Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 11:23 am



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
TAUTODAILĖ VAIKŲ KŪRYBOJE 
Autorius Žinutė
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė TAUTODAILĖ VAIKŲ KŪRYBOJE
Cituoti:
TAUTODAILĖ VAIKŲ KŪRYBOJE
Kęstutis Bakutis
Žengdami atgimimo keliu į šviesesnę ateitį, mes į visa turime atkreipti dėmesį. Nei
materialinė, nei kultūrinė mūsų praeitis neturi žūti. Negalime nuslėpti nuo savęs, taip
pat ir nuo kitų, nors tai sunkus darbas ir kokie jauni mes esame tame kelyje. Mūsų tauta
pradėjo naują epochą. Po ištisų dešimtmečių mes vėl patenkame į Europos tautų
didžiąsias kultūros lenktynes. Todėl turime ieškoti naujų, gilesnių meno formų. Todėl aš
su savo mokiniais stengiuosi kurti šios epochos stilių. Mes trokštame praturtinti mūsų
gyvenimą naujom vertybėm. Aš neuždedu savo mokiniams iš anksto nustatytų meno
dogmų, kiekvienas mūsų dirba pagal savo indidualybę, pagal savo norą kurti mūsų krašto
meno kultūrai. Noriu, kad mano mokiniai žiūrėtų į Lietuvą ne kaip į kokią užsienio šalį,
o kaip į Lietuvą tokią, kokia ji yra. Kad jie Lietuvoje matytų ne vien gamtos gabalėlius,
bet ir gilesnę ne taip tolimą Lietuvos praeitį su jos vargais ir pasiryžimais, su jos skausmais
ir džiaugsmu.
Norėčiau pacituoti P. Galaunės mintis, išspausdintas 1912 m. gruodžio 13 d. „Lietuvos
žiniose“: „Kaip neimti to turto likučių, negelbėti nuo pražuvimo, matant, kaip jie
diena iš dienos vis nyksta... Griūva senas kryžius, ir niekas jo vietoje kito tokio nepastato
- „fabrikas dirba gražesnius“! Sulūžo sengalvėlės motulės prieverpstė, ir niekas jai naujos
nepadarys - sūnelis Amerikoje ; suskils sesutės kultuvė, - ir nėra brolelio kitai padaryti -
jis duonos ieško Rusios gilumoje; suplyš sijonėlis ir perka naują jau fabriko darbo - tokia
„mada“. Šios mintys labai aktualios ir tinka mūsų dienoms.
Mes, mokytojai, turime prisidėti prie tautodailės puoselėjimo ir išsaugojimo
sekančioms kartoms. Tai mes galime pasiekti tautiškai auklėdami jaunąją kartą. Mano
vienas iš tikslų, kad vaikai suprastų jog klumpės, kultuvės, prievarpstės, juostinės,
rankšluostinės, jų tėvų, senelių prosenelių rankomis ilgais žiemos vakarais padarytos, -
tai jų sielos grožio pajautimas, o ne tuščias laisvos valandos žaislas. Dažnai mokinius
mokykloje priverčiu susimąstyt, kas būtų, jei visa, kas sukurta, pražūtų ? O žūti gali
lengvai, žūti visiems laikams. Tai būtų niekuomet ir niekuo neatlyginamas nuostolis.
Aš savo mokykloje esu subūręs medžio drožinėtojų būrelį „Druvis“. Jam jau dešimt
metų. Kiekvienais metais būrelį palieka po keletą moksleivių, nes jie stoja mokytis į
aukštesniąsias mokyklas ir, kas labai malonu, visi jie pasirenka meno šakas. Dalis buvusių
mokinių jau sėkmingai dirba ir puoselėja savo darbuose Lietuvą, jos kultūrą ir dvasią.
Vaikai ne tik išeina, bet ir ateina nauji.
Tiek būrelyje, tiek ir pamokose noriu, kad suprastų mūsų kultūros svarbą, jos
išsaugojimą. Nes, pasidairius po Lietuvą, nedaug rasime išlikusių medinių paminklų.
Galime dar rasti nežinomo pobūdžio „ mėgėjų „ apiplėštų pūvančių kryžių ir koplytėlių,
randame smūtkelių statulėlių, įvairių medžio ornamentų, bet... savotiškų orginalių medžio
bažnyčių, trobesių jau beveik nėra. Kas bus po 10-20 metų? Baisu ir kelti tokį klausimą.
Mokinius visada supažindinu su tuo, kuo gyveno Lietuvos gyventojų dalis. Mokiniai,
pamatę tuos turtus, įvertina labai gerai, patys nori apsaugoti juos, globoti, parodyti
visuomenei. Jie turi rūpėti ne tik mums, čia susirinkusiems, mano mokiniams, bet jie turi tapti brangūs visai visuomenei.
Visi puikiai žinome, kad yra liaudies meno sričių, praeityje turėjusių gražias tradicijas,
o šiandien beveik visai pamirštų. Viena iš jų - vaikų žaislai. Juos anksčiau mūsų liaudis
pasigamindavo iš medžio, molio.
Iš medžio darydavo tarškalėlius, barškalėlius, mechanizuotus žaislus - „kalvius“,
išpjaustinėdavo žaislus- mįsles, sudarytus iš atskirų detalių, kurias, norint gauti žaislą,
reikėdavo sumaniai sujungti į tam tikrą vienetą. Šiuo metu mūsų liaudies mene tai galime
pamatyti labai retai. Tuo tarpu mūsų mažųjų kūrėjų pagaminti žaislai, jeigu ir neturėtų
tiesioginės pritaikomosios vertės, tai būtų bent būdingi mūsų kraštui suvenyrai. O vaikai
ypač mėgsta gaminti įvairius žaislus - jų mes esame padarę daug ir pačių įvairiausių.
Būrelyje vaikams leidžiu patiems savarankiškai bandyti, kurti ir dirbti įvairius medžio
darbus; jau mano minėti žaislai (mašinos, barškučiai, tarškučiai, galvosūkiai...),
prievarpstės, kiauraverpstės, rankšluostinės, stogastulpiai, muzikos instrumentai ir t. t.
Senieji lietuvių tautodailės darbai yra kiekvieno mūsų pasąmonėje, tereikia tik
pažadinti, ir vėl iš lėto atgims mūsų tautinė kultūra mūsų vaikų širdyse.
Užsiėmimų pradžioje vaikams paaiškinu įrankių svarbą medžio drožyboje, supažindinu
su senovės meistrų pasiekimais, vėliau paaiškinu mišių svarbą Lietuvai, pasauliui.
Mokiniai turi įsisąmoninti, kad kiekvienas medžio gabalėlis yra labai brangus. Reikia
branginti medį, tai žinojo senovės lietuviai. Jie garbino medžius, pvz., ąžuolą laikė šventu.
Ąžuolynuose statydavo šventyklas, ten degdavo amžinoji ugnis, aukodavo aukas.
Mokiniams visada paaiškinu įvairias medžio savybes, ir tada jie patys išsirenka
medienos rūšį, kurią lengviausiai jiems sekasi apdirbti. Dažniausiai būna liepa,
juodalksnis, drebulė, beržas. Tačiau kai kurie mokiniai panaudoja ir ąžuolą, ir uosį. Kai
mokiniai išsirenka medieną, tada pradeda drožinėti paprasčiausias geometrines figūras,
kurias panaudos tolesniame darbe. Mano vaikų pirmasis darbas dažnai būna prievarpstė.
O prieš pradedant pjaustinėti, vaikams paaiškinu jų naudą ir svarbą senovės lietuvių
buityje. Mokiniai labai stengiasi, kad jų panaudoti simboliai būtų tikrai meniški ir kad
prievarpstė išlaikytų proporciją būdingą lietuvių liaudies menui. Gabiausieji vaikai imasi
konstrukciniu ir menišku požiūriu sudėtingesnių dirbinių, pvz., stogastulpių. Čia
pasireiškia visa jų kūrybos jėga. Kad darbai būtų įdomesni, o tuo pačiu skatintų vaikų
norą ir smalsumą, mes organizuojame ekskursijas, kad susipažintume su stogastulpiais
mūsų rajone. Taip pat apsilankome pas rajono tautodailininkus. Vaikai sužino stogastulpių
atsiradimo istoriją, žino, kaip keitėsi jų išvaizda. Mokiniai šias teorines žinias perkelia į
savo darbą. Vaikų stogastulpiai papuošti saulutėmis, kryžiukais, arkliukų galvomis. Tokiu
būdu susipažįsta su senovės lietuvių liaudies ornamentika, simbolika. Kai kam gali iškilti
klausimas, ar prieš tūkstantmečius sukurti simboliai gali veikti šių laikų žmogų. Taip, jie
neabejotinai veikia, nes tautinė simbolika remiasi amžinais visumos dėsniais. Todėl aš,
kaip darbų mokytojas, noriu, kad simbolių pasaulis suptų mano mokinius nuolatos.
Tautiniai simboliai, sugrįžę į buitį, padės tvirtėti mums patiems, o tuo pačiu ir visai tautai.
Tautos ateitis yra mūsų vaikai, tad vėl reikia atsigręžti į juos, į jų darbus. Todėl mes
dalyvaujame įvairiose parodose, tiek rajone, tiek ir respublikoje; menininkų šventėse,
ekskursijose, bandome dalyvauti net ir užsienio parodose (Vokietijoje), neseniai
susiradome draugų ir Amerikoje, Ohajo valstijoje. Tegul apie mūsų darbus sužino
daugelis, nes parodyti mes turime ką. Todėl sau, kaip mokytojui, keliu uždavinį -
supažindinti mokinius su tuo, kuo amžiais gyveno Lietuvos gyventojų dalis. Priėję ir pamatę tuos turtus, mūsų jaunoji karta įvertins juos ne mažiau, negu vertino tie, kurie
amžius su jais gyveno.

Literatūra
Gimbutienė M. Senovinė simbolika lietuvių liaudies mene. - V., 1994.
Galaunė P. Dailės ir kultūros baruose. - V., 1970.
.Ramuva.. - 1997. - Nr. 3.
.Druvis.. - 1992, vasara.
.Druvis.. - 1996, vasara.
Lietuvių liaudies menas. - V., 1956.


Verta paskaityt ir kitas mintis, kurios spausdinamos "IV tarptautinë mokslinė konferencija
Pranešimai ir tezės, Vilnius, 1997 spalio 8-10 d."
http://www.vpu.lt/bibl/elvpu/8294.pdf

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Ket Sau 14, 2010 4:26 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 4 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007