Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ant Lie 07, 2020 1:22 pmNaujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Asmenybės sutrikimai 
Autorius Žinutė
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė Asmenybės sutrikimai
ASMENYBĖS SUTRIKIMAI

Asmenybės sutrikimas – tai asmenybės bruožų, paprastai pirmą kartą pasireiškiančių paauglystėje, išliekančių visą gyvenimą ir sąlygojančių socialinę dezadaptaciją, visuma.

Ligos priežastys


Nustatyta, kad šių sutrikimų atsiradimui įtakos turi genetiniai tyrimai, tai įrodė studijos, atliktos su dvyniais. Taip pat galvos smegenų pakenkimas, traumos, infekcijos nėštumo metu ir ankstyvojoje vaikystėje. Tiriant asmenybės sutrikimų atvejus, rasti galvos smegenų cheminių medžiagų – dofamino, noradrenalino, serotonino apykaitos pakitimai. Svarbus ir nepalankus išorinės aplinkos poveikis, blogos gyvenimo sąlygos, tėvų priežiūros stoka ar, atvirkščiai, hipergloba, tėvų alkoholizmas, narkomanija, kt.

Simptomai

# Įtarumas


[b]Ligos eiga


Paranoidinės asmenybės yra neatviros, nenuoširdžios, neturi jumoro jausmo, jų interesai siauri, riboti. Būdingas užaštrintas savo vertės jausmas, tačiau tuo pačiu jie labai jautrūs nesėkmėms, neigiamam aplinkinių požiūriui. Aktyvūs, kruopštūs, sąžiningi, nemoka atsipalaiduoti. Domisi tik tuo, kas liečia jų asmenybę, interesus, visam kitam abejingi. Įtarūs, nepasitiki kitais žmonėmis, mano, kad kiti priešiškai nusiteikę jų atžvilgiu, vienpusiškai traktuoja jų žodžius, veiksmus.

Šizoidinio tipo asmenybėms
pirmieji sutrikimo bruožai pasireiškia jau vaikystėje. Dar būdami vaikai, mažai bendrauja su bendraamžiais, mėgsta tylius, ramius žaidimus. Šizoidinė asmenybė įsigilinusi į save, savo vidinius išgyvenimus, bendraudama su kitais žmonėmis jaučiasi nejaukiai, kontaktai gali apsiriboti siauru artimųjų ir draugų ratu. Judesiai nenatūralūs, kampuoti, jiems trūksta plastiškumo, balsas vienodas, be intonacijų. Kartais visos jėgos, energija nukreipiamos mažai reikšmingų tikslų pasiekimui, pvz.: kolekcionavimui. Neblogai susitvarko darbe, nereikalaujančiame kolektyvinių pastangų.

Asocialaus tipo asmenybės egoistiški, impulsyvūs, nuo vaikystės konfliktuoja su mokytojais, tėvais, bendraamžiais, dar besimokydami mokykloje pradeda bėgti iš namų, valkatauja. Sistemingas darbas jiems nepakeliamas. Nekritiški, visada galvoja, kad yra teisūs. Dažnai pradeda vartoti narkotikus, alkoholį, pastarąjį toleruoja blogai, išgėrę tampa pikti, agresyvūs. Mėgsta riziką, linkę nusikalsti, neturi kaltės, atsakomybės jausmo.
Esant emociškai nestabilaus tipo asmenybės sutrikimui, pasireiškia pernelyg didelis jautrumas, emocinis nestabilumas, ypač jautriai reaguojama susidūrus su kliūtimis siekiant tikslo, sunkumais tarpasmeniniuose santykiuose. Šie žmonės blogai kontroliuoja impulsus, greitai atsiranda pykčio, agresijos protrūkiai. Įtaigūs, lengvai pasiduoda aplinkinių įtakai. Kartais stebimas polinkis žaloti save, kelias dienas trunkantys piktos, dirglios nuotaikos epizodai.

Histrioninio tipo asmenybių vienas pagrindinių požymių – tai poreikis padaryti įspūdį aplinkiniams. Šie žmonės nesugeba atkakliai dirbti, greitai pasiduoda susidūrę su užduotimis, reikalaujančiomis atkaklumo, gilesnių žinių. Neturi savo nuomonės, jų svarstymai nebrandūs, paviršutiniški, stebimas polinkis neapgalvotiems poelgiams, avantiūroms. Mėgsta ekscentriškai rengtis, būdingas demonstratyvus elgesys, neįprasti poelgiai, stengiasi aplinkiniams apie save sudaryti gerą nuomonę.
1
Anankastinio tipo asmenybės būna pedantiškos, tvarkingos, atkaklios. Šie žmonės linkę abejoti, nepasitikėti kitais žmonėmis, dėl to nuolatos tikrina kitų veiksmus. Rimti, neturi jumoro jausmo, konservatyvūs, nepripažįsta kompromisų. Bandydami išspręsti jiems rūpimas problemas, tampa įkyrūs, nesiskaito su kitų laiku, norais. Galimos įkyrios mintys ir apmąstymai.

Nerimastingo (vengiančio) tipo asmenybės sutrikimas. Pagrindiniai charakterio bruožai yra drovumas, neryžtingumas, paklusnumas, jautrumas bendraujant su kitais žmonėmis. Būdingas menkas savęs vertinimas, nepasitikėjimas savimi. Smulkmeniški, sąžiningi, užjaučia aplinkinius, visada pasiruošę padėti, stengiasi nieko neįskaudinti, nenuliūdinti. Uždari, geriausiai jaučiasi artimų žmonių rate. Nerimauja ne tik dėl savęs, bet ir dėl namiškių, bijo, kad jiems neatsitiktų kas nors blogo. Nuolat ieško paramos, prašo pagalbos.

Priklausomo tipo asmenybėms būdingi tokie charakterio bruožai kaip pasyvumas, įkyrumas. Bendraujant su kitais žmonėmis trūksta iniciatyvos, savarankiškumo, greitai pavargstama. Iš baimės būti atstumtiems aplinkinių, jiems neprieštarauja, pakenčia visas nuoskaudas ir pažeminimus, visada pasiruošę padėti.

Visų tipų asmenybės, esant palankioms gyvenimo sąlygoms, gerai prisitaiko prie aplinkos, gyvena pilnavertį gyvenimą. Paūmėjimai paprasti sutampa su amžiaus krizėmis, konfliktais šeimoje, somatinėmis, ligomis.

Komplikacijos

Dažnai prisideda alkoholizmas, narkomanija. Galimi nuotakos svyravimai, mintys apie savižudybę, save žalojantis elgesys. Komplikuoti santykiai su aplinkiniais, atsiranda problemų darbe, neretai ligoniai užima žemesnes pareigas nei derėtų pagal jų profesinę kvalifikaciją arba negali ilgiau išdirbti vienoje darbo vietoje. Sunkiai pakelia stresą, dėl to gali išsivystyti psichozinės būsenos.

Tyrimai

Gydymas

Gydymas komplikuotas, nes pacientas dažniausiai nemato problemos savyje, dėl to nesikreipia į gydytojus. Paūmėjimų metu atsiradęs nerimas, nuotaikos pakitimai, psichoziniai epizodai gydomi trankviliantais, antidepresantais, neuroleptikais. Taikomas ir psichoterapinis gydymas, formuojamas adekvatus požiūris į save, vystoma savikontrolė, gerinami tarpasmeniniai santykiai. Grupinės psichoterapijos metu pacientai įgauna patirtį, kaip bendrauti su kitais žmonėmis. Svarbus psichoterapinis šeimos gydymas, nes dažnai į gydytoją kreipiasi ne pats ligonis, o šeimos nariai. Jos metu sprendžiami konfliktai šeimos viduje, normalizuojami tarpusavio santykiai, formuojamas kitų šeimos narių poreikių suvokimas.

Patarimai


Patariama pasirinkti tokią veiklos sferą, kuri neprieštarautų ligonio psichikai, svarbu, kad susiformuotų darbiniai įgūdžiai. Įtakos turi mikrosocialinė aplinka, rekomenduojama izoliacija nuo asocialių asmenų.

Profilaktika

Svarbu neigiamų aplinkos faktorių korekcija, kadangi jų poveikis skatina asmenybės sutrikimų atsiradimą. Gana efektyvios koreguojančios auklėjimo priemonės.
© www.sveikas.lt

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Lap 30, 2005 1:48 am
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007