Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 1:46 pm



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 
Kas yra geras apšvietimas? 
Autorius Žinutė
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 869
Miestas: Vilnius
Standartinė Kas yra geras apšvietimas?
Pasirinkite tinkamą apšvietimą
Apie tai kas gyvenime svarbiausia galima ginčytis bei spėlioti iki begalybės. Bet apie tai kas apsprendžia mūsų gyvenimą darbe, namuose galima nebesiginčyti nes tai yra šviesa. Turbūt visiems yra žinoma kad nuo šviesos priklauso mūsų nuotaika,
darbingumas ir visa eile kitų dalykų. Nevienas iš mūsų savęs turbūt klausia, o kuo gi apsisprendžia teisingas apšvietimas darbe ir namuose?

Šiuo klausimu visada reikėtų kreiptis į specialistus nes iš tiesų paliesta tikrai aktuali tema. Profesionaliai parašytos literatūros apie apšvietimo reikšmę architektūroje ir interjere tikrai yra nedaug . Na o šviesa tai lygiai tokia pati statybinė medžiaga kaip ir plytos, medis, metalas ar stiklas. Nes visa tai ką mes matome ryškiau, blankiau ar kažko nepastebime visai tai tiktai apšvietimo dėka.
Todėl projektuojant interjerą ar išorės architektūrą būtina pasirinkti tinkamą apšvietimą.

Kaip ir visur profesionalų patarimai apšvietimo tema kardinaliai skiriasi nuo mėgėjiškų patarimų. Specialistai nevartoja terminų “šviesu” ar “tamsu” o tikro specialisto atsakyme niekada neišgirsit “kiek vatų reikia vienai ar kitai patalpai apšviesti” kuris gana dažnai yra girdimas vienoje ar kitoje parduotuvėje prekiaujančioje šviestuvais. Deja ponai tokio matavimo vieneto kaip vatas į kvadratinį metrą neegzistuoja. Tai reiškia kad apšviestumas yra fizikinis matavimo vienetas ir jis yra skaičiuojamas liuksais (Lux). Šis matavimo vienetas yra išskaičiuojamas kiekvienam šviestuvui atskirai atsižvelgiant į šviestuvo fotometriją, šviesos srauto pasiskirstymo kreivę bei atstumo nuo šviesos šaltinio.

Profesionaliai parenkant apšvietimo sistemas biurui, namams ar kitokios paskirties patalpoms į specialią kompiuterinę programą yra suvedami pilnai visi duomenys t.y. patalpos ilgis, plotis, aukštis, sienų-grindų spalvos, langai, durys, klientą dominančių šviestuvų fotometriniai duomenys, šviestuvų išdėstymo schema ar vieta bei numatomų baldų išdėstymas. Tokio modeliavimo dėka gaunami tikslūs skaičiai kurie
nurodo apšvietimo lygį keliose plokštumose t.y. grindų aukštyje, darbiniame aukštyje ir lubų aukštyje. Remiantis šiais skaičiavimais Jūs galite pasirinkti norimus, pageidaujamus apšvietimo variantus.

Galų gale po šių skaičiavimų Jūs pamatysite kad šviestuvo galingumas yra ne pagrindinis dalykas. Viskas priklauso nuo to kur šis šviestuvas bus įkomponuotas, koks yra šviesos šaltinis ir kas yra aplink šį šviestuvą.

Pavyzdžiui panaudojus galingą šviestuvą su siauru šviesos skleidimo kampu ant grindų jūs matysite tik keletą ryškių dėmių ant sienų šešėliai o aplinkui, likusioje patalpos dalyje bus nyki prieblanda. Ir atvirkščiai paėmus šviestuvą tik su plataus kampo skleistine galima gana tolygiai apšviesti tą pačią patalpą.

Taigi teisingas apšvietimo parinkimas yra tikras menas. Neveltui vakaruose architektas projektuojantis objektą, interjero dizaineriui į pagalba pakviečia ir apšvietimo specialistą kuris dirba tik su apšvietimo sistemom. Vakariečiai jau seniai įsitikino kad neteisingai parinktas apšvietimas gali netik pagyvinti architektūrinius sprendimus bet juos ir iškreipti ar netgi sugadinti. Dėl neteisingai parinktų šviesos šaltinių ar neteisingo jų išdėstymo bei komponavimo jūsų įsivaizduotas interjeras gali visiškai neatitikti lūkesčių.

Apšvietimo problemos

Bet kokia apšvietimo sistema turi dvi švietimo funkcijas, tai pagrindinė (šviesti visur ir visada) ir dekoratyvinė. Būtent tinkamai parinkus šių dviejų funkcijų proporcijas galima tikėtis aukščiausio lygio rezultato. Dėl skirtingos patalpų paskirties apšvietimo sistemos funkcijų santykis yra skirtingas.

Biuro apšvietimui ar bet kokiai kitai darbui skirtai patalpai svarbiausia yra
apšvietimo funkcionalumas, o gyvenamose patalpose svarbiausia yra dekoras bei interjero harmonija su šviesa.

Namuose šviestuvą kad ir retai įjungiate, bet jis yra neatsiejama Jūsų interjero dalis, tarsi naudingas papuošalas. Visų pirmiausia šviestuvas tarnauja jaukumo atmosferai sukurti interjere. Ar niekad a nepastebėjote koks paslaptingas yra įprastas iki smulkmenų pažystamas Jūsų kambarys skendintis lengvoje prietemoje? O ši prieblanda gali būti dar ir tonuojama įvairių spalvotų filtrų pagalba.

Žinoma kalbant apie šviesą pirmiausia reikėtų pakalbėti apie skirtingus lempų tipus kurie gali būti naudojami šviestuvuose ir tik po to apie teisinga jų pasirinkimą.

Jeigu senesnės kartos šviestuvuose, nežiūrint į jų paskirtį bei dizainą, buvo naudojamos pagrinde tik kaitrinės lempos tai paskutinių kelerių metų bėgyje situaciją kardinaliai pasikeitė. Šiuolaikiniame interjere kaitrinės lempos yra naudojamos tik klasikinio stiliaus toršeruose, bra, ir prabangiuose pakabinamuose šviestuvuose dar kitaip liaudyje vadinamose "liustrose". Šių lempų lengvai gelsvas spektras, primenantis žvakės liepsną, nepakeičiamas kuriant malonią namų atmosferą.
Bet deja šio tipo lempų privalumai šioje vietoje ir baigiasi. Naudos iš senų gerų kaitrinių lempų nedaug, pas jas labai žemas naudingumo koeficientas bet didelis šilumos išskyrimo koeficientas. T.y. šviesai pagaminti lemputė suvartoja tik 5-10 % elektros energijos, likusi dalis naudojama šilumai pagaminti. Dėl to šio tipo lemputės gana greitai perdega, na o jos skleidžiama gelsvo atspalvio šviesa taip
tinkanti klasikiniam interjerui jokiu būdu netinka moderniam Hi-Tec stiliui, biuro apšvietimui, intensyvaus darbo vietai, parodų salių, parduotuvių bei jų vitrinų apšvietimui. Todėl apšvietimo srities specialistai pirmenybę teikia halogeninėms, dienos šviesos ar metalo halogeno lempoms turinčioms nepalyginamai geresnį šviesos sklidimo bei spalvų išskyrimo koeficientą sunaudojant tą patį kiekį elektros energijos, bei ilgesnį lemputės tarnavimo laiką. Palyginimui halogeninė lemputė
tarnauja 3-4 kartus ilgiau nei kaitrinė lempa ir maždaug 2 kartus ryškiau šviečia.

Halogenai

Kodėl gi dažnas pirkėjas bijo įsigyti šviestuvą su halogeninėmis lemputėmis,keiksnodamas jų neilgaamžiškumą?

O gi viskas labai paprasta. Dauguma iš mūsų pirmą kart su halogenais susipažino įsigiję pigų mūsų rinkoje prikimštais kiniečių, taivanio gamybos šviestuvėliais. Šiuose šviestuvuose naudojamos pigios nekokybiškos lemputės bei transformatoriai.
Kai kurie šviestuvėliai neatlaiko netgi pirmojo įtampos šuolio kas yra gana dažnas reiškinys mūsų elektros tinklų sistemoje ir sudega ar transformatorius arba perdega lemputės. Būtent dėl šių neaiškios kilmės lempučių dėka visa halogeninių šviestuvų šeimyna užsitarnavo prastą vardą mūsų rinkoje. Na o paneigti šį stereotipą galite tik įsigiję gerą kokybišką šviestuvą pagamintą garsių firmų Vokietijoje ar Italijoje. Įsigijus gerą halogeninį šviestuvą jis jums tarnaus kur kas ilgiau nei
paprasta kaitrinė lempa bei padės taupyti elektros energiją. Be to halogeninis šviestuvas gali būti įvairių formų bei dydžių, nes halogeninėms lemputėms nereikia didelių cokolių bei naudojami mažesnio skerspjūvio laidai. Yapač modernus šiuolaikiškas šviestuvų dizainas neįmanomas naudojant kaitrines lempas, todėl visi brangūs šiuolaikiški šviestuvai yra tik su halogeninėmis lemputėmis.

Metalo halogenas

Metalo halogenas - visiškai skirtingo tipo lempa. Šio tipo lempa skirta
profesionaliam apšvietimui. Jos naudojamos tada kai esant ribotam įtampos galingumui reikalinga išgauti stiprų šviesos srautą. Lyginant su paprastą to pačio galingumo halogenine lempa, metalo halogenas išskiria 5-6 kartus daugiau šviesos. Todėl jos naudojamos parduotuvėms jų vitrinoms, parodų salėms ar didelio aukščio patalpoms
apšviesti. Biuro patalpoms ar gyvenamosioms patalpoms šio tipo lempos nenaudojamos dėl keleto priežasčių. Pirmiausia tai šviestuvai kuriuose naudojamos metalo halogeno lempos yra pramoninio dizaino ir nemažų gabaritų kuriuose yra naudojama 220 V įtampa bei papildomi brangiai kainuojantys paleidimo įrenginiai. Antra – metalo halogeno skleidžiamame šviesos spektre yra didelis kiekis ultra violetinių spindulių, kurie yra kenksmingi žmogaus organizmui esant jų aplinkoje. Ultra violetinius spindulis skleidžia bet kokio tipo lempos netgi ir kaitrinės, bet jų kiekis yra labai mažas todėl jokio poveikio žmogaus organizmui jos nesukelia. Na o metalo halogeno lempoms yra kuriami netgi specialus UV filtrai kad šis spinduliavimas būtų kuo mažiau kenksmingas žmogaus aplinkai.

Pasirinkimas pagal paskirtį

Taigi prieš pasirinkdami šviestuvą su vienokio ar kitokio tipo lempomis nuspręskite kokia funkcija jis turės atlikti.

Renkantis naminį apšvietimą pirmiausia turėtu būti atsižvelgta į šviesos kokybę bei pageidaujamus šviestuvo dizaino elementus. Nei vienas architektas ar dizaineris negali jums uždrausti susikurti pastovią jaukia, intymią prieblandą miegamajame ar ten pat pakabinti keletą krištolinių sietynų su kaitrinėmis lempomis nekreipiant dėmesio į visus kitus šiuolaikinio dizaino šviestuvus.

Tada kai renkatės darbo vietos ar biuro apšvietimą esate priverstas atsižvelgti į kai kuriuos griežtus reikalavimus bei noras. Yra nustatytos ir moksliškai paremtos darbo vietos apšvietimo normos, kurių privalu laikytis atsižvelgiant į patalpų paskirtį.

Įrengus apšvietimo sistemas komercinės paskirties patalpose ir jas priduodant pagal suderintą projektą spec. komisiją su liuksometru turėtu patikrinti esama apšvietimo lygi patalpoje. Remianti medikų pateiktais duomenimis įrodyta kad apšvietimas biuro patalpose turi būti pakankamas netiktai konkrečioje darbo vietoje (pvz. stalas) bet visoje likusioje patalpoje. Jeigu darbinėje aplinkoje yra dideli skirtumai tarp apšviečiamų paviršių tai žmogaus dirbančio šioje aplinkoje akys greičiau nusilpsta ir ilgainiui tai gana stipriai atsiliepia jo regėjimui. Darbinėje aplinkoje tarp šviesos zonų perkričio turi būti nemažesnis kaip 0,5 koeficientas. Idealus koeficientas būtų 1 kai apšvietimas yra visur vienodas, bet deja tai nepasiekiama.

Taip pat didelę reikšmę biuro apšvietimui turi ir patalpos plokštumų ryškumas. Stebimojo objekto ryškumas turi būtinai skirtis nuo aplinkos fono maždaug 3 kartus bet neviršyti periferinio ryškumo daugiau kaip10 kartų. Pageidautina kad lubų ryškumas būtų didesnis 20-30 % už vidutinį sienų ryškumą.

Minimaliai leistina biurinių darbo vietų apšvietimo norma yra griežtai
reglamentuota. Ji neturėtų būti mažesnė kaip 300 Lux. Jeigu biuro patalpoje apšvietimas yra nors 15% mažesnis už minimalią leistiną normą tai darbuotojų regėjimas dienos pabaigai pablogėja apie 30 %. Atkreipkit dėmesį į šiuos skaičius! Jie aiškiai parodo kuo rizikuoja komercinės struktūros įsirenginėdamos apšvietimo sistemas darbo kabinetuose pagal savo nuožiūra ar piniginius limitus ir nepaisydami jokių normų bei specialistų patarimo. To pasekoje, sutaupytos lėšos įrengiant apšvietimą, atsiliepia kolektyvo darbingume.

O surasti tinkama ir nebrangų apšvietimo būdą jums padėti gali tik kvalifikuoti specialistai. Specialistai atsižvelgdami į užsakovo pageidavimą gali padėti išspręsti ir tokią problemą kaip kompiuterio monitorių blizgėjimas-atsispindėjimas nuo šviestuvo panaudojant atspindėta šviesą ar specialius tinklelius skaidančius tiesioginę šviesą.

Pasirenkant būsto apšvietimą taip pat reiktu kreiptis pas specialistus. Jie galbūt pasiūlys kitokį apšvietimo būda ir galbūt nereikės tiek šviesos šaltinių kiek buvote planavę patys o būstas taps erdvesnis, jaukesnis ir malonesnis.

Šviestuvas - smulkmena kuri padeda sukurti nepakartojamą interjerą.

Paruošė Firma "Kvarcas" 2003-04-11


Tinkamas apšvietimas atgaivina namus

Blankiai atrodančiame kambaryje galima sukurti jaukumo atmosferą vien pakeitus jo apšvietimą.
Galima visiškai pakeisti kambario nuotaiką ir išvaizdą paprasčiausiai pakoregavus apšvietimą. Vienintelis viduryje kambario nuo lubų kabantis šviestuvas nesukuria kambaryje ypatingos atmosferos, o prie jo dar priderinus toršerus, sienines bei stalines lempas kambarys atgis ir sušvis kitais atspalviais.

Visų pirma apgalvokite kambario paskirtį. Pavyzdžiui, virtuvė turi būti ryškiai apšviesta, kad galima būtų dirbti, tačiau ją galima paversti ir romantišku valgomuoju, išjungus pagrindinį šviestuvą ir palikus tik virš stalo kabančią lempą.
Norint pasiekti geidžiamą efektą, reikia keleto šviesos šaltinių, kuriuos galima derinti, kad būtų sukurta atitinkama atmosfera. Tada galima žaisti šviesa ir šešėliais, apšviečiant svarbias kambario vietas ir paliekant šešėlyje ne tokias įdomias vietas.
Kokia šviesa geriausia? Visų pirma reikia apgalvoti, kokios bus kambario funkcijos, o tada derinti skirtingas apšvietimo rūšis.

Bendras apšvietimas. Tai dažniausiai viršutinis šviestuvas, apšviečiantis visą kambarį - Daugelyje kambarių kabo centrinis šviestuvas su viena lempute, kuri paprastai blankiai apšviečia kambarį, o kampai apskritai skendi prieblandoje. Tokiu atveju verta įsigyti kelių atšakų šviestuvą bei šviesos reguliavimo jungiklį, kuris
padės sukurti kambaryje įvairią atmosferą. Galima pabandyti alternatyvius šviesos šaltinius, pavyzdžiui, sienines lempas.

Tikslinis apšvietimas. Specifiniam tikslui, pavyzdžiui, skaityti lovoje, darbo ar virtuvės stalo apšvietimui reikalinga ryški šviesa, kuri turi būti nukreipta į konkretų tašką. Paprastos stalinės lempos, ir tokios, kurių kampą galima reguliuoti, bei taškinės lempos idealiausiai tinka šiam tikslui, o halogeninė lemputė suteikia dar daugiau šviesos.

Dekoratyvus apšvietimas. Šviesa ir šešėliai padės sukurti ypatingą nuotaiką kambaryje bei išryškinti vis kitas interjero detales. Stalinės lempos, toršerai bei sieninės lempos skleidžia šviesos pluoštus, į viršų nukreiptos lempos skleidžia šviesą į lubas ir ji atsimuša žemyn, o taškinės lempos gali būti naudojamos apšviesti tam tikras dekoratyvias kambario vietas.

Apie apšvietimą reikia pa galvoti prieš remontuojat ar įrengiant butą, o ne viską sutvarkius, kad galima būtų į sienas įleisti laidus ir reikiamose vietose įrengti lizdus bei jungiklius. Lempas įrenkite priešais veidrodį, kad sustiprėtų jų efektas.

Halogeninės lemputės, įmontuotos lubose, idealiai tinka virtuvėms, kur ant paprastų šviestuvų nusėda riebalai ir dulkės.

Baltos lubos atspindi į viršų nukreipto šviestuvo šviesą ir kambarys atrodo
jaukesnis. Jeigu papildomiems šviestuvams nėra vietos, kambario atmosferai pagyvinti naudokite žvakes.

Rinkitės tinkamas lemputes:
* Paprasta skleidžia šiltą šviesą, kuri nėra tokia skaisti, kaip halogeninės ar fluorescencinės lemputės.
* Žvakės formos yra mažos ir tinka sietynams bei sieniniams šviestuvams. Jų būna net su virpančios šviesos efektu.
* Dienos šviesos lemputės sustiprina dienos šviesą ir labiausiai tinka ten, kur labai svarbu šviesos ryškumas.
* Mažo galingumo yra brangesnės, tačiau ilgaamžės ir labai ekonomiškos.
* Švelnaus atspalvio lemputė paryškins interjero spalvas ir šešėlius.
* Halogeninės - skaistesnė, ryškesnė balta jų šviesa idealiai tinka apšviesti darbo stalą, jos puikiai tinka prieškambariams, vonios kambariams.

Pagal užsienio spaudą parengė "Pastogė"
2003-09-24

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Pir Sau 02, 2006 1:38 am
Aprašymas WWW
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 869
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Kaip išvengti apšvietimo klaidų

Keletas šviesos šaltinių, įrengtų įvairiose kambario vietose - tai jau žingsnis į sėkmę. Žingsnis, nes jų parinkimas (taip pat ir stilius) bei išdėstymas turi būti gerai apgalvotas.

Nepasieksime tikslo, jeigu naudosimės vien nuo lubų kabančiu šviestuvu (aukštai, kambario vidury). Jis leidžia matyti visą kambario vaizdą, tačiau jokiu būdu nesukuria nuotaikos. Keletas šviesos šaltinių, įrengtų įvairiose kambario vietose - tai jau žingsnis į sėkmę. Žingsnis, nes jų parinkimas (taip pat ir stilius) bei išdėstymas turi būti gerai apgalvotas.

Pora identiškų lempų, pavyzdžiui, sieninių, kabančių ant sienos, sukuria monotonijos įspūdį. Tokia pati šviesos rūšis (intensyvumas, lempų forma) gali net varginti ar gniuždyti.

Jeigu šalia nišoje esančio švelnaus halogeninio apšvietimo pastatysime ryškiai šviečiančią lempą, ją neutralizuos halogeninis - silpnesnis apšvietimas.

Šalto atspalvio šviesa galima paryškinti metalo konstrukcijų žvilgesį. Mediniams baldams bei odos apmušalams palankesnė šilta šviesa.
Audinių faktūrą galima išryškinti stipriais šviesos šešėlių kontrastais (šoninis apšvietimas).
Tamsios sienos ir apmušalai sugeria daug šviesos. Todėl verta įsukti stipresnes lemputes.
Interjere su tamsaus medžio baldais pirmiausia stenkitės apšviesti baldus.

Nepamirškite, kad dirbtinė šviesa, ypač paprastų lempučių, keičia spalvas. Žalia spalva tam pa keliais atspalviais tamsesnė, violetinė priartėja prie rudų tonų, geltona tampa panaši į oranžinę, mėlyna pasidaro ne tokia ryški.

Lempas įrenkite kuo toliau vieną nuo kitos. Tai padės optiškai padidinti kambarį.

Apšviečiame visų pirma tas vietas, kurios siejasi su mūsų veikla, ir kiekvieną jų pagal tam tikras taisykles. Pavyzdžiui, stalo, prie kurio valgome, paviršius turi būti apšviestas kitaip nei darbo stalo. Pirmuoju atveju geriausiai tiks viršutinio apšvietimo lempa (jeigu stalas ilgas - kelios) ne mažiau kaip 60 cm nuo stalo paviršiaus. Antruoju atveju tinkamiausia bus stalinė lempa. Miegamajame tiesiog būtina naktinė lemputė prie lovos, o kamputyje, kur mėgstate skaityti, prie fotelio ar sofos stovintis toršeras. Skaitymui ir darbui rinkitės mažiausiai 60 vatų lemputes. Specialistų teigimu, artimiausia dienos šviesai lempa yra pati palankiausia mūsų regėjimui.

Pagal užsienio spaudą parengė "Pastogė"
2003-10-24

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Pir Sau 02, 2006 1:45 am
Aprašymas WWW
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 869
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Šviesos valdymas

Be šviesos nesuvokiame nei erdvės, nei formos. Ir dirbtinis apšvietimas stipriai įtakoja mūsų būseną, nuotaiką ir savijautą tam tikroje situacijoje ar tam tikros veiklos metu. Šviesa yra elektromagnetinis spinduliavimas, kuris gali būti tiksliai išmatuotas (kiekviena lemputė gali būti apibūdinama šviesos intensyvumu), o mūsų būsena ir pojūčiai- priešingai - nepamatuojami bei individualūs.

Šviesa - svarbus ir įtakingas interjero elementas, o apšvietimo kalba - svarbus veiksnys, suteikiantis visai mūsų aplinkai savitumo. Valdant apšvietimą atsiranda galimybė kurti specifinę atmosferą, atitinkančią individualią nuotaiką.

Interjeras prasideda nuo sąveikos tarp šviesos ir erdvės formos, struktūros paviršių, faktūrų ir spalvų.

Paveikslėlis

http://www.sviesospasaulis.lt/41/36

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Paskutinį kartą redagavo BURTONIS Pir Sau 02, 2006 1:50 am. Iš viso redaguota 1 kartą.



Pir Sau 02, 2006 1:47 am
Aprašymas WWW
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 869
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Lauko apšvietimui naudojamos įvairiausios lempos.

Anksčiau lauko apšvietimui buvo naudojamos kaitrinės, dabar - kompaktinės liuminescensinės, metalo halogeninės, natrio ir gyvsidabrio lempos.

Turi pranašumų ir trūkumų.

Pasak "Ardenos" projektų vadybininko Jano Boguškos, vis populiaresnės tampa liuminescencinės lempos. "Jos sunaudoja keturis kartus mažiau elektros energijos, dega net 16 kartų ilgiau, - teigia specialistas. - Svarbu, kad šios lempos lengvai užsidega oro temperatūrai esant ir iki 20 laipsnių šalčio. Lauko apšvietimui naudojamos ir kompaktinės liuminescencinės lempos su elektroniniais paleidikliais arba įmontuotais šviestuve. Tokie šviestuvai brangesni, tačiau lemputės - pigesnės".

Namų bendrijos, nuosavų namų savininkai lauko apšvietimui naudoja šviestuvus su metalo halogeno lempomis, kurių šviesa gali būti ir tokia kaip halogeno lempos ar dar baltesnė. Metalo halogeno lempos dega vidutiniškai 6-12 tūkst. valandų. Didžiausias tokių lempų trūkumas, J.Boguškos teigimu, kad jos užsidega ne iš karto, o po kelių minučių. Šiuo metu taip pat labai populiarūs šviestuvai su natrio lempomis. Pagrindinis tokių lempų pranašumas - ilgaamžiškumas - jos gali degti iki 30 tūkst. valandų. Šių lempų šviesa geltona, primena specialistas, todėl joje labai iškraipomos kitos spalvos. Dėl dviejų priežasčių: dėl ekologinių sumetimų (gyvsidabris labai nuodingas) ir laikui bėgant sumažėjančio gyvsidabrio lempų šviesos srauto (susilpnėja šviesos intensyvumas) vis mažiau naudojamos gyvsidabrio lempos. Boguška pastebi, kad pastaruoju metu atsiranda lauko šviestuvų, kuriuose vietoj lempučių naudojami šviesos diodai. Tokie šviestuvai labai taupūs, dega vidutiniškai 50 tūkst. valandų. Pagrindinis šviesos diodų trūkumas, kad jie yra labai brangūs.

Naudojama spalvų įvairovė.

Turintys nuosavus namus ar sodybas žmonės mėgsta ne statyti lauke šviestuvus, o apšviesti, pavyzdžiui, krūmelius ar medžius. "Naudojant montuojamus šviestuvus arba prožektorius, parenkant didelę spalvų įvairovę ir atitinkamus šviesos sklidimo kampus, galima sukurti ypatingą aplinką - tokią, kokios negalima pamatyti dieną, - pataria J.Boguška. - Dabar vis dažniau šviestuvai paslepiami - lieka tik šviesa. Šiuo metu įvairių įmantrių šviestuvų, kurių skleidžiama šviesa suteikia namui žavesio naktį. Šviestuvai montuojami ne tik ant paties namo, bet apšviečiamas ir namo fasadas".

Specialistas pabrėžia, kad labai svarbu tinkamai įrengti laiptų apšvietimą. "Trumpi, turintys teisingai išdėstytą šešėlį laipteliai patogiausi ir ryškiausiai atrodo. Ilgas šešėlis, krintantis ant laiptelių, trukdo regėjimui, neduoda galimybės atskirti juos vieną nuo kito. Trumpas šešėlis bus tada, kai šviestuvus įmontuosite prie kiekvieno laiptelio atskirai. Šviesa ant sienos užtikrina saugų kelią laiptais iki namų durų, o į sieną įmontuoti halogenai puikiai apšviečia priešais esančią sienelę. Plačius laiptus reikia apšviesti iš dviejų pusių", - patirtimi dalijasi J.Boguška. Kelias į garažą - antras kelias į namus. Garažo vidaus apšvietimo jungiklis turėtų būti išorėje. Apšvietimą reikia taip suprojektuoti, kad atidaromi ir uždaromi garažo vartai neuždengtų šviesos. Geriausiai panaudoti lokalinę, nukreiptą žemyn, apšvietą, sumontuotą virš garažo vartų. Jei garažas naudojamas tik automobiliui pastatyti, o ne kaip dirbtuvė, specialistai siūlo įrengti šviestuvus su judesio davikliais, kurie galėtų būti iš išorės bei garažo viduje.
Vaidas LIUTACKAS, Pastogė, Respublika 2004-08-19

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Pir Sau 02, 2006 1:48 am
Aprašymas WWW
Senbuvis (-ė)

Užsiregistravo: Sek Lap 20, 2005 9:37 pm
Pranešimai: 194
Miestas: Vilnius - Raseiniai
Standartinė 
na, man geriausias apšvietimas yra žvakės :) niekada ir niekur nepamaišo :)

_________________
Jei kelionės tikslas tobulas, tai dar nereiškia, jog visą kelią tobulumo nebus.


Ant Sau 03, 2006 4:11 pm
Aprašymas
Svetainės adminas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 869
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Ar baladų gadynė atėjo, ar namuose elektros neturite? Žvakės šviesa labai gadina akis, jei skaitote prie žvakių šviesos, bet jei tai tik romantiniams jausmams sukelti, tada supratau :)

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Ket Sau 05, 2006 11:40 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007