo “pogromų” ir priespaudos žydai masiškai bėgdavo į Palestiną, nusipirkdami ten žemės iš arabų.

Kodėl ten? Palestinos žemė - ne rojus, o dykuma, kalvos ir truputis oazių.

O todėl, kad toks jausmas. Namo! Dievo žodžio palaikomas jausmas. Lietuviai irgi taip daro.

Mūsų tautiečiai ne mažiau išsibarstę - virš 700 000 lietuvių gyvena JAV, nemaža dalis - Pietų Amerikoje ir Australijoje. XX amžiaus pradžioje lietuvių emigrantai ir žydų repatriantai masiškai keliavo į skirtingas puses: vieni - iš savo tėvynės, kiti - į savo tėvynę .

Tačiau 1990 metais lietuviai, vedami priešingo instinkto- telktis, atkūrė savo valstybę. Žinoma, per tą laiką keturi šimtai tūkstančių lietuvių emigravo.

Bet nuo to laiko lietuviai ne tik emigruoja, bet ir grįžta! Per šešiolika nepriklausomybės metų į Lietuvą sugrįžo apie 20 000 lietuvių. Iš jų penki tūkstančiai grįžo ne iš kokios nors Etiopijos, o iš išsvajotų JAV. Grįžo ne į gerą gyvenimą.

Lietuviai, kaip ir žydai - tauta, per amžius nemačiusi labai gero gyvenimo. Ir vis dėlto išsilaikiusi ir neišnykusi nepaisant visokių istorinių įvykių . Pažiūrėkime į žydus. Izraelyje dabar gyventi sotu, technologijos naujoviškos, ryšiai su pasauliu atviri. Ir mes per penkiasdešimt aštuonis metus tokiais tapsime: šie dalykai pas mus sparčiai gerėja. Mes panašūs sunkumais - štai kaimynai mūsų nenusakomi.

Per visą Izraelio istoriją jau buvo kokie keturi penki karai su visomis aplinkinėmis arabų valstybėmis. Jos garsėja pasaulyje karingu musulmonišku jaunimu su tais pačiais “Kalašnikovo” automatais, rusų raketomis ir nafta. Kažkaip nestabilu gyventi šalia “Hezbollah” ir “Hamas”. O šalia Rusijos stabilu? Automatai juk tie patys.

Lietuvos viduje kol kas toli iki Izraelio: mažiausi - po Latvijos - atlyginimai ES, didžiausias avaringumas, nemažas smurtas mokyklose ir gausus alkoholio vartojimas. Šalia – irgi grėsmingas kaimynas - Rusijos valstybė su komunistais, naikintuvais ir labai didelėmis raketomis. Taigi šalia valstybė, labiausiai vertinama pasaulyje dėl karinių pajėgų ir tos pačios, tik ne arabų, o rusų, naftos. Štai dėl atlyginimų ir dėl viso kito tie keturi šimtai tūkstančių mūsų emigrantų... Bet ko pas mus važiuoti repatriantams?

Dažnai atsako tai: kol kas sugrįžta tik turtingi “amerikonai”, gaunantys savo tėviškėje solidžias pensijas. Bet juk visa kita pas mus prasčiau nei Amerikoje!

Ne, instinkto telktis nesunaikinsi prastomis sąlygomis.

Taip, žydus Europoje periodiškai tremdavo ir naikindavo, paskutinis naikinimas - šeši milijonai - buvo vienas iš žiauriausių. Jei taip būtų pasielgta su Baltijos šalių tautomis, neliktų nei lietuvių, nei latvių. Žydus naikindavo “svečiuose”- Europoje. Lietuvių - kaip žydų, fiziškai “svečiuose” nenaikindavo, tačiau bandydavo naikinti kultūriškai: kurį laiką tai lenkų kunigaikščiai, tai rusų imperatoriai sistemingai bandė iš jų atimti kalbą ir seną tikėjimą . O vėliau trėmė.

Bet dėl to lietuviai tik sustiprėdavo - kaip mat atsirasdavo knygnešiai su lietuviškomis knygomis, tautinio atgimimo skelbėjai, laikraščiai ir dainos prie laužų. Grįždavo jie, ir dabar grįžta į palyginus skurdoką savo tėvynę.

Instinktai!

Pas anuos – Talmudas, pas mus - dainos.

Ne, ne be reikalo Lietuvoje Gaonas gyveno. Norime mes to ar ne, bet visi žus - o žydai ir lietuviai išliks.

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Pen Rgs 15, 2006 1:26 pm
Aprašymas WWW
Neapsisprendęs (-usi)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Geg 20, 2004 3:26 pm
Pranešimai: 15
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Įdomi teorija :)

Man tik kyla klausimas kodėl Gediminas ir kiti LDK kunigaikščiai kvietą čia žydus ? Žydų pogromai ir vijimas buvo viduramžiais dažnas dalykas. O mes juos priimame pas save. Kam ? Nelabai man atsako paaiškinimas jog reikejo meistrų, išmanančių amatus. Kad keltų "laukinių" ekonomiką.


Šeš Vas 03, 2007 7:57 pm
Aprašymas
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007