Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 6:55 pm



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
KODĖL TAUTA NĖRA ĮSIVAIZDUOJAMA BENDRUOMENĖ? 
Autorius Žinutė
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė KODĖL TAUTA NĖRA ĮSIVAIZDUOJAMA BENDRUOMENĖ?
Alvydas Jokubaitis KODĖL TAUTA NĖRA ĮSIVAIZDUOJAMA BENDRUOMENĖ?
Vilniaus universitetas

Benedictas Andersonas išpopuliarino idėją, kad tauta yra „įsivaizduojama politinė bendruomenė“. Šio autoriaus nuomone visuomenę ir politiką formuoja bendras žinojimas, diskursai ir vaizdiniai. Joks kultūrinis ir politinis tapatumas nėra duotas amžinai ir nekintamai, bet priklauso nuo socialinių veikėjų vaizdinių ir idėjų. Tauta traktuojama kaip socialinis konstruktas, sukurtas bendrų žodžių, veiksmų ir vaizdinių. Andersono žodžiais tariant, „vienas kito nepažįstantys individai susivienija bendro įsivaizdavimo pagrindu.“
Reikia pripažinti, jog tai menkai pagrįsta idėja. Polemikai su ja nereikia ieškoti kokių nors naujų argumentų. Pakanka prisiminti Edmundo Burke/o ir Georgo Hegelio argumentus, nukreiptus prieš visuomeninės sutarties idėją. Burke/as įrodinėjo, kad visuomenė yra ne sutartis, bet partnerystė: „Kadangi tokios partnerystės tikslų negalima pasiekti per daugelį kartų, ji tampa ne tik gyvųjų, bet ir gyvųjų, mirusiųjų bei tų, kurie turės gimti partnerystė.“ Ši gyvųjų, mirusiųjų ir dar gimti turinčių partnerystė numato daugybę kultūrinę vaizduotę ribojančių veiksnių. Vaizduotė gali daug, tačiau ji negali pabėgti nuo to, kas yra pirmiau mūsų individualių susitarimų – istorijos, kultūros, kalbos ir moralinių įsipareigojimų ankstesnėms kartoms. Socialumas nėra organizuojamas pagal meninės vaizduotės standartus.
Hegelis pasiūlė „gudriojo istorijos proto“ koncepciją. Jo nuomone, žmonės siekia ne tik savo privačių tikslų, bet ir įgyvendina aukštesnio racionalumo, Geist reikalavimus. „Gudrusis istorijos“ protas naudojasi mūsų sugebėjimu į tikrovę žvelgti naujais vaizdiniais. Galima Andersono stiliumi tvirtinti, kad tauta yra įsivaizduojama bendruomenė, tačiau sunku paaiškinti, kodėl vienu ar kitu istorijos laikotarpiu įsigali vieni, o ne kiti vaizdiniai. Visuomenės gyvenime veikia struktūros, nepriklausančios nuo mūsų individualaus pasirinkimo ir vaizduotės. Žvelgiant iš platesnės istorinės perspektyvos, galima sakyti, kad vaizduotė nepaaiškina tautų kilmės ir gyvenimo. Priešingai – pats kolektyvinės vaizduotės egzistavimo faktas reikalauja atskiro išaiškinimo.
Hegelio „tautos dvasia“ yra nesunkiai filosofiškai ir empiriškai pagrindžiama idėja. Nesunku įrodyti, jog egzistuoja tam tikros objektyvios – kultūrinės ir civilizacinės - asmeninės ir kolektyvinės vaizduotės ribos. Burke/as ir Hegelis tautos netraktavo kaip kokio nors nekintamo dalyko. Tačiau jie nesakė, jog tai įsivaizduojama bendruomenė. Andersonas ir kiti postmodernūs autoriai daro tą pačią klaidą, kaip ir moderniosios filosofijos kūrėjas Descartesas – jie iš mąstymo (šįkart vaizduotės) fakto išveda egzistavimą. Tačiau teiginys „tauta egzistuoja įsivaizduodama“ prasmingas tik tada, kai turime empiriškai fiksuojamą tautinio bendrumo pagrindą. Andersonas neskiria tautos kaip subjekto ir ją apibūdinančių predikatų. Tauta kaip subjektas yra vaizduotės pagrindas, o ne atvirkščiai.
Literatūra:
Anderson B. Įsivaizduojamos bendruomenės: Apmąstymai apie nacionalizmo kilmę ir plitimą. Vert. A. Čižikienė. Vilnius: Baltos lankos, 1999.
Burke E. Reflections on the Revolution in France. Ed. by L.G. Mitchell. Oxford, New York: Oxford University Press, 1993.
Hegelis G. Istorijos filosofija. Vert. A. Šliogeris. Vilnius: Mintis, 1990.

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Šeš Sau 20, 2007 5:09 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007