PSICHOLOGIJOS IR PEDAGOGIKOS FORUMAS
http://baltai.lt/psichologija/

Ar religingi žmonės yra kūrybingi?
http://baltai.lt/psichologija/viewtopic.php?f=65&t=597
Puslapis 11

Autorius:  Baltas [ Pir Geg 29, 2006 3:24 pm ]
Pranešimo tema:  Ar religingi žmonės yra kūrybingi?

Pokalbis su psichologe D. Karkockiene: Ar religingi žmonės yra kūrybingi?

Miela Daiva, visada yra įdomu pasigilinti į kūrybiškumo ir religinės patirties sąsajas. Ką sako psichologai - ar religiniai išgyvenimai apriboja, nukreipia, praplečia galimybes kūrybiškumui skleistis?

Sunku atsakyti vienareikšmiškai – nelygu, kokia konkretaus religinio išgyvenimo patirtis ir jį išgyvenusio žmogaus požiūris į kūrybiškumą. Būtų labai įdomu atlikti tokius tyrimus Lietuvoje, kol kas tokių neturime. JAV atlikti tyrimai rodo, kad dauguma įžymių žmonių ne tik išsiskyrė religiniais išgyvenimais, bet daugelis jų buvo kilę iš pastorių šeimų. Turbūt teisingiausia būtų sakyti, kad gilūs, egzistenciniai religiniai išgyvenimai bei nuolatiniai kryptingi ieškojimai dvasiniame gyvenime tikrai praplečia sugebėjimą plačiau, įžvalgiau komentuoti mus supančius reiškinius.

Kaip manote, kodėl tikintys žmonės dažnai kaltinami pilkumu, vidutiniškumu, kūrybinės drąsos stoka?

Priežastys gali būti labai gilios. Viena jų galbūt yra ta, kad kiekvieno vyresnio nei trisdešimties metų žmogaus pasąmonėje dar tebetūno būtent toks religingo asmens įvaizdis. Kita vertus, žvelgiant iš šalies į išorine akimi pastebimą tikinčiųjų visumą, tikrai toks įspūdis gali susidaryti. Tačiau svarbu ir tai, kas ką kaltina – netikintis, iš šalies žvelgdamas į tikinčiųjų veidus, rodomus per TV Mišių metu, komentarus, TV ar radijo laidas, dažnai, deja, gana paviršutiniškai ir siaurai vertina tai, kas apskritai gali vykti ir tikrai jau vyksta tikinčiųjų bendruomenėje. Be to apie pilkumą, vidutiniškumą spręsti pagal išorę dažnai yra apgaulinga.
Iš tiesų, dažnai tikintis žmogus, giliai asmeniškai išgyvenantis savo tikėjimą, pripažįstantis jį kaip dovaną, dažnai nepastebi ar nekreipia dėmesio (ir visai be reikalo) į išorinius dalykus. Kita vertus, kūrybiškų žmonių apskritai nėra labai daug, nes dažnai kūrybiškumas tėra deklaruojama vertybė, puošianti mūsų planus bei kalbas. Tačiau rimtus svarstymus apie tai, kas iš tiesų yra kūrybiškumas, kaip, kur ir kada jį galėtume atskleisti ir puoselėti, retai girdime ne tik tarp tikinčiųjų. Aišku, norėtųsi, bet kažin ar greitai galima tikėtis, kad būtent tikintys žmonės taps tais, kurie nori skleisti savyje kūrybiškumą kaip Dievo dovaną, deda pastangas ir puoselėja būtent tokias vertybes.

Bet ar religinėje erdvėje, apribotoje dogmų ir taisyklių, apskritai lieka vietos individualiai asmens raiškai, drąsai, kūrybiniam įžūlumui, spontaniškumui, kūrybinei laisvei?

Tai priklauso nuo to, į kokią bendruomenę patenka žmogus pirmą kartą, kitaip tariant - kokia jo pirmoji religinė patirtis, kaip jam seksis surasti savo vietą bendruomenėje, ar joje bus patrauklių asmenybių, turinčių ir gilią tikėjimo dovaną. Na, ir, aišku, svarbu, ar tas žmogus sugebės per anksti nenusigręžti, nenusivilti, jei iš karto negaus to, ko tikėjosi. Manyčiau, labai svarbu ir tai, kiek pats žmogus yra nusiteikęs atiduoti savo jėgų, kuriant būtent tokią - dinamišką, gaivią, nestandartinę atmosferą ir tai, kiek jis bus palaikomas, skatinamas tai daryti.

Klausė Elvyra Kučinskaitė
pagal skrynia.lt

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/