Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 6:33 pm



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Spalvų simbolinės reikšmės 
Autorius Žinutė
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė Spalvų simbolinės reikšmės
MG 2001/12

Reklaminės simbolikos metmenys

VIDAS ŽIGAS
Dizaineris

XII a. viduryje pradėjo formuotis heraldikos meno kodeksas. Šiame kodekse randame ir spalvų naudojimo aprašymą. Buvo sutarta, kad yra metalai ir spalvos. Metalai: OR - auksas - geltona spalva ir ARG - sidabras - balta spalva. Spalvos: tai LAZUR - mėlyna spalva, GULZ - raudona, TRAUR - juoda, VERT - žalia, PURPUR - purpurinė. Vėlyvųjų viduramžių laikais heraldinės spalvos buvo papildytos dar trimis: TENNE - tamsiai geltona, arba oranžinė, SANGUIN - kraujo skaisčiai raudona ir MIURREI - rausva kūno atspalvio spalva.

Projektuojant ženklus negalima pažeisti taisyklės, kad du metalai ar dvi spalvos negali ribotis ar liestis. Bet kiekviena taisyklė turi išimčių. Jos daromos ypatingais atvejais pabrėžiant ženklo svarbą. Pvz., 1099 m. pirmojo Kryžiaus žygio dalyviams išvadavus iš musulmonų Jeruzalę, šiam miestui buvo suteiktas “šventojo miesto” statusas. Buvo sukurtas kryžiuočių, arba Jeruzalės, kryžius. Tai penki lygiagaliai auksiniai (geltonos sp.) kryžiai sidabriniame (baltos spalvos) fone. Jeruzalės kryžiaus ženklą kaip herbą gavo Kryžiaus žygio dalyvis normanų riteris Gotfridas iš Buljono. Šis karys tapo pirmuoju šv. Grabo saugotoju ir Jeruzalės miesto valdytoju. Kryžius simbolizuoja Kristų ir keturis evangelistus. Visi penki kryžiai taip pat gali simbolizuoti penkias Kristaus žaizdas.

Vatikano Miesto Valstybės vėliava taip pat heraldinė išimtis. Čia geltona ir balta spalvos, išdėstytos greta viena kitos, pabrėžia unikalios popiežiaus miesto valstybės statusą. Geltona simbolizuoja Saulę, o balta - Mėnulį. Tai reiškia, kad šv. Petro sosto vietininkas viešpatauja ir dieną, ir naktį.

XVII a. rašytojas jėzuitas Silvesteris Petras Sankta išrado grafinę spalvų žymėjimo sistemą. Geltona spalva juodos ir baltos spalvų piešinyje buvo pažymėta taškiukais. Baltos spalvos piešinio paviršius neštrichuotas. Mėlynos spalvos paviršius štrichuotas horizontaliomis linijomis, raudonos spalvos - vertikaliomis, žalios spalvos - įstrižomis linijomis iš kairės viršaus į dešinę, purpurinės - įstrižomis linijomis iš dešinės viršaus į kairę. Juodos spalvos paviršius štrichuojamas horizontaliomis ir vertikaliomis linijomis (tinkliuku).

* * *

Spalvos reikšmė ir jos simbolinis suvokimas skirtingose kultūrose retokai sutampa. Mums, europiečiams, priimtos šios septynių pagrindinių spalvų simbolinės prasmės.

Juoda (TRAUR) - tai nakties, mirties, nuodėmės, pykčio, destrukcijos, chaoso, tylos ir tuštumos spalva. Tai baltos spalvos antipodas. Juoda spalva taip pat reiškia neigimą, negatyvią pradžią.

Krikščionybėje juoda simbolizuoja gedulą, netektį. Japonijoje - priešingai. Juoda reiškia džiaugsmą. Kaip mirties ženklą juodą vėliavą naudoja piratai. Tai maro epidemijos vėliavos spalva. Vien tik 1348 m. Europoje nuo juodojo maro išmirė apie 25 mln. žmonių. Slaptieji mokslai, kaip juodoji magija, taip pat savinasi juodą spalvą.

Juodos ir baltos spalvų piešinyje heraldiniai simboliai, piešti juoda spalva, žymimi raide S arba SA. Astrologijoje šią spalvą simbolizuoja Saturno planeta, skaičiai - 5 ir 8. Alchemijoje juodos spalvos metalai yra geležis ir švinas.

Raudona (GULZ) - pati agresyviausia spalva. Ji simbolizuoja kraują, pyktį, ugnį, aistras, žaizdas, karą, kraujo praliejimą, pavojų, grėsmę, revoliuciją (1 pav.), jėgą, anarchiją, mirtį, didvyriškumą, taip pat sveikatą ir brandą. Tai - gyvybės spalva. Priešistorinis žmogus krauju taškė kiekvieną objektą, kurį norėjo atgaivinti. Senovės romėnai raudonai rengdavo dievus. Laimėję mūšį, Romos karvedžiai tepdavo veidą raudonais dažais karo dievo Marso garbei. Marso planeta, dėl savo dirvožemio atrodanti rausva, buvo skirta globoti karo dievui Marsui. Šia spalva daug šimtmečių buvo simbolizuojama karo atributika.

Anglijos laivyne ant stiebo iškelta raudona vėliava reiškia kvietimą mūšiui. Pastaruosius šimtmečius raudona spalva buvo anarchijos spalva. Italų nacionalinio didvyrio D.Garibaldžio (1807-1882) šalininkai dėvėjo raudonus marškinėlius, kurie simbolizavo protestą nusistovėjusiai tvarkai ir monarchijai. Raudona vėliava buvo iškelta Paryžiuje Prancūzų revoliucijos metu griaunant Bastiliją ir nuverčiant karalių. Ta pati vėliava plevėsavo Rusijoje 1905 m. Kruvinojo sekmadienio ir 1917 m. Spalio revoliucijos metu. Raudona vėliava simbolizuoja tarptautinį socializmą ir kairiąsias jėgas politikoje. Raudona rožė - socialdemokratų simbolis.

Viduramžiais krikščioniškajame mene raudona spalva reiškė gailestį, dieviškąją meilę. Paprotys kalendoriuje šventines dienas žymėti raudonai kilo iš bažnytinio papročio raudonai žymėti bažnytines šventes.

Raudona spalva reiškia pyktį. Iš čia kilęs posakis “pažvelk į raudoną skudurą”. Tai pavojų skelbianti, signalą “stop” reiškianti spalva. Futbole raudona kortelė reiškia žaidėjo pašalinimą iš aikštės. Ši spalva reiškia ir gėdą - sakoma “jis paraudo iš gėdos”. Pagal seną tradiciją viešųjų namų rajonai vadinami “raudonųjų žibintų” gatvėmis.

Heraldikoje juodos ir baltos spalvų piešinyje raudona spalva žymima raidėmis GU (Gulz). Astrologijoje šios spalvos planeta yra Marsas, skaičiai - 3 ir 10. Alchemijoje raudonos spalvos metalas yra žalvaris.

Rožinė (MIURRE) - tai kūno, jausmingumo spalva. Pagal koloristiką ji daugiau artima baltai nei raudonai. Heraldikoje atsirado vėliausiai ir buvo skirta žmonių heraldinių figūrų odai spalvinti. Psichologai pažymi, kad ši spalva labiausiai žadina apetitą. Štai ir atsakymas, kodėl žmogėdros suvalgė kapitoną Kuką ir daug kitų baltaodžių(!).

Antrojo pasaulinio karo metu vokiečių okupuotose teritorijose homoseksualistai privalėjo nešioti raiščius su rausvais trikampiais. Nuo tų laikų daugelio gėjų klubų ženkluose vyrauja rausva spalva. Pvz., klubo “Žydrųjų” pasididžiavimas” ženklas. Prostitučių Europos gatvėse skiriamasis ženklas - rausvos spalvos šalikėliai.

Mėlyna (LAZUR) - tai švaraus dangaus ir jūros spalva, reiškianti ir aukštį, ir gylį. Ji taip pat simbolizuoja pastovumą, ištikimybę, teisingumą, tobulumą, apsisprendimą ir taiką. Senovės egiptiečiai mėlyna spalva išreikšdavo teisybę. Ši spalva lydėdavo graikų Olimpo vyriausiąjį dievą Dzeusą, Romos imperijos laikais - Herą (Junoną-Monetą) - dangaus dievo Jupiterio žmoną, dangaus deivę. Mėlynos spalvos yra daugelio valstybių aukščiausio laipsnio ordinų juostos. Tai Britanijos Keliaraiščio ordinas, įsteigtas 1348 m. (2 pav.), Prancūzijos ordinas - ST ESPIRIT ( šv. Dvasios), Rusijos - Šv. Andriaus Kryžiaus.

Mėlyna spalva asocijuojasi su karališkąja valdžia ir kilmingumu. Epitetas “mėlynas kraujas” kilmingųjų tarpe kilo iš įsitikinimo, kad tik aristokratų venomis teka kilmingiausias kraujas. Posakis “mėlyna kojinė” atsirado XV a. Venecijoje, kur intelektualai dėvėjo privalomas mėlynos spalvos kojines. Vėliau šis paprotys paplito visuose to meto Europos universitetuose.

Mėlyna spalva taip pat simbolizuoja abejones ir depresiją. Tai melancholijos, monotonijos simbolis. Lėto tempo melancholiška muzika, atsiradusi XIX a. pab. Amerikos pietuose, buvo pavadinta bliuzu (blues, nuo angl. blue - mėlynas).

Mėlyna - tradicinė Anglijos konservatorių partijos spalva. Kodėl? Tiksliai niekas nežino. Ekspremjerė M.Tečer, norėdama kažką svarbaus paskelbti, į Parlamentą ateidavo apsirengusi pabrėžtinai mėlynai.

Krikščionybėje mėlyna spalva simbolizuoja dievotumą, nuoširdumą, protingumą, pastovumą, ištikimybę, ji asocijuojasi su šv. Marija - dangaus karaliene.

Arabų pasaulyje mėlyna - “materialių debesų spalva, kurie palaiko žvaigždes savo vietose”, - rašė Lui Danz savo knygoje “Dinaminis disonansas”.

Heraldikoje juodos ir baltos spalvų piešinyje mėlyna spalva žymima raidėmis AZ. Astrologijoje šios spalvos planeta yra Jupiteris, skaičiai - 4 ir 9. Alchemijoje mėlynos sp. metalas - varis.

Žalia (VERT) - tai pavasario, augimo, vaisingumo, gamtos, laisvės, džiaugsmo, vilties, atgimimo spalva. Ši spalva simbolizuoja ir nemirtingumą, perteklių, klestėjimą, stabilumą. Daugelio valstybių banknotai žalios spalvos. Pvz., JAV doleriai dėl žalios spalvos vadinami paprasčiausiai “žaliaisiais”.

Pažymėtina, kad žalios spalvos atspalvių žmogaus akis skiria daugiausia. Dėstytojas Vladas Drėma, skaitydamas spalvininkystės kursą Vilniaus dailės instituto dizaino specialybės studentams (1970), minėjo, kad žmogus mato 64 žalius atspalvius.

Jūreivystėje žalia vėliava reiškia laivo nuskendimą. Sausumoje - “važiuok pirmyn”. Geležinkelyje žalias signalas reiškia “kelias laisvas”, geltonas - “dėmesio”, o raudonas - “stop”. Tokios signalinės šviesos buvo įvestos Anglijoje 1893 m. Šis standartas Amerikoje buvo įvestas metais vėliau.

Žalia - irimo ir pelėsių spalva. Oziris - senovės egiptiečių gamtos dievas, mirusiųjų globėjas ir teisėjas, buvo vaizduojamas žaliai. Tai pagiežos ir pavydo spalva. V.Šekspyro literatūrinis herojus Jagas (iš dramos “Otelas”) pavydą vadina “žaliaakiu monstru”. Žalia spalva kaip jaunystės simbolis reiškia nesubrendimą, nepilnametystę, nepatyrimą ir naivumą. Kita V.Šekspyro literatūrinė herojė Kleopatra (iš dramos “Antonijus ir Kleopatra”) sako: “Mano nepatyrusi jaunystė buvo tada, kai turėjau visai žalius siekius”.

Islame svarbiausia spalva yra žalia. Tai pranašo Mahometo spalva (3 pav.). Islandija yra vadinama “smaragdine sala”. Tautinėse vėliavose žalia spalva simbolizuoja žemės ūkį arba miškų gausą. Visai neseniai žalia tapo ekologinio judėjimo spalva. Tarptautinė organizacija “Greenpeace” (žalioji taika) kovoja už oro, vandens ir žemės taršos mažinimą.

Heraldikoje juodos ir baltos spalvų piešinyje žalia spalva žymima raidėmis VT. Astrologijoje šios spalvos planeta - Venera, skaičiai - 6 ir 12. Alchemijoje žalios spalvos metalas - gyvsidabris.

Purpuras (PURPUR), kitaip - violetas - simbolizuoja valdžią, šlovę, pagarbą, didybę, karališką valdžią, jėgą, orumą. Purpurinė - jungtinė spalva, gaminama sumaišius raudoną ir mėlyną spalvas. Purpuras taip pat simbolizuoja meilės ir teisingumo sąjungą, vadintą dieviškąja. Senovėje purpurinės spalvos dažai kainavo tiek aukso, kiek svėrė.

Romos imperijos laikais purpuro dažus gamino iš dvigeldžių jūros moliuskų. Šių moliuskų gleivėse yra stipraus dažiklio. Norint nudažyti vieną drabužį, reikėdavo surinkti daugybę šių jūros gyvūnų.

Viduramžiais purpuro dažus buvo pradėta gaminti iš Kanarų salų pakrantėse augančio augalo (Rocella Tinctoria) sulčių.

Senovės Graikijoje ir Romoje purpurines togas nešiojo tik imperatoriai, karaliai, karvedžiai ir teisėjai. Iki šiol purpuras asocijuojasi su sostu ir valdžia. Posakis “gimęs purpure” Bizantijos imperijos laikais reiškė, kad karališkasis palikuonis gimdavo kambaryje, dekoruotame purpuro spalvos užuolaidomis.

Purpurinė spalva - tai Romos katalikų bažnyčios kardinolų spalva. Pasakymas “jis pasiekė purpurą” reiškia, kad jis tapo kardinolu. Krikščionybėje purpuras reiškia nuodėmių atleidimą, atgailą, liūdesį, susilaikymą.

Heraldikoje juodos ir baltos spalvų piešinyje purpurinė spalva vaizduojama įstrižomis linijomis, prasidedančiomis iš viršutinio dešiniojo kampo. Astrologijoje purpuro spalvos planeta - Merkurijus, skaičiai - 6 ir 12. Alchemijoje purpuro spalvos metalas - cinkas.

Balta (ARG) spalva simbolizuoja švarą, protą, taiką, šviesą, o kadangi “neslepia kitos spalvos” - nekaltumą ir teisybę. Baltoji magija yra gera. Ji savo burtais kuria gėrį, dažniausiai žmogų gydo ir gina nuo blogosios juodosios magijos įtakos. Balta asocijuojasi su dievybe ir religiniais ceremonialais. Šventieji žirgai Graikijoje, Romoje, keltų, germanų kultūrose buvo balti. Lietuvių tautosakoje, sakmėse “baltieji žirgeliai” - sėkmingo žygio simbolis. Vyties žirgas taip pat yra baltas.

Lietuvos Respublikos Vytauto Didžiojo I laipsnio ordinas - tiksliau ordino ženklas - kryžius ir ordino kaspinas - baltos spalvos, kaip ir Vyties heraldinė figūra (4 pav.) Tai vyriausiasis mūsų valstybės ordinas, įkurtas 1930 metais.

Azijoje šventais laikomi baltieji drambliai. Šia sąvoka apibūdinami įspūdingų dydžių ir kartu beprasmiški reiškiniai. Senovės Siamo imperijoje, norėdamas atsikratyti neįtikusio dvariškio, karalius dovanodavo prasikaltusiajam baltą dramblį. Dramblio išlaikymo išlaidos greitai nuskurdindavo apdovanotąjį.

Baltoji lelija - šv. Marijos simbolis. Kartais baltoji rožė reiškia mergystę. Ir senovės Romos, ir baltų šventyklų vaidilutės, prižiūrėdavusios šventuosius aukurus, būdavo nekaltos ir dėvėdavo baltus drabužius. Ozirio šventyklų žyniai, Dzeuso šventovių tarnai ir druidai taip pat nešiojo baltus drabužius. Krikščioniškame pasaulyje, šventinant bažnyčias, kunigai išimtinai dėvi baltos spalvos drabužius. Nuo popiežiaus Pijaus V (1566-1572) laikų visi Šventojo sosto vietininkai dėvi tik baltai. Tai tiesos skleidimo ir švarios bažnyčios simbolinė spalva. Altoriai taip pat užtiesiami baltos spalvos staltiesėmis.

Balta spalva reiškia pasidavimą, paliaubas, o platesne prasme - taiką ir gerą valią. Šis paprotys kilęs iš senųjų laikų, kai kariai, norėdami pademonstruoti gerus ketinimus, ietis apvyniodavo balta medžiaga.

Balta spalva taip pat reiškia aklumą (baltoji lazdelė) ir absoliučią tylą (kurtumą).

Japonijoje ir Kinijoje balta reiškia gedulą. Vėlės ir vaiduokliai dailėje vaizduojami baltų garų ar baltų šešėlių pavidalu. Ši spalva taip pat simbolizuoja bailumą. Buvo manyta, kad bailių kepenyse nėra kraujo, todėl jos yra baltos. Žmonėms, išvengusiems karinės tarnybos, buvo išduodami “balti bilietai”. Su tokiais bilietais nereikėdavo eiti į karą.

Heraldikoje balta spalva arba sidabras (ARG) juodos ir baltos spalvų piešinyje yra vaizduojama baltai. Astrologijoje šios spalvos planeta, tiksliau palydovas - Mėnulis, skaičiai - 10 ir 11. Alchemijoje baltos spalvos metalas - sidabras (lot. Argentum).

Geltona (OR) - Saulės ir vasaros spalva. Alchemikų manyta, kad auksas - sustingusi Saulės šviesa. Taigi ši spalva asocijuojasi su šiluma, šviesa, galingumu, auksu ir simbolizuoja šlovę ir dievišką valdžią. Geltona - graikų dievo Apolono, Saulės dievo, ir dievų tėvo Dzeuso, dangaus ir žemės valdovo, spalva.

Kinijoje geltona - imperatoriaus spalva. Tik jis turėjo teisę nešioti aukso spalvos drabužius. Auksinis drakonas - imperatoriaus simbolis.

Auksinės chrizantemos žiedo piešinys - istorinis Japonijos imperatoriaus herbas (5 pav.) Tas pats žiedo piešinys pavaizduotas Japonijos imperatoriaus vėliavos centre. Vėliavos fonas - raudonos spalvos.

Indijoje nuotaka dažydavo savo rankas geltonai, kad jai į rankas ateitų laimė ir šeimos darna.

Europoje geltona - pavydo, bailumo ir melo spalva. Prancūzijoje tai buvo apgautų vyrų (raganosių) spalva. Kai kuriose XVI a. Europos šalyse išdavikų ir nusikaltėlių namų duris ištepliodavo geltonais dažais. Bažnytinėse ikonose išdavikų Kaino ir Judo barzdos būna nutapytos geltona spalva. Kai kuriose šalyse žydai buvo piešiami geltonais drabužiais, nes jie “išdavė Kristų”. Nacistai okupuotose šalyse žydus versdavo ant drabužių prisisiūti geltonos spalvos Dovydo žvaigždes. Inkvizicijos pasmerkti eretikai buvo deginami aprengti geltonais drabužiais. Tai - dievo išdavikų simbolinė spalva.

Geltona - ligos spalva. Ant laivo stiebo iškelta geltona vėliava reiškė, kad laive yra užkrečiama liga sergančių žmonių. Dabartiniame tarptautinių signalų kodekse geltona reiškia raidę “Q”, t.y. “mano laive visi sveiki ir aš prašau atleisti mane nuo karantino”. Geltonai dažomi gelbėjimo kateriai, sraigtasparniai, net priešgaisrinė technika, kuri esant rūkui, dūmams, degant yra geriausiai matoma. Eismo taisyklėse geltona yra įspėjamoji spalva.

Terminas “geltonoji spauda” taikomas leidiniams, kurie, siekdami padidinti tiražą, skelbia iškreiptą, sensacingą, nepasitvirtinančią informaciją ir reklamą. XIX a. pr. spauda skaitytojus gąsdino “geltonąja grėsme”, kylančia pasauliui dėl Kinijos ir Japonijos gyventojų skaičiaus spartaus augimo. O Kinijoje “geltonos spalvos moteris” reiškia nekaltą mergaitę.

Heraldikoje geltona spalva juodos ir baltos spalvų piešinyje yra žymima taškučiais. Astrologijoje šios spalvos planeta, tiksliau žvaigždė - Saulė, skaičiai - 1, 2 ir 3. Alchemijoje geltonos spalvos metalas - auksas (lot. Aurum).

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Šeš Bir 11, 2005 11:11 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007