Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 8:48 pm



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 
PSICHOLOGINIŲ TIPŲ TEORIJA IR MBTI 
Autorius Žinutė
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė PSICHOLOGINIŲ TIPŲ TEORIJA IR MBTI
Paveikslėlis
http://www.pbcentras.net/
Ina Loreta SAVICKIENĖ — organizacijų, vadovų ir karjeros konsultantė, žmogiškųjų išteklių valdymo, darbuotojų atrankos praktikė, konsultacinės įmonės UAB Personalo brokerių centras įkūrėja ir vadovė.

Psichologijos magistrė, diplomuota ryšių su visuomene specialistė, sertifikuota pagal tarptautinius standartus psichologinio testavimo ir konsultavimo specialistė, praktinių personalo valdymo instrumentų (metodikų) ir straipsnių autorė.

http://pbcentras.drauge.org/lexem_03.php
PSICHOLOGINIŲ TIPŲ TEORIJA IR MBTI

Susipažinus su asmenybės tipais, tenka pripažinti, kad visuomenė yra įdomesnė, įvairesnė ir sudėtingesnė nei abstraktus vidurkis arba norma. Tipai atskleidžia vertingus skirtumus ir parodo, kaip žmonės renkasi gyventi savo gyvenimą. Skirtingi tipai gali turėti priešingus tikslus, todėl visuomenės stabilumas turi būti palaikomas gerbiant natūralias skirtybes, o ne jas ignoruojant. Deja, dėl įvairių istorinių ir kultūrinių aplinkybių, ignoravimas sutinkamas beveik visur — šeimoje, mokykloje, darbo kolektyve. Skirtybių ignoravimo pasekmės yra skaudžios. Kiti, „ne tokie“, patiria stresą, neadekvatumą, kaltės jausmą. Vis daugiau žmonių serga depresija ir privalo kasdien gerti tabletes, kad išgyventų. Visuomenei „garbinant“ tik vieną ar kelis „sėkmingus tipus“, daugelis juos beviltiškai imituoja, sumokėdami savo tikrojo asmenybės tapatumo ir psichinės sveikatos kainą.

Asmenybės tipų teorija ir jos praktinis instrumentas — MBTI® testas — kiekvienam padeda pažvelgti į save iš šalies, įsisąmoninti savo išskirtinumą, padrąsina atsiskleisti, susikurti originalią nišą gyvenime, patirti daugiau pasitenkinimo bei laimės. Beje, ir pasiekti trokštamų tikslų.

Istorinė apžvalga

K. G. Jungas tipų teoriją, aiškinančią natūralius sveikų žmonių skirtumus, pirmą kartą pristatė 1913 metais Miuncheno psichologų kongrese. Šios teorijos įkvėpta 1917 m. Katharine Cook Briggs pradėjo savąjį asmenybės tyrimą. Apie Jungo teoriją ji paskelbė du straipsnius žurnale „New Republic“: „Sukurkite savo atvaizdą, naudodamiesi asmenybės spalvų palete“ (Meet Yourself Using the Personality Paint Box), 1926 m., ir „Pakilti nuo barbarybės“ (Up From Barbarism), 1928 m. Katharine Briggs duktė Isabel Briggs Myers, naudodama tipologijos idėjas, 1929 m. parašė apdovanojimų pelniusį detektyvinį apsakymą „Žudikas dar ateis“ (Murder Yet To Come). Ji įsitraukė į motinos tyrimus ir palaipsniui juos visiškai perėmė. 1942 m. sukuriamas „Briggs–Myers Type Indicator®“, o 1944 m. išleidžiamas testo vadovėlis. 1956 m. testui suteikiamas naujas pavadinimas — Myers–Briggs Type Indicator®. Po mirties kiti tęsia jų pradėtą darbą. Frazės (The Myers–Briggs Type Indicator) ir jos inicialų (MBTI®) prekių ženklas priklauso testo leidėjui Consulting Psychologists Press Inc (CPP).

Nepaisant mokslininkų skeptikų kritikos, psichologinių tipų teorija paremtas MBTI testas išlieka labiausiai pripažintas, ištyrinėtas ir pats populiariausias asmenybės vertinimo metodas visame pasaulyje. MBTI yra testas, padedantis nustatyti natūralius asmenybės prioritetus, bet ne patologiją. Ypač pastaraisiais dešimtmečiais jis plačiai naudojamas grupių dinamikos, darbuotojų mokymo, lyderiavimo mokymo, santuokos konsultavimo ir asmeninio ugdymo srityse.

Psichologiniai tipai pagal K. G. Jungą

Remdamasis stebėjimais, šveicarų psichiatras Karlas G. Jungas priėjo išvados, kad žmonių elgesio skirtumus lemia įgimtos tendencijos naudoti protą skirtingais būdais. Pagal šias tendencijas žmonės susiformuoja nuspėjamus elgesio modelius. Jungo psichologinių tipų teorija apibrėžia 8 skirtingus tipus ir paaiškina, kaip jie atsiranda.

Svarbiausia idėja paprasta. Kiekvienu momentu mūsų protas užsiėmęs arba informacijos rinkimu arba tos informacijos sisteminimu ir išvadų darymu. Jungas tai pavadino suvokimu (perceiving) ir sisteminimu bei išvadų darymu — sprendimu (judgment).

Pavyzdžiui, pajuntame, kad esame alkani (suvokimas) ir nutariame ko nors pavalgyti (sprendimas); svarstome kur valgyti (suvokimas), nusprendžiame pavalgyti restorane (sprendimas); pastebime, kad pradeda lyti (suvokimas) ir nusprendžiame valgyti artimiausioje kavinėje (sprendimas). Ir taip visą sąmoningą gyvenimą.

Jungas pastebėjo 2 SUVOKIMO TIPUS:

S — Pojūčiai — kas yra (faktai)
N — Intuicija — kas gali būti (galimybės)

Pojūčiai (S — sensing) ir intuicija (N — intuition) yra neracionalios suvokimo funkcijos ir parodo, kaip žmogus nori gauti informaciją — teikia pirmenybę penkiems pojūčiams, ar naudoja įžvalgas bei pasąmonę.

Taip pat 2 SPRENDIMO TIPUS:

T — Mąstymas — kas logiška arba objektyvu
F — Jausmai — koks poveikis žmonėms

Mąstymas (T — thinking) ir jausmai (F — feeling) — tai sprendimo funkcijos, siekiančios priimti racionalius sprendimus naudojantis informacija, gauta savo suvokimo funkcijos pagalba. Mąstymas naudoja logines „tiesos—netiesos“, „jeigu—tai“ formules. Jausmai naudoja „daugiau—mažiau“, „geriau—blogiau“ vertinimus.

Pagal Jungą kiekviena funkcija turi skirtingą aspektą, priklausomai ar ji naudojama išoriniame ekstraversijos, ar vidiniame intraversijos pasaulyje. Jei mąstymas arba jausmai yra ekstravertiški, sprendimai dažniausiai grindžiami išoriniais šaltiniais ir laikomasi taisyklių bei procedūrų. Jeigu intravertiški, mąstymo ir jausmų sprendimai linkę būti subjektyvūs, grindžiami vidinėmis loginėmis schemomis ir įvertinimo idėjomis.

Jis apibrėžė šiuos skirtumus kaip 8 proto instrumentus:

ES — ekstravertiški pojūčiai
EN — ekstravertiška intuicija
ET — ekstravertiškas mąstymas
EF — ekstravertiški jausmai

IS — intravertiški pojūčiai
IN — intravertiška intuicija
IT — intravertiškas mąstymas
IF — intravertiški jausmai


Proto instrumentai formuoja tipą

Kiekvienas žmogus kuriuo nors metu naudojasi visais proto instrumentais, tačiau žmonės skiriasi pagal naudojimo prioritetus, ir šie skirtumai lemia mūsų asmenybę ir psichologinį tipą.

Jungas tikėjo, kad kiekviename žmoguje, kuris nors vienas iš aštuonių procesų susiformuoja anksti ir veikia kaip dominuojanti funkcija. Pagal tai yra ir aštuoni dominuojantys tipai. Jungas juos apibūdino kaip psichologinius tipus.

Asmenybės prioritetai pagal MBTI

Katharine Briggs
Techniškai, MBTI (Myers–Briggs Type Indicator) yra tam tikra psichologinio testo forma. Žodžiu „indikatorius“, vietoje „testas“, buvo norima išvengti testo tapatinimo su reikšmėmis „teisingas—klaidingas“, „geras—blogas“.

Isabel Myers
Pagal MBTI teoriją ir filosofiją, visi 16 tipų yra „geri“. MBTI nevertina įgūdžių ir sugebėjimų. Rezultatai taip pat nesusiję su tokiais vertinimais kaip „maksimalus—minimalus“, „aukšto—žemo lygio“ ir pan.

Paveikslėlis
Myers and Briggs sukūrė būdą, kaip atskleisti ne tik dominantę, bet ir nustatyti visų keturių funkcijų prioritetus.
MBTI išskiria dichotomijas — viena kitą paneigiančias opozicijas: ekstraversiją—intraversiją, pojūčius—intuiciją, mąstymą—jausmus, sprendimus—suvokimą.
Ekstraversija ir intraversija ir (E—I) — tai nuostatos, kurios parodo, kaip asmuo gauna ir kur kreipia savo energiją.

Pojūčiai ir intuicija (S—N) — suvokimo funkcijos — prioritetinis būdas informacijai gauti.

Mąstymas ir jausmai (T—F) — sprendimų funkcijos — prioritetinis sprendimų priėmimo būdas (funkcija).

Sprendimai ir suvokimas (J—P) atskleidžia funkcijų nuostatas išoriniame pasaulyje. J tipuose sprendimas (T arba F) yra dominuojanti funkcija. P tipų suvokimo funkcija (S arba N) yra stipresnė, jiems sprendimo funkcija tėra papildoma.

Kai kalbama apie keturių prioritetų kombinaciją, tai vadinama tipu. Testuojamajam suteikiami keturių raidžių simboliai, nurodantys jo prioritetus. Iš viso yra 16 unikalių tipų. Nei vienas apibrėžimas negali aprašyti tipo ar paties individo visiškai tiksliai. Normalu, jei testuojamas asmuo pripažįsta, kad jam būdingi yra 75 % aprašytų bruožų.

16 MBTI tipų (sutrumpintas aprašymas)

POJŪČIŲ TIPAI

Intravertai
ISTJ
Rimtas, lojalus, sėkmę pelno nuoseklumu ir priklausomybe. Vadovaujasi faktais. Logiškai nusprendžia, kas turi būti padaryta ir tvirtai tai daro. Jam malonu viską suorganizuoti.
ISFJ
Draugiškas, sąžiningas, vykdo įsipareigojimus. Pastebi dalykus, susijusius su tuo, kaip jaučiasi jam svarbūs žmonės. Siekia tvarkingos ir harmoningos aplinkos darbe ir namie.
ISTP
Tolerantiškas, ramus stebėtojas kol atsiranda problema. Tuomet veikia greitai. Prieš priimant sprendimą analizuoja ir perkrato didelį kiekį duomenų. Naudojasi logika, vertina efektyvumą.
ISFP

Ekstravertai
ESTP
Pragmatiškas, siekia greitų rezultatų. Teorijos ir konceptualūs paaiškinimai jam neįdomūs. Susitelkia į „čia ir dabar“, spontaniškas. Patinka komfortas ir stilius. Mokosi veikdamas.
ESFP
Mėgsta bendrauti, tolerantiškas. Gyvenimo, žmonių ir komforto mėgėjas. Patinka dirbti su kitais. Į darbą įneša sveiko proto ir padaro darbą maloniu. Pasirengęs prisitaikyti.
ESTJ
Praktiškas realistas, vadovaujasi faktais. Organizuoja projektus ir žmones, kad pasiektų rezultatų efektyviausiu būdu. Turi aiškų loginių standartų rinkinį. Valingai siekia savo planų įgyvendinimo.
ESFJ
Nuoširdus, sąžiningas. Nori harmonijos ir atkakliai dirba, kad ją sukurtų. Mėgsta dirbti su kitais. Pastebi, ko kitiems reikia, ir stengiasi tai išpildyti. Nori būti įvertintas.

INTUITYVŪS TIPAI

Intravertai

INFJ
Siekia prasmės ir sąsajų tarp idėjų, santykių ir turto. Įžvalgus, nori suprasti, kas motyvuoja žmones. Įsipareigojęs savo vertybėms. Priima sprendimus ir organizuotai įgyvendina viziją.
INTJ
Originaliai mąsto ir turi stiprų savo tikslų siekimo stimulą. Greitai įžvelgia išorinių įvykių šablonus ir sukuria jų paaiškinimus. Skeptiškas, nepriklausomas.
INFP
Idealistas, lojalus savo vertybėms ir žmonėms, kurie jam svarbūs. Gali būti idėjų įgyvendinimo katalizatorius. Stengiasi suprasti žmones ir padėti jiems atskleisti savo potencialą.
INTP
Siekia viskam sukurti loginius paaiškinimus. Spręsdamas dominančią problemą, turi ypatingą sugebėjimą giliai susikaupti. Skeptiškas, kartais kritiškas, visada analitiškas.

Ekstravertai

ENFP
Šiltai entuziastingas ir turintis vaizduotę. Gyvenimą mato pilną galimybių. Greitai sukuria sąsajas tarp įvykių ir informacijos ir su pasitikėjimu veikia pagal tai. Nori kitų pritarimo ir pats palaiko kitus.
ENTP
Greitas, sumanus, dėmesingas. Išsiskiria, kai reikia kurti konceptualias galimybes ir analizuoti jas strategiškai. Gerai supranta kitus žmones. Nemėgsta rutinos.
ENFJ
Šiltas, įsijaučiantis ir atsakingas, lojalus. Kiekviename atranda potencialą ir padeda jį atskleisti. Jautrus pagyrimams ir kritikai. Socialus, gali būti įkvepiantis lyderis.
ENTJ
Atviras, ryžtingas, imasi lyderiauti. Mato neefektyvias procedūras, sukuria ir įgyvendina išsamias sistemas organizacinių problemų sprendimui. Mėgsta nustatyti tikslus ir planuoti ilgam.

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Paskutinį kartą redagavo Baltas Tre Bal 01, 2009 4:09 pm. Iš viso redaguota 4 kartus.



Ant Vas 19, 2008 2:28 am
Aprašymas WWW
neaktyvus(-i)

Užsiregistravo: Tre Geg 28, 2008 10:13 pm
Pranešimai: 1
Miestas: Vilnius
Standartinė Paskelbkite straipsnio autoriu ir saltini
Sveiki, Baltai,

Džiugu, kad domitės psichologija ir aktyviai skelbiate įvairią informaciją. Tęskite savo darbą. Tačiau, jei jau naudojate kitu autorių medžiagą, paskelbkite jų vardus ir šaltinį. Ką darysi, turiu priminti, kad straipsnio apie MBTI autorė esu aš, t.y. Ina Savickienė, Personalo brokeriu centro direktorė, ir publikuotas jis pbc interneto svetaineje
pbcentras.w3. lt/lexem_03. php (be tarpų), taigi, šaltinis, kurį turite nurodyti - pbcentras . net (be tarpu).

Kviečiu apsilankyti ir naujame mūsų kuriamame interneto portale
personalas. net (be tarpų) - gal rasite ką įdomaus ir noresite paskelbti diskusiju forumuose. Maloniai prašom, tik nurodykite šaltinį ir autorių.

Sėkmės :)


Paskutinį kartą redagavo Ina Savickiene Pen Geg 30, 2008 11:26 am. Iš viso redaguota 1 kartą.



Tre Geg 28, 2008 10:37 pm
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Laba diena gerb. Ina, malonu, kad prisistatėte. Pakoregavau įdėtą jūsų straipsnį, tikiuosi dabar tiks.
Šio forumo tikslas nėra reklamuoti kitų svetaines, tik supažindinti studentus ir besidominčius apie psichologijos plačius vandenis, padėti tiems, kurie kreipiasi pagalbos. Dėl autorystės matyt kažkaip praslydo, per neapsižiūrėjimą neįdėjau, nors labai stengiuosi pateikti autorius ir šaltinius, kadangi studentams yra svarbu kas ir iš kur, kiek tai patikima.
Su jūsų centru nesu pažįstamas, todėl nėra ir komentarų. Kaip matote,. žinutė paskelbta labai senai ir nieko ji nesudomino. Jūs pirma per visą mano kelerių metų praktinį forumo moderavimą, kuri nepatingėjo prisiregistruoti ir padėti pakoreguoti žinutę :) Ačiū.
P.s. pas mus forume rašoma išskirtinai lietuviškomis raidėmis (saugome savo kalbą), tikiuosi jūs taip pat lituanizuosite savo žinutę.(žiūr. forumo taisykles)

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Ket Geg 29, 2008 2:35 am
Aprašymas WWW
Svetys

Užsiregistravo: Ant Kov 31, 2009 11:10 pm
Pranešimai: 3
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Sveiki,
Norėčiau paklausti, ar MBTI tipologijoje yra dominantė, t.y. dominuojanti funkcija. Na, pvz., ENTP ir ENTJ - N ar T dominuoja?

Ir dar norėčiau išsiaiškinti... Jungas kalba apie "ekstravertinį mąstymą" ir "intravertinį mąstymą". Imkime tuos pačius "mąstančius" tipus ENTP ir ENTJ - jų "mąstymas" panašus, ar skirtingas -vertiškumo prasme?

P.S. Šiaip klausimų turiu gana nemažai. Bet pradžiai gal tiek... Tikiuosi šiame forume yra specialistų, MBTI žinovų.


Tre Bal 01, 2009 12:46 am
Aprašymas
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Šio straipsnio autorė matyt neseka šios temos, todėl siūlau kreiptis tiesiogiai arba susisiekus, pasiūlyti padiskutuoti šioje temoje. Kiek suprantu, šiame forume nėra besidominčių socionika. Kiek man teko klausytis socionikos dalyko ir jos autorės , berods Česnulevičienės, tai gan graudu, kada žmogus matomas ne tiesiogiai, o per 16 tipų :(, kurie toli gražu neatitinka, netgi horoskopai yra tikslesni, nei ši sistema. Taip, kad žiūrėkit pagal mano pateiktas nuorodas.

http://www.pbcentras.net/

UAB Personalo Brokeriu Centras
Ina Loreta Savickiene
Raugyklos 15-311
LT-01140 Vilnius
Tel.: +370 698 48200
Lithuania, Republic of
www.pbcentras.net
i.savickiene@pbcentras.net

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Bal 01, 2009 3:58 pm
Aprašymas WWW
Svetys

Užsiregistravo: Ant Kov 31, 2009 11:10 pm
Pranešimai: 3
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Socionikos autorė yra Aušra Augustinavičiūtė.
J. Česnulevičienė, kiek man žinoma, turi "pažinčių tarnybą" ir socionika naudojasi turbūt šiais tikslais. Kad tai panašu į naudojmąsi horoskopais, ko gero, sutikčiau. Yra išleidusi knygelę apie tipus, tačiau socionikai ją pažymi kaip nerekomenduotiną skaitytojams...

Ačiū už nuorodas. Man norisi pačiai giliau susipažinti iš esmės, noriu suprasti MBTI ir socionikos skirtumus. Kad tipai tiesiogiai neatitinka - akivaizdu.


Tre Bal 01, 2009 10:18 pm
Aprašymas
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 4 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007