Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 10:15 pm



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 14 pranešimai(ų) ] 
NEMIGA 
Autorius Žinutė
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė NEMIGA
NEMIGA

Nemiga yra neadekvataus ar blogo miego simptomas. Paprastai ji pasireiškia sunkiu užmigimu, prabudimais ir bloga miego kokybe. Svarbiausia, kad nemiga nėra paprastai apibrėžiama pagal tai, per kiek laiko žmogus užmiega ir pagal tai, kiek laiko jis/ji miega. Žmonės, besiskundžiantys nemiga, savo blogo miego neigiamas pasekmes patiria diena. Dažnai kenčiantys nuo nemigos skundžiasi išsekimu ir nuovargiu, sunkumu sutelkti dėmesi, dirglumu, atminties problemomis. Tokiu budu, nemigą dažnai atspindi skirtingų simptomų derinys.

Nemiga gali būti skirstoma i laikiną ir nuolatinę. Laikina nemiga yra neilgai trunkantis miego sutrikimas (paprastai trumpiau nei savaitę). Kada toks miego sutrikimas kartojasi, jis vadinamas protarpiniu (intermituojančiu). Paprastai jo priežastis yra stresas ar miego aplinkos ir/ar miego rėžimo pasikeitimas. Kai nemiga kartojasi daugelį naktų ir tęsiasi ilgiau nei mėnesi, tai sakoma, kad ji yra nuolatinė. Nuolatinės nemigos priežasčių gali būti daug, tarp jų - miego sutrikimai, psichikos sutrikimai ar kitos medicininės problemos. Taip pat ją gali sukelti kai kurie vaistai ir narkotinės medžiagos (ir teisėtos, ir neteisėtos) ir blogi miego įpročiai.

Kaip dažnai pasitaiko nemiga?

Miego sutrikimus patiria apie 20- 40% žmonių. Yra nedideli nemigos paplitimo skirtumai lyginant skirtingas šalis. Pusė iš visų žmonių su besikartojančia nemiga tvirtina, kad jie turi problemų didesnę dalį naktų kiekvieną savaitę ir tai turi didelę įtaką jų savijautai dieną. Abu šie faktoriai, pabloginantys darbingumą dieną ir atsirandanatys daugumą naktų, turėtų priversti asmenį kreiptis į gydytoją. Didžioji dalis besiskundžiančių nemiga nesikreipia pagalbos dėl savo miego problemų gydymo.

Moterys ir vyresni nei 65 metu žmonės yra 1.5 karto dažniau linkę į nemigą nei kiti žmonės. Vieniši žmonės (pvz.: našliai, išsituokę ar išsiskyrę) ir dirbantys naktimis ar rotuojantį pamaininį darbą taip pat labiau rizikuoja patirti nemigą. Galiausiai, nemiga yra labiau būdinga žmonėms, sergantiems terapinėmis ar psichinėmis ligomis.

Kada aš turėčiau apsilankyti pas savo gydytoją?

Prieš kreipdamiesi į gydytoją, pirmiausiai jūs turėtumėte įvertinti savo miego įpročius. Jeigu jūsų miego įpročiai yra geri, bet jūsų miegas vis tiek yra sutrikęs, laikas kreiptis pagalbos pas savo gydytoją. Dažnai gydytojui nustatyti jūsų miego problemas ir nuspręsti, kaip geriausiai jas gydyti, padės miego dienynas, vedamas savaitę iki atvykstant pas gydytoją. Daugeliui pacientų gydytojas gali nustatyti miego problemų priežastis ir šias problemas išgydyti.

Kokie yra neigiami nemigos padariniai?
Padidėjusi depresijos rizika.
Padidėjusi širdies-kraujagyslių ligų rizika.
Pravaikštų skaičiaus padidėjimas.
Padidėjęs sveikatos priežiūros resursų sunaudojimas.
Padidėjęs nedarbingumas.
Sumažėję pasiekimai darbe.
Sumažėjęs darbo produktyvumas ir saugumas.

Nemiga pasireiškia įvairiais būdais:
sunku užmigti;
užmigti nėra sunku, bet iškyla sunkumai dėl dažnų prabudimų;
prabudimas per anksti.

Nemigos simptomai pasireiškiantys dieną:
mieguistumas;
nerimas;
išsiblaškymas;
suprastėjusi atmintis;
irzlumas.

Kiek turi miegoti žmogus?

Tiek, kad dieną jaustūsi budrus. Paprastai nuo 7 iki 9 valandų (kiekvienam žmogui skirtingai) geros kokybės miego.

Trys nemigos tipai:
laikina nemiga - trunka kelias naktis;
trumpalaikė nemiga - dvi ar trys savaitės prasto miego;
chroniška nemiga - prastas miegas pasikartojantis kiekvieną naktį ir tęsiasi mėnesį ar daugiau;

Laikina ir trumpalaikė nemiga paprastai atsiranda žmonėms, kurie laikinai patiria vieną ar daugiau iš sekančių patyrimų:

stresas;
trikdžiai iš aplinkos;
temperatūros svyravimai;
vaistų poveikis.

Chroniška nemiga yra sudėtingesnė ir dažnai sąlygojama faktorių (fizinių ir psichinių sutrikimų) kombinacijų. Viena iš labiausiai sukeliančių chronišką nemigą priežasčių yra depresija. Kitos priežastys gali būti artritas, inkstų ligos, širdies nepakankamumas, astma, miego apnėja, neramių kojų sindromas, Parkinsono liga, skydliaukės sutrikimai. Tačiau, chroniška nemiga gali būti sukelta blogų įpročių, apimančių piktnaudžiavimą kofeinu, alkoholiu ar kitomis medžiagomis; sutrikusą užmigimo/prabudimo ciklą dėl staiga atsiradusių papildomų darbų ar kitų naktinių veiklų; ir chroniškų stresų.

Nemigą sukeliantys veiksniai:
prasta miego higiena;
tikėjimas, kad bus sunkumų užmiegant ir nerimas dėl to;
didelių kofeino kiekių vartojimas;
alkoholio vartojimas prieš miegą;
rūkymas prieš miegą;
pastovūs snūduriavimai dieną ar vakare;
nereguliarus ėjimo miegoti ir kėlimosi laikas.
Miego medicinos centras

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Geg 10, 2006 12:44 am
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
MIEGO SUTRIKIMAI

Miego sutrikimai – tai būsenos, kai dėl psichologinių, emocinių priežasčių sutrinka miego kokybė, trukmė, miego-budrumo ritmas arba pasireiškia nenormalūs, epizodiški įvykiai miego metu.

Ligos priežastys

Nemiga dažniausiai būna susijusi su nerimu, kai išgyvenama dėl nemalonaus įvykio pasekmių ar nuolat svarstoma, kas atsitiks ateityje. Miegas taip pat sutrinka sergant įvairiomis psichikos ligomis, pvz.: depresija, generalizuotu nerimo sutrikimu, obsesiniu-kompulsiniu sutrikimu ar piktnaudžiaujant psichoaktyviosiomis medžiagomis. Bet kokia somatinė liga, sukelianti diskomfortą, skausmą, pvz.: sąnarių uždegimas, sutrikdo miegą. Įtakos turi įvairūs vaistai, ypač vaistai nuo traukulių, oraliniai kontraceptikai, preparatai, skirti skydliaukės ligoms gydyti, kt. Neigiamai miego trukmę, kokybę veikia nervų sistemos stimuliatoriai, pvz.: kofeinas, nikotinas, kt. Alkoholis labai smarkiai paveikia miego struktūrą – nemiga po ilgalaikio alkoholio vartojimo gali būti labai sunki ir trukti kelias dienas ar savaites.
Mieguistumas (hipersomnija) pasitaiko žymiai rečiau nei nemiga. Viena dažniausių priežasčių, sukeliančių mieguistumą, yra miego apnėja (miegant sunku kvėpuoti, pritrūksta oro) ir narkolepsija. Hipersomnija stebima ir kitų psichikos ligų struktūroje: pradinėse depresijos stadijose, esant asmenybės, disociacinių, somatoforminių sutrikimams. Kai kurios moterims mieguistumas periodiškai kartojasi, tai susiję su menstruaciniu ciklu. Ši būsena išsivysto ir esant lėtiniam neišsimiegojimui, pvz.: studentams, asmenims, dirbantiems naktinį darbą. Miego ir budrumo ciklas sutrinka lakūnams, žmonėms, keliaujantiems per laiko juostas, taip pat, kai nereguliariai einama miegoti ir keliamasi.
Naktinio vaikščiojimo (somnambulizmo) atveju randami nedideli neurologiniai pakitimai, vaikščiojimas gali suintensyvėti pervargus, prieš tai neišsimiegojus.

Simptomai

Darbingumo sumažėjimas
Sutrikęs miegas
Sunkumai užmiegant
Bloga miego kokybė
Mieguistumas dieną
Miego priepuoliai
Miego-budrumo ritmo sutrikimas
Vaikščiojimas miegant
Košmariški sapnai
Kalbėjimas naktimis

Ligos eiga

Vienas dažniausių miego sutrikimų yra nemiga, jos metu sunkiai užmiegama arba naktį dažnai nubundama, ji pasireiškia ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę, trunka ne mažiau kaip 1 mėnesį. Dieną ligoniai jaučiasi mieguisti, jiems sunku susikaupti, dirbti įprastą darbą. Kartais ligoniai skundžiasi, kad miega pernelyg ilgai ar dieną vargina mieguistumas, tai trunka ne mažiau kaip 1 mėnesį, praktiškai kiekvieną dieną. Viena dažniausių priežasčių, sukeliančių mieguistumą, yra miego apnėja, jos metu sutrinka oro patekimas per nosį ir burną, tai trunka 10 sekundžių ir daugiau, po to žmogus nubunda. Hipersomnija stebima ir narkolepsijos metu – atsiranda miego priepuoliai, kuriems neįmanoma pasipriešinti, kartu atsipalaiduoja kūno raumenys.
Galimi miego-budrumo ciklo sutrikimai, užmigimas ar pabudimas būna ilgesni ar trumpesni nei įprasta, ligonis negali užmigti tada, kada jam norisi, nors kitu laiku miega normaliai.
Keliaujant per laiko juostas, išsivysto mišri būsena, kuriai būdinga nemiga ir mieguistumas, kartu stebimi ir somatiniai simptomai.
Vaikams, paaugliams gali atsirasti vaikščiojimas naktimis, dažniausiai pirmame nakties trečdalyje atsikeliama iš lovos, vaikštoma, vėliau nieko neprisimenama. Žvilgsnis tuščias, beveik nereaguojama į kitų žmonių veiksmus ar mėginimus su juo pasikalbėti.
Kartais pradedama kalbėti naktimis, pasakoma keletą žodžių, kuriuos sunku suprasti, paprastai ligonis neatskleidžia jokių paslapčių.
Pirmame nakties trečdalyje gali pasireikšti naktinis siaubas, žmogus išsigandęs atsisėda lovoje, garsiai surinka ar pradeda verkti, po to iš karto pabunda. Antroje nakties pusėje gali pasireikšti košmariški spnai, staiga pabundama, ligonis būna labai susijaudinęs, neramus.
Miego sutrikimų trukmė priklauso nuo juos sukėlusių priežasčių, gali trukti keletą dienų, kartais tęsiasi ilgiau, tampa lėtiniais.

Komplikacijos

Miego sutrikimams užsitęsus, gali sutrikti darbingumas, socialinė adaptacija. Somnambulizmo, narkolepsijos atveju galimos įvairios traumos, nelaimingi atsitikimai.

Gydymas

Jeigu įmanoma, šalinama miego sutrikimą sukėlusi priežastis, gydomos gretutinės ligos. Pastaruoju metu vis dažniau miego sutrikimams gydyti naudojami benzodiazepinai, jie beveik nesutrikdo miego struktūros, sukelia mažai pašalinių reiškinių. Juos rekomenduojama skirti trumpais kursais, kad nesusiformuotų priklausomybė. Geru efektu pasižymi Zopiklonas (Imovanas) ir Zolpidemas (Stilnoksas). Jie greitai rezorbuojasi iš virškinamojo trakto, gerai patenka į smegenis, sekančią dieną pacientai jaučiasi darbingi, žvalūs, pailsėję, manoma, kad naudojant šiuos vaistus neišsivysto pripratimas.
Skiriant benzodiazepinus pagyvenusiems asmenims, dozės turėtų būti dvigubai mažesnės. Skiriant preparatą atsižvelgiama į miego sutrikimo klinikines ypatybes, esant depresijai neretai pakanka raminančio antidepresanto paskyrimo vakare. Atsiradus naktiniam vaikščiojimui, naktiniams košmarams, jeigu įmanoma, turėtų būti šalinami emociniais stresai, nedidelės diazepamo dozės palengvina, o kartais ir visai nuima priepuolius.

Patarimai

Prieš pradedant vartoti vaistus, rekomanduojama išbandyti kitas priemones. Siūloma gultis ir keltis tuo pačiu laiku, netgi išeiginėmis dienomis. Miegamajame turi būti sukurta maksimaliai rami, komfortiška atmosfera, miegamasis išvėdintas. Nedirbti prieš miegą intensyvaus protinio darbo, lengvo turinio literatūros skaitymas nėra draudžiamas, vengti barnių, konfliktinių situacijų. Nenaudoti prieš miegą stimuliuojančių medžiagų: kavos, arbatos, nepersivalgyti, tačiau neiti miegoti alkanam, galima išgerti stiklinę šilto pieno ar kefyro. Galimi nedideli fiziniai krūviai antroje dienos pusėje, tačiau ne prieš pat miegą. Siūloma netgi trumpai pamiegoti dienos metu. Jeigu neužmiegama per 20-30 minučių, atsikelti iš lovos, neversti savęs užmigti, užsiimti kokia nors atpalaiduojančia veikla tol, kol neatsiras noras miegoti.

Profilaktika

Neretai pakanka pasinaudoti auksčiau išvardintais patarimais ir miegas susireguliuoja. Nesant efekto, kreiptis į gydytoją, vartoti jo paskirtus vaistus. Turi būti gydomi gretutiniai susirgimai.

w.sveikas.lt

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Geg 10, 2006 12:47 am
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Nemiga
Bendra informacija. Apibrėžimas

Nemiga - tai nakties miego sutrikimas, pasireiškiantis užmigimo, miego palaikymo sunkumu ar nuolatiniu miego sutrumpėjimu daugiau nei 2 val., palyginti su įprastiniu, ir sukeliantis dienos budrumo pablogėjimą.

TLK-10 šifrai

G47.0 Užmigimo sutrikimas ir nemiga
F51.0 Neorganinė nemiga

Epidemiologija ir demografija

Sergamumas populiacijoje - per 33 proc. (JAV duomenimis). Labiau paplitusi tarp moterų ir asmenų, vyresnių nei 60 m. amžiaus, ypač lėtinė nemiga.

Etiologija ir patogenezė

Psichikos sutrikimai sukelia apie 35 proc. nemigų, psichofiziologiniai veiksniai - 15 proc., piktnaudžiavimas vaistais ir alkoholiu - 12 proc., periodiniai kojų judesiai - 12 proc., miego apnėja - 6 proc., miego ritmo sutrikimai - 5 proc., toksinės sąlygos ir vaistų vartojimas - 4 proc., idiopatiniai smegenų pažeidimai - 1 proc.

Klinika

Pacientai skundžiasi užmigimo sunkumu, nubudimais ar ilgais būdravimo epizodais miego metu, ankstyvu atsibudimu po miego. Dieną jaučiamas nuovargis, mieguistumas, negalėjimas atsipalaiduoti, snaudžiama.

Diagnozė ir diferencinė diagnozė

Įvertinant galimas kitų ligų sukeltas nemigas reikalinga klinikinė apklausa ir apžiūra, reikia užpildyti miego klausimyną ir miego dienyną, atlikti laboratorinius tyrimus. Nakties miego polisomnografinis tyrimas padeda įvertinti etiologiją.

Nemigą sukelia daug priežasčių, todėl svarbu jas diferencijuoti:
- Nemigos dėl ligos, sukeliančios skausmą ar kitus fizinius pakitimus. Prailgėja užmigimas ir blogėja miego kokybė. Simptomai yra susiję su skausmu ar kitais ligos simptomais: artritas, kosulys, pleuros, stemplės uždegimai, naktinė astma ar priepuoliai, hipertireozė, nėštumas, naktinis šlapinimasis.
- Naktinis šlapinimasis (enurezė) būdingas 3-15 m. amžiaus vaikams, dažniau vyriškos lyties. Pacientai nubunda pirmoje nakties pusėje po gilaus miego, taip pat gali vaikščioti miego metu.
- Naktiniai košmarai būdingesni vaikams. Jie pasireiškia antroje nakties pusėje, nubundama iš paradoksinio miego.
- Miego įpročių pakitimai. Būdingi vyresnio amžiaus asmenims. Pasireiškia pasunkėjusiu užmigimu ir dažnais nubudimais, miego nestabilumu. Dieną būdingas mieguistumas ir keli snaudimo epizodai.
- Dvipolis sutrikimas. Asmenys būna sujaudinti, pasireiškia besikaitaliojantys manijos ir depresijos epizodai. Manijos metu neužmingama nei naktį, nei dieną.
- Depresijos sukelta nemiga. Būdingas ilgas užmigimo laikas ir ankstyvas rytinis nubudimas. Kartu būna nuovargio jausmas, apetito stoka, interesų išnykimas, fizinio aktyvumo ir lytinio potraukio sumažėjimas, vidurių užkietėjimas, skausmai, maudimai. Būklę pasunkina kai kurie vaistai, stresinės situacijos.
- Nerimo sukeltos nemigos. Pasireiškia įvairiame amžiuje užmigimo sutrikimu. Būna daug somatinių negalavimų: galvos, krūtinės skausmai, pulsacijos, svaigimo jutimai, žarnyno sutrikimo simptomai, nervingumas, blogos nuojautos. Pablogėja psichologinės įtampos momentais.
- Miego apnėjos sukelta nemiga. Serga suaugę asmenys, dažniau nutukę vyrai. Pastebimi dažni nubudimai, bloga miego kokybė, knarkimas, didelis mieguistumas dieną. Polisomnografinio tyrimo metu nustatomos centrinės ir obstrukcinės apnėjos.
- Kofeino sukeltos nemigos. Būna bet kokiame amžiuje, pasireiškia sunkiu užmigimu ir bloga miego kokybe. Sukelia kofeino turinčių produktų vartojimas, ypač po 18 val., nors anksčiau kofeiną žmogus toleruodavo gerai.
- Alkoholio sukeltos nemigos. Pasireiškia paaugliams, suaugusiesiems ir pagyvenusiems asmenims kaip dažni prabudimai ir sunkus užmigimas kartu su nervingumu ir potraukiu vartoti alkoholį. Kyla alkoholio vartojimo nutraukimo metu, dažnos reabilitacijos metu.
- Antidepresantų ir migdomųjų vaistų vartojimo nutraukimo sukeltos nemigos. Prailgėja užmigimas, blogėja miego kokybė, atsinaujina nerimo ir depresijos simptomai.
- Vaistų ar narkotinių medžiagų sukeltos nemigos. Pasireiškia prailgėjusiu miego latentiškumu, bloga miego kokybe, susijusios su vaistų ar narkotinių medžiagų vartojimu. Ypač dažnai nemiga sukeliama psichotropinių vaistų, b adrenoblokatorių, bronchodilatatorių, simpatomimetikų, diuretikų, apetitą slopinančių, amfetamino grupės, kokaino.

Gydymas

Nemedikamentinis
- Miego higiena
- Elgesio terapija, miego restrikcija (trumpinamas gulėjimas lovoje nemiegant), kognityvinė terapija.

Medikamentinis
Trumpalaikei ūminei nemigai gydyti skiriama benzodiazepinų, specifinių migdomųjų vaistų - ciklopirolonų (zopiklono), imidazopiridinų (zolpidemo). Jų gali būti skiriama trumpą laiką. Jei pacientui išryškėja nerimo, depresijos simptomai, galima iš karto skirti sedacinį poveikį turinčio antidepresanto - trazodono (Trittico retard). Esant skausmui skiriama analgetikų.

Lėtinei nemigai gydyti būtina parinkti tinkamą vaistą pagal nemigos etiologiją. Skiriama ir antidepresantų, turinčių sedacinį poveikį (pvz., trazodono), ypač jei kartu išryškėja depresijos ar nerimo požymiai. Trazodonas, vartojant po 50-150 mg nakčiai, nekeičia bendros miego trukmės, bet statistiškai patikimai sumažina prabudimų skaičių, prailgina lėtojo miego fazę, kuri susijusi su geresniu poilsio jausmu, grąžina fiziologinį miegą. Gydymo pradžioje, jei reikia, trazodoną galima derinti su specifiniais migdomaisiais vaistais (zolpidemu, zopiklonu) ar benzodiazepinais. Ilgiau vartojant benzodiazepinų galima tolerancija ir priklausomybė. Trazodonas padeda išvengti benzodiazepinų vartojimo nutraukimo sindromo.

Miego higienos taisyklės
- Palaikyti nuolatinį miego ir budrumo ritmą: atsigulti tuo pačiu laiku, nubudus ryte keltis iš lovos, nors miegota ir blogai - nemiegant lovoje vartytis ar užsiimti kita veikla, pvz., TV žiūrėjimu, negalima. Ji skirta tik miegui ir seksui.
- Nesnausti dieną. Esant mieguistumui, stengtis judėti, išsiblaškyti. Geras budrumas dieną gerina miegą.
- Sumažinti alkoholio vartojimą iki minimumo, vengti gėrimų su kofeinu po pietų ir vakare, ir sunkaus valgio prieš gulant.
- Visada pagalvoti, ar aplinka miegui yra gera. Ji turi būti vėsi, rami ir tamsi.
- Jei kamuoja mintys ir rūpesčiai, kurie nesibaigia prieš miegą ir trukdo užmigti, verta juos surašyti raštu bent keliais sakiniais ir atidėti sprendimus rytdienai - numatant, kada tai daryti.
- Nesistengti per daug greitai užmigti, tai tik pablogina užmigimą. Neužmigus per 30 min. išlipti iš lovos, pasirinkti, kaip atsipalaiduoti (relaksacijos programa ar muzika), ir vėl atsigulti tik pajutus mieguistumą.

"Gydymo menas" 2004 m. Nr. 4
w.medicine.lt

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Geg 10, 2006 12:50 am
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Kaip greičiau užmigti?
Nemigos priežasčių gali būti daugybė. Tai stresai, depresijos ir net kai kurios organinės ligos. Pastaruoju atveju, aišku, reikia gydyti pagrindinę ligą.

Mes šiame straipsnyje kalbėsime apie tai, kokios priemonės gali išgydyti nemigą, sukeltą netinkamo gyvenimo būdo. Ši nemigos priežastis, ko gero, yra dažniausia. Jei žmogus nuolat įtemptai dirba ties savo galimybių riba, jei darbe nuolat jaučia įtampą, nepailsi - dažnai dirba ilgiau nei 10 valandų per parą ir daugiau nei 6 dienas per savaitę, per metus atostogauja trumpiau nei dvi savaites, miego sutrikimas praktiškai garantuotas.

Vieno universalaus vaisto, deja, kol kas nėra. Psichologai bei medikai pateikia ne vieną patarimą, kuriuos kiekvienam reikėtų išbandyti ir pasirinkti, kas tinka labiausiai.

Prieš miegą patariama laikytis tam tikro ritualo. Kiekvieną vakarą kartojami vienodi veiksmai (pavyzdžiui, atsigerti sulčių - nusiprausti - paskaityti knygą) nuteikia miegui. Dėl tos pačios priežasties ir gultis reikia visą laiką tuo pačiu metu.

Dažnai užmigti neduoda dienos rūpesčiai. Juos atsigulę “nusirenkite” kartu su drabužiais. Vykite nuo savęs juodas mintis.

Puiki priemonė nuo nemigos - nuobodi knyga (arba užsienio kalbos gramatika). Nustatyta, kad jei žmogui kas nors atrodo neįdomu, iškart krinta kraujo spaudimas, apima vangumas ir labai norisi miego.

Reikšmės turi ir pati lova bei miegamasis kambarys. Pavyzdžiui, jei lovoje jūs nuolat pykstatės su vyru (ar žmona), lova gali kelti neigiamas emocijas - o taip būti negali. Lova turi būti skirta tik miegui.

Kambaryje neturi būti daug knygų, gėlių (ypač netinka aštraus kvapo). Kambarys prieš miegą turi būti gerai išvėdintas.

Pabandykite pakeisti lovos vietą ar bent gulėjimo kryptį - nors mokslinių įrodymų, kad tai gali veikti miegą, nėra, bet jei praktiškai tai pastebėta, kodėl gi nepabandžius? Taip pat reikia pašalinti raudoną spalvą iš miegamojo - yra nuomonių, kad ši spalva veikia dirginamai ir trukdo užmigti.

Puiki priemonė nuo nemigos - rami muzika. Jei nepadeda ir ji, įjunkite ... ventiliatorių - jo monotoniškas ūžesys užmigdo greitai.

Daugeliui greičiau užmigti padeda lengvas fizinis nuovargis vakare.

Manoma, kad dienos įtampą pašalina bendravimas su šunimi. Be to, jį kiekvieną vakarą reikia išvesti į lauką, o pasivaikščiojimas gryname ore puikiai ramina nervų sistemą.

Prieš miegą nepersivalgykite. Jei negalite užmigti dėl alkio, išgerkite stiklinę kefyro ar suvalgykite vaisių.

Negalima ilgai gulėti verčiant save užmigti. Jei negalite užmigti, kelkitės ir kuo nors užsiimkite. Miegas ateis pats, kai nustosite to atkakliai siekti. Organizmą labiau išvargina ne tiek pati nemiga, kiek nerimas dėl jos.

Galite pagulėti kurį laiką neužsikloję. Kai sušalsite, užsiklokite - apims malonus šilumos jausmas, ir užmigsite. Tokį pat poveikį sukelia ir pasivaikščiojimas po kambarį basomis apie 10 minučių.

Liaudiškos priemonės nuo nemigos

Į pagalvę įdėkite čiobrelio, paparčio ir mėtų lapų ar apynio spurgų. Išgerkite nakčiai karšto pieno (kai kur teigiama, kad veiksmingesnis šviežias ožkos pienas), vandens su medumi ar miegą gerinančios žolelių arbatos - tinka valerijono šaknys, sukatžolės, melisos žolė, gudobelės žiedai, apynių spurgai ar jų mišiniai.

Kai kam greičiau užmigti padeda garstyčios ar tarkuoti krienai, uždėti ant blauzdų, ar prie kojų padėtas šildytuvas (tinka paprastas butelis su šiltu vandeniu).

Atsipalaiduoti padeda vonia su spygliuočių ekstraktu ar jūros druska. Vandens temperatūra turi būti ne aukštesnė nei 37° C, o procedūros trukmė - 10-15 minučių. Po to reikia iškart gulti.

Jei išbandėte visas priemones, bet nė viena nepadėjo, nemigos priežastis gali būti rimtesnė, tad būtinai kreipkitės į gydytoją - jis paskirs reikalingą gydymą.

Konsultavo gydytojas Mindaugas Jasulaitis

"Sveikas žmogus" 2005 m. Nr. 4

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Geg 10, 2006 1:02 am
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Kodėl nemiegame?

... po dienos darbų palaimingai grimztate į saldaus miego pusnis, kūnas ir dienos rūpesčiai tirpsta patale. Iki reiklaus ryto žadintuvo “jau laikas!” - ramybė ir poilsis. Bet ir vėl! Ne, košmaro jūs nesapnuojate. Tai mielas jūsų gyvenimo draugas, tapęs tikru košmaru, knarkdamas sapnuoja greta jūsų!

Ką daryti, kad ir mielas draugas, ir jūs gerai išsimiegotumėte?! Specialistai teigia, kad knarkimas tėra vienas iš obstrukcinės miego apnėjos (oro tėkmės praeinamumo sutrikimo) simptomų, ir kad tokiems žmonėms jau galima padėti. Taip pat - kai miegama neramiai dėl daugelio kitų priežasčių. Pagal tarptautinę miego sutrikimų klasifikaciją iš viso skiriama net 90 įvairių miego sutrikimų.

Su pagalbos nemigos ar nekokybiško miego kamuojamiems žmonėms būdais supažindina VšĮ Sapiegos ligoninės gydytoja Raminta Masaitienė.

Tyrimų duomenimis, dėl įvairų priežasčių atsiradusi nemiga vargina 35-40 proc. žmonių. Miegame apie trečdalį savo amžiaus, tad jei šis trečdalis nevisavertis, ir likusieji du nekokybiški. Miego sutrikimai išbalansuoja ir kitų organizmo sistemų veiklą.

VšĮ Sapiegos ligoninės (Vilnius, Antakalnio g. 17) Miego sutrikimų laboratorijoje konsultuojama dėl nemigos, mieguistumo dieną ir kitais atvejais, kai miegas nevisavertis. Čia atliekami tyrimai, diagnozuojami miego sutrikimai ir rekomenduojamas tinkamas gydymas.

Jeigu miegant sutrinka kvėpavimas

Kaip rodo tyrimai, 80 proc. knarkiančių žmonių nustatoma sveikatos sutrikimų.

Miegodami knarkia daugiau nei pusė suaugusiųjų. 15 proc. knarkiančiųjų yra padidėjęs arterinis kraujo spaudimas (hipertonija). 30 proc. hipertonikų būna obstrukcinė miego apnėja. Kai miego metu yra kvėpavimo sustojimų (miego apnėja), sumažėja deguonies koncentracija kraujyje (tai - viena iš mieguistumo dieną priežasčių). Ar tai susiję su knarkimu, geriausiai galima įvertinti atlikus polisomnografijos tyrimą.

Nemigos požymiai:
• Ilgai neužmiegama, dažnai prabundama, anksti atsibundama, miego kokybė yra bloga.
• Miego sutrikimų pasireiškia mažiausiai 3 kartus per savaitę, ne trumpiau kaip vieną mėnesį.
• Dieną ir naktį daug galvojama apie nemigą, nerimaujama dėl jos pasekmių.
• Nepatenkinama miego kokybė ir (ar) trukmė sutrikdo socialinę ir darbinę veiklą.

Mieguistumas dieną

Net ir nemigos nevarginami žmonės dieną gali jaustis mieguisti. Tokiam žmogui ilgainiui blogėja atmintis, jam sunku priimti svarbius sprendimus, jis skundžiasi lytinės veiklos sutrikimu. Dėl 25 proc. autoįvykių kelyje ir nelaimingų atsitikimų darbe, kaip rodo tyrimai, kalti mieguisti ir nepailsėję žmonės. Taigi, jei jums reikia keleto puodelių kavos darbingumui palaikyti, vertėtų susirūpinti ir kreiptis į Miego sutrikimų laboratoriją. Čia gydytojai specialistai ne tik pakonsultuos, bet ir skirs gydymą arba rekomenduos atlikti polisomnografijos tyrimą ir nustatyti, ar mieguistumas dieną neslepia rimtų miego sutrikimų.

Kada dera susirūpinti miego kokybe?

• Jeigu be priežasties dažnai prabundate naktį.
• Jeigu dieną jaučiatės mieguisti ir nepailsėję.
• Jeigu miegodami periodiškai nustojate kvėpuoti (miego apnėja).
• Jeigu knarkiate.
• Jeigu gydymas nuo nemigos nėra veiksmingas.
• Jeigu miegant nevalingai trūkčioja galūnės.
• Jeigu sunku užmigti dėl “neramių kojų”.
• Jeigu vargina neramūs sapnai, košmarai ar lunatizmas.

Kaip vyksta polisomnografijos tyrimas?

Registruojama telefonu iš anksto. Jeigu pageidaujama, laikomasi anonimiškumo. Šeimos gydytojo siuntimo nereikia. Konsultacija ir tyrimas yra mokami.

Tyrimui atlikti pacientas atvyksta vakare, miega per naktį specialiai įrengtoje Miego sutrikimų laboratorijoje.

Tyrimas saugus ir visiškai nekenksmingas sveikatai. Įvertinama: smegenų bioelektrinis aktyvumas (elektroencefalografija), akių obuolių judesiai (okuliografija), apatinio žandikaulio raumenų aktyvumas, knarkimas, kojų raumenų aktyvumas ir judesiai (elektromiografija), širdies veiklos parametrai (elektrokardiografija) bei pulso pokyčiai, deguonies koncentracijos kraujyje pokyčiai.

Laboratorijoje dirba specialistų komanda: miego sutrikimų specialistės, ausų, nosies ir gerklės gydytoja, psichologas ir psichiatras. Nustačius miego sutrikimą, parenkamas gydymo būdas.

Jeigu reikia, rekomenduojama konsultuotis su kitų sričių gydytojais specialistais.

Pagalbos metodai

Nemedikamentinės priemonės:
• miego higienos koregavimas,
• specialiosios elgesio terapijos, psichoterapija,
• oro tėkmės kvėpavimo takais užtikrinimas naudojant vieną iš aparatų Nasal CPAP ar BiPAP.
• operacinis minkštojo gomurio, nosies pertvaros ar apatinio žandikaulio koregavimas (jeigu reikia šalinti anatomines oro tėkmės kliūtis).

Medikamentų gali skirti tik gydytojas, tiksliai nustatęs miego sutrikimo priežastį ar ligą.

Kur tiriami miego sutrikimai?

Galima kreiptis į VšĮ Sapiegos ligoninės Miego sutrikimų laboratoriją.

VšĮ Sapiegos ligoninės Miego sutrikimų laboratorijoje atliktas asmenų, patyrusių psichoemocinį stresą, miego ypatumų tyrimas. Labai bloga miego kokybė nustatyta 67,9 proc. asmenų, vidutinio lygio miego sutrikimai - 24,7 proc., o gerai miegojo tik 7,4 proc. tirtųjų. Konstatuota, kad nerimas bei depresija ir miego sutrikimai yra tiesiogiai susiję.

Parengė Danguolė Andrijauskaitė
"Sveikas žmogus" 2005 m. Nr. 2

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Geg 10, 2006 1:07 am
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Kad nemiga netrukdytų gyventi

Beveik kiekvienas žmogus patiria su miegu susijusių problemų. Išsamūs miego sutrikimų tyrimai rodo, kad nemiga vargina net 15–35 proc. visų gyventojų. Daliai jų tai sukelia rimtas pasekmes sveikatai. Dar daugiau – po nemigos naktų dažnai vargina mieguistumas dieną, o tai padidina autoįvykių, nelaimingų atsitikimų darbo vietoje grėsmę. Įvertinusi problemos aktualumą, 34 Ispanijos mokslininkų grupė apžvelgė medicininėje literatūroje skelbtus duomenis apie nemigą, jai gydyti skiriamų vaistų veiksmingumą ir saugumą bei juos apibendrinusi pateikė rekomendacijas, kaip geriausia gydyti miego sutrikimus. Šiame straipsnyje rasite informaciją apie tai, kas yra nemiga ir kokius medikamentus verta rinktis norint saugiai bei veiksmingai ją gydyti.

Kai kurie nemigos gydymo ypatumai

Nemiga yra nemiegojimas naktį ir dienos metu jaučiama poilsio stoka. Ji gali pasireikšti sunkumu užmigti, dažnais ar ankstyvais prabudimais bei neišsimiegojimo pojūčiu atsibudus.

Prieš skiriant medikamentų jai gydyti pirmiausia įvertinamos galimos nemigos priežastys ir, jei būtina, gydomos ją sukėlusios ligos, be to, pacientui patariama laikytis miego higienos reikalavimų. Deja, nemaža dalis žmonių nemigą bando įveikti savo nuožiūra, vartodami vaistų ar alkoholio. Tačiau netinkamas medikamentų vartojimas gali pakenkti, o alkoholio sukeltas miegas nėra visavertis, be to, asmuo, nusprendęs savo miego problemas spręsti tokiu būdu, labai greitai gali tapti priklausomas.

Šiandien Lietuvoje vis dar nemaža dalis žmonių, dažnai net nepasitarę su gydytoju, nemigai gydyti vartoja nespecifinių migdomųjų vaistų (dažniausiai benzodiazepinų, pvz., diazepamo ir pan.). Deja, nemigą gydyti šiais vaistais nėra saugu. Jie ne tik sukelia pripratimo pavojų, bet ir gali pabloginti atmintį, dėmesio sukaupimą, slopinti kvėpavimą, sutrikdyti pusiausvyrą ir t.t. Dėl nespecifinių migdomųjų vaistų atsiradęs mieguistumas dieną gali trukdyti dirbti, vairuoti automobilį ir t.t. Miego struktūros tyrimai parodė, kad ilgai vartojami benzodiazepinai sutrikdo miego struktūrą. Nieko keista, kad šių vaistų vartojantys žmonės gali skųstis nepakankama miego kokybe. Tad kokią išeitį siūlo šiuolaikinė medicina nemigos kamuojamam žmogui?

Ispanų mokslininkai, apibendrinę nemigos gydymo tyrimų rezultatus, nemigai gydyti pirmiausia rekomenduoja rinktis nebenzodiazepinų grupės migdomuosius preparatus, pvz., zolpidemą (ZolpidemHexal). Jie taip pat rekomenduoja šiuos vaistus pacientams, kurių gyvenimo kokybė labai pablogėjo nutraukus prieš tai vartotus kitus migdomuosius ar kai kitas nemigos gydymo būdas buvo neveiksmingas.

Zolpidemas - kokybiškai naujas nemigos gydymo etapas

Tik 1980 m. pabaigoje buvo susintetinti specifiniai migdomieji vaistai. Populiariausias tarp jų - veiksmingumu, subalansuotu poveikiu ir saugumu išsiskiriantis zolpidemas (ZolpidemHexal). Dėl minėtų savybių šiandien jis yra dažniausiai JAV skiriamas vaistas nemigai gydyti. Kas lemia tokį šio preparato populiarumą?

Palyginti su nespecifiniais migdomaisiais, zolpidemas išsiskiria labai selektyviu poveikiu centrinės nervų sistemos struktūroms, lemiančioms miegą. Selektyvumo dėka zolpidemas pasižymi geru toleravimu bei labai retais nepageidaujamais poveikiais. Šis vaistas normalizuoja sutrikusią miego struktūrą bei nesukelia mieguistumo dieną. Taip pat zolpidemas nesukelia priklausomumo, neblogina pažintinių funkcijų, neslopina kvėpavimo centro ir beveik nepakeičia fiziologinės miego struktūros. Šios savybės leidžia vaisto vartoti tiek ilgalaikei, tiek trumpalaikei įvairaus amžiaus žmonių nemigai gydyti. Be to, gydant nemigą zolpidemu (ZolpidemHexal) akivaizdi ir ekonominė nauda. Palyginti su Lietuvoje vis dar populiariais nespecifinias migdomaisiais, zolpidemas yra veiksmingesnis, saugesnis bei geriau toleruojamas. Visavertiškai pailsėjus naktį ir nejaučiant mieguistumo dieną, pagerėja gyvenimo kokybė bei darbo našumas.

Žmonėms, kuriuos vargina baimė, kad vėl nepavyks užmigti, labai svarbu, kad pavartojus zolpidemo (ZolpidemHexal) jau po 15 minučių apima miegas.

Parengė gyd. Mindaugas Jasulaitis
Šilainių šeimos sveikatos centras


"Sveikas žmogus" 2004 m. Nr. 12

Cituoti:
ZolpidemHexal 10mg plėvele dengtos tab.N20

TVIRTINU
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Vytautas Basys

INFORMACINIS LAPELIS

Gerbiamasis paciente!
Šį informacinį lapelį prašom skaityti atidžiai, kadangi jame pateikta
vertingos informacijos, į kurią reikia atsižvelgti vartojant šį vaistą. Jei
kyla klausimų, reikia kreiptis į savo gydytoją arba vaistininką.

ZolpidemHEXAL
Plėvele dengtos tabletės
SUDĖTIS
Veiklioji medžiaga. Vienoje dalomojoje plėvele dengtoje tabletėje yra 10 mg
zolpidemo tartrato (atitinka 8,03 mg zolpidemo).
Pagalbinės medžiagos. Gintaro rūgštis, karboksimetilkrakmolo A natrio
druska, mikrokristalinė celiuliozė, hipromeliozė, laktozės monohidratas,
makrogolis 4000, magnio stearatas, koloidinis bevandenis silicio dioksidas,
pigmentas (titano dioksidas E 171).

Vaisto forma ir pakuotė
Dėžutė, kurioje yra 10 arba 20 plėvele dengtų tablečių.
Į benzodiazepinus panašių medikamentų grupės migdomasis preparatas.
Registravimo liudijimo turėtojas
Hexal AG
Industriestrae 25, D-83607 Holzkirchen, Vokietija
Telefonas +49-(0) 80 24 90 80, telefaksas +49 – (0) 8 02 49 08 12 90
Elektroninis paštas patientenservice@hexal.de
Gamintojas
SALUTAS Pharma GmbH (viena iš HEXAL AG įmonių)
Otto-von-Guericke-Allee 1, D-39179 Barleben, Vokietija

INDIKACIJOS
Trumpalaikis nemigos gydymas.
Benzodiazepinų ar į juos panašių preparatų vartojama tik tokiu atveju, jei
sutrikimas yra sunkus ir jis mažina paciento darbingumą ar labai jį vargina.
KONTRAINDIKACIJOS
Kada tablečių " ZolpidemHEXAL" vartoti negalima ?
Tablečių "ZolpidemHEXAL" vartoti draudžiama, jei:
padidėjęs jautrumas zolpidemui ar bet kuriai medžiagai, esančiai preparato sudėtyje;
yra tam tikra patologinio raumenų silpnumo forma (sunkioji miastenija);
miego metu trumpam sustoja kvėpavimas (pasireiškia miego apnėjos sindromas);
labai nusilpęs kvėpavimas (kvėpavimo nepakankamumas);
labai sutrikusi kepenų veikla (kepenų nepakankamumas);
Be to, vaisto draudžiama vartoti jaunesniems negu 18 metų pacientams.
Į ką būtina atsižvelgti nėščioms moterims ir žindyvėms ?
Ar tablečių "ZolpidemHEXAL" vartoti nėščioms moterims ir žindyvėms saugu, nežinoma, kadangi nepakanka duomenų. Nors tyrimų su gyvūnais metu apsigimimo bei vaisiaus pažeidimo nepastebėta, vaisto saugumas nėščioms moterims nenustatytas, todėl nėštumo metu, ypač pirmus tris mėnesius, tablečių "ZolpidemHEXAL" vartoti negalima.
Jei tablečių "ZolpidemHEXAL" vartojanti moteris pastoja arba įtaria, kad
pastojo, reikia kreiptis į gydytoją, kuris nuspręs, ar gydymą tęsti toliau,
ar keisti.
Motinų, kurios paskutiniais nėštumo mėnesiais ilgiau vartoja tablečių
"ZolpidemHEXAL", kūdikiams po gimimo gali atsirasti nutraukimo sindromas.
Jei tablečių "ZolpidemHEXAL" vartojama vėlyvuoju nėštumo periodu ar gimdymo metu, dėl vaisto farmakologinio poveikio naujagimiui gali būti hipotermija (per maža kūno temperatūra), hipotonija (sumažėjęs kraujo spaudimas) ir vidutinio stiprumo kvėpavimo slopinimas.
Su motinos pienu išsiskiria labai mažas zolpidemo kiekis, todėl žindyvėms
tablečių "ZolpidemHEXAL" vartoti negalima.
Į ką būtina atsižvelgti pagyvenusiems pacientams ?
Pagyvenusiems pacientams, medikamento reikia vartoti atsargiai. Jiems galbūt reikalinga mažesnė dozė.
Atsargumo priemonės vartojant vaisto ir įspėjimai
Kokios reikalingos atsargumo priemonės ?
Bendrieji nurodymai
Jei įmanoma, būtina nustatyti nemigos priežastį. Prieš skiriant migdomųjų
reikėtų pašalinti pagrindines minėto sutrikimo priežastis. Per 7 - 14 gydymo dienų nesumažėjusi nemiga rodo, kad ligonis serga pirmine psichikos ar somatinės sistemos liga, kurią reikėtų nustatyti.
Toliau nurodyta bendroji informacija apie pokyčius, pastebėtus vartojant
benzodiazepinų ir kitokių migdomųjų preparatų. Į ją turi atsižvelgti
gydytojas, skirdamas minėtų medikamentų.
Toleravimas
Kelias savaites pakartotinai vartojamų trumpai veikiančių benzodiazepinų ar į juos panašių vaistų, pvz., tablečių "ZolpidemHEXAL", sukeliamas migdomasis poveikis gali šiek tiek silpnėti.
Priklausomumas
Pacientams, kurie vartoja benzodiazepinų ir į juos panašių preparatų, pvz., tablečių "ZolpidemHEXAL", gali atsirasti psichinis ir fizinis priklausomumas nuo jų. Toks pavojus didėja didinant dozę ir ilginant gydymo trukmę bei yra didesnis pacientams, kurie piktnaudžiavo alkoholiu ar vaistais. Jei atsiranda fizinis priklausomumas, staiga nutraukus gydymą, gali pasireikšti nutraukimo sindromas, dėl kurio gali atsirasti galvos ar raumenų skausmas, stiprus nerimas ir įtampa, nenustygstamumas, sumišimas, irzlumas bei nemiga. Sunkiu atveju gali pasireikšti derealizacija (tikrovės pojūčio išnykimas), depersonalizacija (susvetimėjimas), hiperakuzija (klausos sustiprėjimas), galūnių nutirpimas ir dilgčiojimas, padidėjęs jautrumas šviesai, triukšmui ir fiziniam kontaktui, haliucinacijos ar epilepsiniai traukuliai.
Nutraukimo simptomai (Atoveiksmio nemiga)
Galimas laikinas sindromas, kuris atsiranda nutraukus migdomojo preparato vartojimą. Jis pasireiškia miego sutrikimu, tik jis būna sunkesnis. Be to, šio sindromo metu gali būti ir kitokių reakcijų, įskaitant nuotaikos pokyčius, nerimą ir nenustygstamumą.

Svarbu pacientus informuoti apie atoveiksmio galimybę, kadangi taip sumažėja minėtų simptomų, jei jų atsirastų nutraukus tablečių "ZolpidemHEXAL"vartojimą, sukeliamas nerimas.
Pastebėta, kad vartojant trumpai veikiančių benzodiazepinų ir į juos panašių preparatų, pvz., tablečių "ZolpidemHEXAL", ypač jei vartojama didelė dozė, nutraukimo sindromas gali pasireikšti tarp dozių vartojimo.
Nutraukimo sindromo ir atoveiksmio galimybė būna didesnė, jei gydymas
nutraukiamas staiga, todėl rekomenduojama dozę mažinti laipsniškai.
Vartojimo trukmė
Gydyti reikia kiek galima trumpiau (žr. skyrių "Dozavimas, vartojimo būdas ir trukmė"), daugiausiai keturias savaites, įskaitant laipsnišką vartojimo nutraukimą. Gydyti tabletėmis "ZolpidemHEXAL" toliau, jei gydytojas iš naujo nenustatė paciento sveikatos būklės, negalima.
Atminties sutrikimas (Amnezija)
Benzodiazepinai ir į juos panašūs preparatai, pvz. tabletės "ZolpidemHEXAL", gali sukelti atminties sutrikimą (anterogradinę amneziją). Ji trunka išgėrus tablečių "ZolpidemHEXAL" kelias valandas. Kad pavojus būtų mažesnis, ligonis
turi būti garantuotas, kad 7 - 8 valandas galės nepertraukiamai miegoti (žr. skyrių "Nepageidaujamas poveikis").
Psichinė ir paradoksinė reakcija
Pastebėta, kad vartojant benzodiazepinų ir į juos panašių preparatų, pvz.,
tablečių "ZolpidemHEXAL", gali pasireikšti įvairi reakcija:
nenustygstamumas, sujaudinimas, irzlumas, agresyvumas, manija, įniršis, haliucinacijos, psichozė, lunatizmas, elgesys gali tapti neadekvatus, pasunkėti nemiga, atsirasti košmariškų sapnų ir kitokių nepageidaujamų elgesio pokyčių. Jei jų atsiranda, tablečių
"ZolpidemHEXAL" vartojimą reikia nutraukti. Minėti pokyčiai dažniau
pasireiškia pagyvenusiems žmonėms.
Specialios pacientų grupės
Pagyvenusiems ir nusilpusiems ligoniams reikėtų vartoti mažesnę dozę (žr. skyrių "Dozavimas, vartojimo būdas ir trukmė").
Dėl tablečių "ZolpidemHEXAL" raumenis atpalaiduojančio poveikio, žmonėms, ypač pagyvenusiems, naktį keliantis iš lovos padidėja kritimo, taigi ir galūnių lūžimo galimybė.
Nors dozę koreguoti nebūtina, ligoniams, sergantiems inkstų veiklos
nepakankamumu, medikamento reikia vartoti atsargiai.
Pacientams, sergantiems lėtiniu kvėpavimo nepakankamumu, tablečių
"ZolpidemHEXAL" reikia vartoti atsargiai. kadangi nustatyta, kad
benzodiazepinai gali silpninti kvėpavimą. Be to, reikia nepamiršti, jog
nerimas ir sujaudinimas gali būti dusulio požymiais.
Benzodiazepinai ir į juos panašūs preparatai sergantiems sunkiu kepenų
veiklos nepakankamumu ligoniams gali skatinti smegenų pažeidimo
(encefalopatijos) atsiradimą, todėl jų vartoti negalima.
Psichikos ligos
Benzodiazepinai ir į juos panašūs medikamentai, pvz., tabletės
"ZolpidemHEXAL", nėra pagrindinė psichikos ligų gydymo priemonė.
Depresija
Depresiją ar su ja susijusį nerimą vien benzodiazepinais ir į juos panašiais medikamentais, pvz., tabletėmis "ZolpidemHEXAL", gydyti negalima, kadangi toks gydymas gali skatinti savižudybę.
Buvęs piktnaudžiavimas alkoholiu ar medikamentais
Pacientai, kurie piktnaudžiavo alkoholiu ar vaistais, benzodiazepinų ir į
juos panašių preparatų, pvz., tablečių "ZolpidemHEXAL", reikėtų vartoti
labai atsargiai. Tokį gydomą tabletėmis "ZolpidemHEXAL" pacientą būtina
atidžiai prižiūrėti, kadangi jam dažniau gali atsirasti pripratimas ir psichinis priklausomumas.
Kadangi tablečių "ZolpidemHEXAL" sudėtyje yra laktozės, žmonėms, kurie iš prigimties netoleruoja galaktozės, kurių organizme trūksta Lapp laktazės ar sutrikusi gliukozės-galaktozės rezorbcija, jų patariama nevartoti.
Į ką būtina atsižvelgti vairuojant transportą, prižiūrint veikiančius
įrenginius ar dirbant be patikimos atramos ?

Mieguistumas, atminties sutrikimas, sumažėjęs gebėjimas susikaupti bei
pablogėjusi raumenų veikla gali daryti neigiamą įtaką vairavimui bei
veikiančių įrenginių priežiūrai. Jei nepakankama miego trukmė, minėti
pokyčiai būna dar stipresni (žr. skyrių "Kokių skanėstų, patiekalų ir gėrimų reikėtų vengti").
Sąveika su kitais vaistais
Į kokią tablečių "ZolpidemHEXAL" ir kitokių vaistų sąveiką būtina
atsižvelgti ?
Tablečių "ZolpidemHEXAL" reikia vartoti atsargiai su kitokiais vaistais,
slopinančiais CNS veiklą (žr. skyrių "Atsargumo priemonės vartojant vaisto ir įspėjimai").
Gali stiprėti CNS slopinimas, jei medikamento vartojama kartu su vaistais, kurie slopina centrinės nervų sistemos veiklą (žr.skyrių "Nepageidaujamas poveikis"), pvz.:psichikos ligoms gydyti vartojamais preparatais (neuroleptikais, antidepresantais, kitokiais medikamentais nuo psichozės); migdomaisiais;
preparatais nuo nerimo, raminamaisiais vaistais (anksiolitikais, sedaciniais medikamentais);
labai veiksmingais vaistais nuo skausmo (narkotiniais analgetikais);
preparatais nuo traukulių (antiepilepsiniais medikamentais);
narkozę sukeliančiais preparatais (anestetikais);
raminamąjį poveikį sukeliančiais vaistais nuo alergijos ar slogos
(raminamaisiais antihistamininiais preparatais;
Vaisto vartojant kartu su labai veiksmingais vaistais nuo skausmo
(narkotiniais analgetikais), gali stiprėti euforija ir todėl didėti
psichinis priklausomumas.

Kai kurie medikamentai, pvz., rifampicinas, aktyvina kai kuriuos kepenų,
pvz., citochromo P450 CYP3A4 sistemos, fermentus, todėl gali mažinti
tablečių "ZolpidemHEXAL" veiksmingumą.
Junginiai, kurie slopina kai kurių kepenų fermentų, ypač citochromo P450
CYP3A4 sistemos izofermentų, aktyvumą, gali didinti tablečių "ZolpidemHEXAL" veiksmingumą, tačiau pastarųjų tablečių vartojant kartu su itrakonazoliu (preparatu nuo grybelio ir CYP3A4 inhibitoriumi), jų veiksmingumas reikšmingai nepadidėjo.
Reikia įsidėmėti, kad šie nurodymai gali tikti net ir tuo atveju, jei vaisto
vartota neseniai.
Kokių skanėstų, patiekalų ir gėrimų reikia vengti ?
Gydymo metu draudžiama gerti alkoholio, kadangi jis neprognozuojamai
stiprina ir kitaip keičia zolpidemo poveikį. Tokiu atveju gebėjimas vairuoti
transportą ir prižiūrėti veikiančius įrenginius dar labiau sutrinka.
Dozavimas, vartojimo būdas ir trukmė
Jeigu gydytojo nepaskirta kitaip, rekomenduojama tablečių "ZolpidemHEXAL"
vartoti taip, kaip nurodyta toliau. Būtina tiksliai laikytis dozavimo
nurodymų, priešingu atveju tabletės "ZolpidemHEXAL" gali sukelti
nepageidaujamą poveikį!

Kiek ir kaip dažnai vartoti plėvele dengtų tablečių "ZolpidemHEXAL" ?
Suaugę žmonės
Rekomenduojama dienos dozė suaugusiam žmogui yra viena plėvele dengta tabletė "ZolpidemHEXAL" (atitinka 10 mg zolpidemo tartrato paros dozę). Ją reikia išgerti prieš pat gulant į lovą.
Pagyvenę ir nusilpę pacientai
Pagyvenusiems ar nusilpusiems pacientams, kurie zolpidemo poveikiui yra jautresni, rekomenduojama dozė yra pusė plėvele dengtos tabletės
"ZolpidemHEXAL" (atitinka 5 mg zolpidemo tartrato paros dozę). Ją reikėtų didinti, t. y. gerti vieną plėvele dengtą tabletę "ZolpidemHEXAL" (atitinka 10 mg zolpidemo tartrato paros dozę), tik tokiu atveju, jei sukeliamas poveikis yra nepakankamas ir preparatas gerai toleruojamas.
Pacientai, kurių sutrikusi kepenų veiklaLigoniams, kurių sutrikusi kepenų veikla, dėl lėtesnio medikamento metabolizmo rekomenduojama dozė yra pusė plėvele dengtos tabletės "ZolpidemHEXAL" (atitinka 5 mg zolpidemo tartrato paros dozę). Ją reikėtų didinti, t. y. gerti vieną plėvele dengtą tabletę "ZolpidemHEXAL" (atitinka 10 mg zolpidemo tartrato paros dozę), tik tokiu atveju, jei sukeliamas poveikis yra nepakankamas ir preparatas gerai toleruojamas.
Didžiausia dozė
Per dieną reikėtų gerti ne daugiau kaip vieną plėvele dengtą tabletę
"ZolpidemHEXAL" (atitinka 10 mg zolpidemo tartrato paros dozę).
Kaip ir kada vartoti tablečių "ZolpidemHEXAL" ?
Tabletę reikia gerti užsigeriant skysčio, prieš pat gulant į lovą.
Kiek laiko reikia gerti tablečių "ZolpidemHEXAL" ??
Gydymas turi būti kiek galima trumpesnis. Jis paprastai trunka nuo kelių
dienų iki kelių savaičių, be ne ilgiau kaip keturias savaites, įskaitant
laipsnišką vaisto vartojimo nutraukimą, kurį reikia koreguoti atsižvelgiant
į paciento būklę.
Kai kuriais atvejais gali tekti vaisto vartoti ilgiau negu keturias
savaites. Tokiu atveju medikamento galima vartoti toliau tik prieš tai
gydytojui iš naujo nustačius paciento sveikatos būklę.
Vartojimo klaidos ir perdozavimas
Ką daryti, jei sąmoningai ar netyčia išgerta per didelė tablečių
"ZolpidemHEXAL" dozė ?

Perdozavus reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją patarimo.
Vien tablečių "ZolpidemHEXAL" perdozavusiems pacientams galimas sąmonės slopinimas, kuris pasireiškia mieguistumu arba net lengva koma.

Ligoniai, išgėrę 400 mg zolpidemo, t. y. 40 kartų didesnę už rekomenduojamą dozę, visiškai pasveiko.
Gydant bet kokio medikamento sukeltą perdozavimą reikia nepamiršti, kad pacientas galėjo pavartoti įvairių preparatų mišinio.
Medicininė pagalba
Perdozavus reikėtų taikyti bendrąsias simptominio ir palaikomojo gydymo
priemones. Jei galima, reikia nedelsiant išplauti skrandį. Prireikus į veną
injekuojama skysčio. Jei skrandį ištuštinti nebūtina, rezorbciją reikia
mažinti aktyvuota anglimi.
Patariama apsvarstyti, ar nebūtina nuolat stebėti kvėpavimo bei širdies ir
kraujagyslių sistemos veiklą.
Net jei yra sujaudinimas, raminamųjų medikamentų vartoti negalima. Jei
atsiranda sunkių simptomų, galima apsvarstyti, ar nereikia vartoti
flumazenilio.
Zolpidemo šalinimas iš organizmo kraujo dialize ir intensyvia diureze yra
neveiksmingas.
Į ką būtina atsižvelgti, jei tablečių "ZolpidemHEXAL" išgerta per mažai arba neišgerta viena dozė ?
Dozės dvigubinti negalima. Tablečių "ZolpidemHEXAL" reikia vartoti toliau
taip, kaip paskirta.
Į ką būtina atsižvelgti, jei norima vaisto vartojimą pertraukti arba gydymą baigti prieš laiką ?
Nutraukimo simptomų atsiradimo galimybė būna didesnė, jei gydymas
nutraukiamas staiga, todėl rekomenduojama vaisto vartojimą baigti
laipsniškai mažinant dozę.
NEPAGEIDAUJAMAS POVEIKIS
Koks gali pasireikšti nepageidaujamas poveikis vartojant tablečių
"ZolpidemHEXAL" ?
Nepageidaujamas poveikis kiekvienam pacientui gali būti kitoks. Jis
dažniausiai pasireiškia pirmąją valandą po tablečių "ZolpidemHEXAL"
išgėrimo, jei žmogus iš karto neina miegoti ar neužmiega (žr. skyrių
"Dozavimas ir vartojimo būdas").
Dažnas (daugiau negu 1 iš 100 pacientų)
Snaudulys kitą dieną, galvos sukimasis, skausmas, svaigulys, bloga nuotaika, sumažėjęs budrumas, sumišimas, virškinimo trakto sutrikimas (viduriavimas, pykinimas, vėmimas), vaizdo dvejinimasis (diplopija), odos reakcija, atminties sutrikimas (amnezija).
Nedažnas (mažiau negu 1 iš 100, bet daugiau negu 1 iš 1000 pacientų)
Nuovargis, raumenų silpnumas, judesių koordinacijos sutrikimas.
Retas (mažiau negu 1 iš 1000 pacientų)
Sumažėjęs lytinis potraukis (libido), paradoksinė reakcija.
Minėti simptomai dažniausiai pasireiškia gydymo pradžioje ir paprastai
išnyksta medikamento vartojant toliau.
Atminties sutrikimas (amnezija)
Vartojant gydomąją dozę, gali pasireikšti anterogradinė amnezija, t. y.
sutrikti atmintis. Ji būna dažniau, jei vartojama didesnė dozė. Atminties
sutrikimas gali pasireikšti kartu su neadekvačiu elgesiu (žr. skyrių
"Atsargumo priemonės vartojant vaisto ir įspėjimai").
Depresija
Jei yra slaptoji depresija, vartojant benzodiazepinų ir į juos panašių
preparatų, pvz., tablečių "ZolpidemHEXAL", ji gali tapti pastebima (žr.
skyrių "Atsargumo priemonės vartojant vaisto ir įspėjimai").
Psichinė ir paradoksinė reakcija
Kartais gali pasireikšti įvairi reakcija: nenustygstamumas, sujaudinimas,
irzlumas, agresyvumas, manija, įniršis, haliucinacijos, psichozė,
lunatizmas, elgesys gali tapti neadekvatus, pasunkėti nemiga, atsirasti
košmariškų sapnų ir kitokių nepageidaujamų
elgesio pokyčių. Jei jų atsiranda, vaisto vartojimą reikėtų nutraukti.
Minėti pokyčiai dažnesni pagyvenusiems žmonėms (žr. skyrių "Atsargumo
priemonės vartojant vaisto ir įspėjimai").
Priklausomumas
Tabletės "ZolpidemHEXAL", net jei jų vartojama gydomoji dozė, gali sukelti fizinį priklausomumą, todėl nutraukus gydymą gali pasireikšti nutraukimo sindromas ar atoveiksmio reakcija (žr. skyrių "Atsargumo priemonės vartojant vaisto ir įspėjimai").
Be to, gali atsirasti psichinis priklausomumas. Pastebėta, kad kai kurie
žmonės, piktnaudžiaujantys iš karto keliais medikamentais, piktnaudžiavo ir šio vaistu.
Jeigu vartojant vaisto atsiranda kitoks negu informaciniame lapelyje
nurodytas nepageidaujamas poveikis, reikia informuoti gydytoją ar
vaistininką.
Kokių priemonių imtis pasireiškus nepageidaujamam poveikiui ?
Jei pasireiškia nepageidaujamas poveikis, reikia kreiptis į gydytoją, kad
jis nuspręstų, ką daryti toliau.
Tinkamumo laikas
Jei pasibaigė ant pakuotės nurodytas tinkamumo laikas, medikamento vartoti negalima, medikamento vartoti negalima.
Informacinio lapelio paskutinio tikslinimo data
2001 m. lapkričio mėn.

Medikamentą būtina laikyti vaikams neprieinamoje vietoje

Spec. redaktorius - doc. A. Milašius
Tekstą redagavo V. Jurkienė

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Geg 10, 2006 1:39 am
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Ką reikėtų prisiminti apie nemigą

Nemigos apibrėžimas ir klasifikacija

Nemiga yra nemiegojimas naktį ir dienos metu jaučiama poilsio stoka. Ji gali pasireikšti sunkumu užmigti, dažnais ar ankstyvais prabudimais bei neišsimiegojimo pojūčiu atsibudus. Kartu su nemiga gali būti ir kitų simptomų: nerimas, kad nepavyks išsimiegoti, nemigos pasekmių baimė ir pan. Po bemiegės nakties dažnai vargina bloga nuotaika, įtampa, padidėjęs dirglumas, greitas nuovargis, pablogėjusi atmintis, būna sunku susikaupti. Nemiga gali skatinti depresijos vystymąsi, savo ruožtu depresijai yra būdingi miego sutrikimai. Dalis pacientų nemigą bando įveikti savo nuožiūra, vartodami vaistų ar alkoholio. Deja, netinkamas medikamentų vartojimas gali pakenkti, o alkoholis, nors ir palengvina užmigimo procesą, tačiau sutrikdo miego struktūrą.

Pagal trukmę skiriame 3 rūšių nemigą: trumpalaikę, praeinančią ir ilgalaikę. Trumpalaikė nemiga trunka keletą savaičių. Dažniausiai ji yra susijusi su stresą sukeliančiais gyvenimo įvykiais. Praeinanti nemiga pasireiškia pasikartojančiais trumpalaikiais epizodais. Ilgalaike arba lėtine nemiga vadinama, jei trunka ilgiau nei 3 sav. ir pasireiškia daugelį naktų. Ji dažnai yra susijusi su psichikos sutrikimais, vaistų ar psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu, somatinėmis ligomis.

Nemigos paplitimas ir jos pasekmės

Išsamūs nemigos paplitimo tyrimai parodė, kad nuo nemigos kenčia trečdalis gyventojų. Nuo 9 iki 21 proc. žmonių nemiga sukelia rimtas pasekmes. Tyrimų metu nustatyta, kad nuo šio sutrikimo dažniau kenčia moterys (ypač po menopauzės) ir vyresni negu 60 m. amžiaus asmenys.

Lėtinė nemiga dažnai sukelia mieguistumą dienos metu, o tai padidina autoįvykių, nelaimingų atsitikimų darbo vietoje grėsmę, sutrikdo endokrininės sistemos veiklą bei medžiagų apykaitą ir t.t. Dėl nemigos kitą dieną sumažėja darbingumas, pablogėja socialinė veikla, padidėja dirglumas, kuris sukelia tarpasmeninių santykių problemas tiek šeimoje, tiek darbe. Nemiga pablogina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Nepakankama miego kokybė turi aiškų neigiamą poveikį senyvo amžiaus asmenų sergamumui ir mirtingumui. Tiems somatinėmis ligomis sergantiems senyvo amžiaus asmenims, kuriuos vargina nemiga, mirties rizika yra 1,6–2,0 karto didesnė negu tiems, kuriems nėra miego sutrikimų. Šioje amžiaus grupėje nemiga sukelia specifines problemas: migdomųjų vaistų perdozavimą, stipresnį nepageidaujamą vaistų poveikį dėl širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemų nepakankamumo, nugriuvimus ir pan.

JAV tyrėjai paskaičiavo, kad tiesioginės nemigos gydymo išlaidos (vaistai, gydymo ir slaugos įstaigų darbuotojų apmokėjimas) yra apie 14 mlrd. JAV dolerių per metus. Mokslininkų paskaičiavimu, netiesioginės išlaidos dėl darbingumo sutrikimų, nelaimingų atsitikimų, nuosavybės sugadinimo, transportavimo į gydymo įstaigas ir pan. yra dvigubai didesnės – 28 mlrd. dolerių. Vien tik darbingumo sumažėjimo dėl nemigos nuostoliai siekia 18 mlrd. JAV dolerių.

Miego fiziologija

Miego ir budrumo ciklas yra sudėtingas procesas. Jį nulemia du mechanizmai – cirkadinis ir homeostazinis. Cirkadinį mechanizmą palaiko pogumburyje esančio branduolio nucleus suprachiasmaticus neuronai. Branduolio neuronų aktyvumas periodiškai, maždaug kas 24 val., kinta. Branduolio neuronai pasižymi aktyvinančiu poveikiu – jų veikla arba palaiko budrumo būklę, arba budrumą skatinantis poveikis yra minimalus. Periodiškas nucleus suprachiasmaticus neuronų aktyvumo kitimas yra nulemtas genetiškai – tai lyg vidinis organizmo laikrodis. Jo veikla turi savybę sinchronizuotis su aplinkos pokyčiais, būtent su 24 val. šviesos ir tamsos ciklu. Tuo tarpu homeostazinis reguliavimo mechanizmas susijęs su organizme susidarančiais metabolizmo produktais. Šio mechanizmo poveikis, priešingai negu cirkadinio, yra slopinamasis. Sumažėjus cirkadinio mechanizmo aktyvinančiam poveikiui, išryškėja slopinamasis homeostazinio mechanizmo poveikis, ir žmogus užmiega. Manoma, kad, pašalinus cirkadinio mechanizmo veikimą, žmogaus miego ir budrumo ciklą dėl homeostazinio mechanizmo sudarytų trumpi miego tarpsniai.

Miego metu registruojamoje elektroencefalogramoje (EEG) vertinant smegenų žievės aktyvumą skiriamos 2 miego fazės: lėtųjų bangų miego fazė ir paradoksinio miego fazė. Lėtųjų bangų miego metu EEG bangos lėtėja. Paradoksinio miego metu EEG aktyvumas yra panašus į būdingą budrumo būklei. Paradoksinio miego metu atsiranda greiti akių judesiai, todėl ši miego fazė dar vadinama REM miegu (angl. rapid eye movement). Tyrimų metu pastebėta, kad sergant depresija sumažėja lėtųjų bangų miego trukmė.

Nemigos priežasčių įvertinimas

Nustačius nemigą, norint parinkti tinkamą gydymo būdą, būtina įvertinti galimas jos priežastis. Miegas gali sutrikti, jeigu einama miegoti ir keliamasi vis kitu laiku, miegama dieną, trūksta fizinio krūvio, piktnaudžiaujama alkoholiu ar kofeino turinčiais gėrimais ir pan. Nemiga gali lydėti skausmą keliančias somatines ligas, pvz., artritą, neurologines ligas, pvz., neramių kojų sindromą, Parkinsono ligą, įvairios kilmės demencijas. Miego sutrikimų taip pat gali būti sergant krūtinės angina, širdies ir kraujagyslių nepakankamumu, bronchų astma, lėtine obstrukcine plaučių liga, gastroezofaginiu refliuksu, gerybine prostatos hiperplazija. Miego apnėja, kuri pasireiškia dėl oro tėkmės nepakankamumo nosyje ar burnoje, gali reikšmingai sutrikdyti miegą. Apnėją sukelia kvėpavimo takų obstrukcija (obstrukcinė apnėja) arba kvėpavimo centro veiklos sutrikimas (centrinė apnėja). Nemigą gali sukelti ir somatinėms ligoms gydyti vartojami vaistai: b adrenoblokatoriai, kalcio kanalų blokatoriai, gliukokortikoidai, dekongestantai, bronchodilatatoriai, skydliaukės hormonai.

Dažnai lėtinė nemiga yra susijusi su nerimo sutrikimais ir depresija. Todėl, nustačius nemigą, reikia įvertinti galimus nerimo, depresijos simptomus ir, esant reikalui, nusiųsti pas psichiatrą. Paminėtų objektyvių priežasčių sukelta nemiga vadinama antrine. Jeigu nemiga vystosi dėl psichofiziologinių pakitimų, ji vadinama pirmine.

Sudėtingais nemigos atvejais, kada įprastinio ištyrimo būdais nepavyksta nustatyti sutrikimo priežasties ir gydymas yra neveiksmingas, pacientą tikslinga nusiųsti į specializuotą miego sutrikimų centrą ir atlikti polisomnografinį tyrimą. Jo metu tiriamajam miegant registruojama: EEG, elektrokardiograma, kūno raumenų aktyvumas, akių judesiai, kvėpavimo dažnis ir kt. Vieno klinikinio tyrimo rezultatai parodė, kad pusei nemigos varginamų pacientų atlikus polisomnografiją, buvo nustatyta kita nei prieš tyrimą diagnozė.

Nemigos gydymas

Remiantis aukščiau pateiktu miego proceso aprašymu, galima išskirti dvi dideles psichofiziologines nemigos gydymo būdų grupes. Pirmoji – tai gydymo būdai, kuriais siekiama sumažinti į smegenų žievę patenkančių dirgiklių intensyvumą. Jai priklauso įvairios miego higienos taisyklės: ėjimas miegoti ir kėlimasis tuo pačiu laiku, rami miegamojo aplinka, nemiegojimas dieną; kognityvinės ir elgesio psichoterapijos technikos, kuriomis siekiama pašalinti nepagrįstus paciento įsitikinimus, kurie didina su nemiga susijusį nerimą (pvz., kad žmogui būtina miegoti 8 val.). Antrajai grupei priskiriame gydymą vaistais, kurie sustiprina centrinę nervų sistemą slopinančių neuromediatorių poveikį.

Prieš skiriant medikamentų nemigai gydyti būtina gerai įvertinti galimas jos priežastis ir, jei būtina, gydyti somatinius, neurologinius ar psichikos sutrikimus, be to, reikėtų patarti pacientui laikytis miego higienos reikalavimų. Vaistų dažniau reikia tada, kai nustatoma aiški biologinė nemigos priežastis (pvz., premenstruacinis sindromas), ar trumpalaikei nemigai įveikti.

Nemigą vaistais reikėtų pradėti gydyti mažiausia veiksminga doze, derinant su miego higienos koregavimu ir/ar psichoterapija. Nemigai gydyti skiriami vaistai jungiasi su slopinamojo poveikio neuromediatoriaus gama aminosviesto rūgšties (angl. g aminobutyric acid, GABA) receptoriais ir migdo. Šiuo veikimu pasižymi benzodiazepinai (BZD) ir selektyvūs migdomieji vaistai. Pastarieji turi daug privalumų, palyginti su pirmaisiais. Ilgai veikiantys BZD sudaro veiklius metabolitus, kurie gali sukelti mieguistumą kitą dieną po vaisto pavartojimo. Tuo tarpu trumpai veikiantys BZD dažniau sukelia su medikamento vartojimo nutraukimu susijusius simptomus: ryte gali sustiprėti nerimas, pablogėti nemiga. Miego struktūros tyrimai parodė, kad ilgai vartojami BZD sutrikdo miego struktūrą. Tai gali paaiškinti, kodėl ilgai šių vaistų vartojantys asmenys skundžiasi nepakankama miego kokybe.

Selektyvių migdomųjų vaistų grupei priklausantis vaistas zolpidemas (Stilnox) neturi veiklių skilimo produktų bei įtakos kitų vaistų metabolizmui, nesukelia priklausomybės, neslopina kvėpavimo centro veiklos, nepasižymi raumenis atpalaiduojančiu poveikiu ir beveik nepakeičia fiziologinės miego struktūros. Zolpidemo pusinės eliminacijos trukmė yra apie 2,6 val., todėl vaistas tinka ne tik tais atvejais, kai pacientui sunku užmigti, bet ir tuomet, kai vargina prabudimai naktį.

Trumpalaikei nemigai gydyti vaistų skiriama 7–10 d. Jeigu reikia ilgiau gydyti migdomaisiais vaistais, jų reikėtų skirti su pertraukomis. Tai padeda išvengti tolerancijos vaistui bei su gydymo nutraukimu susijusių simptomų. Nustatyta, kad pirminės psichofiziologinės nemigos gydymas zolpidemu (Stilnox) yra veiksmingas ir nesukelia tolerancijos bei gydymo nutraukimo simptomų. Vieno tyrimo metu 199 pirmine nemiga sergantiems pacientams 12 sav. su pertraukomis buvo skiriama placebo arba zolpidemo (Stilnox). Zolpidemu gydomi pacientai vartojo vaisto nuo 3 iki 5 kartų per savaitę prieš miegą. Tyrimas parodė, kad zolpidemo (Stilnox) vartojusių pacientų grupėje, palyginti su miego būkle tyrimo pradžioje, 42 proc. sutrumpėjo užmigimo laikotarpis, 52 proc. sumažėjo prabudimų skaičius ir 27 proc. pailgėjo bendra miego trukmė. Šie skaičiai buvo didesni negu placebo vartojusių pacientų grupėje. Tomis naktimis, kada pacientai nevartojo zolpidemo, nemiga nesustiprėjo (t.y. nepasireiškė “rikošeto” nemiga). Be to, tyrėjai nepastebėjo, kad per 12 sav. gydymo laikotarpį būtų reikėję didinti vaisto dozę dėl nepakankamo veiksmingumo.

Nemigai gydyti skiriama ir neuromediatorių histamino bei serotonino apykaitą veikiančių vaistų – sedacinio poveikio antidepresantų, ypač jeigu kartu su nemiga būna depresijos ir/ar nerimo simptomų. Tyrimai parodė, kad reguliuojant miego ir budrumo ciklą ypač svarbus melatoninas. Gausiausia melatonino sekrecija yra paauglystės periodu, ji pradeda mažėti nuo 20 m. ir reikšmingai sumažėja vidutiniame amžiuje. Buvo atliktas klinikinis tyrimas, kurio metu mokslininkai tyrė melatonino poveikį jauniems žmonėms (amžiaus vidurkis – 22,1 m.). Siekiant palengvinti užmigimą po miego režimo pokyčių savaitgalį, tiriamiesiems sekmadienio vakare buvo skiriama melatonino. Tai padėjo lengviau užmigti ir prabusti prieš darbo savaitę. Taip pat yra atlikta tyrimų, kurių metu tirtas melatonino poveikis gydant su laiko juostos pakeitimu ar slenkančiu darbo grafiku susijusius miego sutrikimus. Melatoninas veiksmingai gydo nemigas, sukeltas miego ir budrumo ritmo sutrikimų, tačiau dar nėra patikimų mokslinių tyrimų, parodančių melatonino ir melatonino agonistų veiksmingumą bei saugumą gydant kitos kilmės nemigą.

Apibendrinimas

Miego ir budrumo ciklas yra sudėtingas procesas ir, esant šio proceso sutrikimams, reikia įvertinti priežastis bei galimą įvairių išorinių ir vidinių organizmo veiksnių įtaką. Pirminei psichofiziologinei nemigai gydyti pirmiausia reikėtų skirti selektyviųjų migdomųjų vaistų (pvz., zolpidemo (Stilnox)), kurie, palyginti su BZD, turi daug privalumų.


Parengė gyd. Mindaugas Šablevičius, Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras
Prof. habil. dr. Vanda Liesienė, Medicinos centras “Neuromeda”


"Gydymo menas" 2004 m. Nr. 11

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Geg 10, 2006 1:41 am
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Miego įtaka žmogaus sveikatai, darbingumui ir gyvenimo kokybei

Beveik kiekvienas žmogus patiria su miegu susijusių problemų. Nemiga vargina 15-35 proc. visų
gyventojų, apie 35 proc. žmonių nesijaučia pailsėję nakties miego metu. Nuo seno tebevyrauja
nuomonė, kad per parą žmogus turėtų miegoti apie 8 val., tačiau intensyvus gyvenimo ritmas dažnai neleidžia to padaryti. Ar kenkia mūsų sveikatai trumpesnė miego trukmė? Ką daryti, kai nepavyksta užmigti, o vaistų baisu vartoti, nes ryte laukia svarbus susitikimas, egzaminas ar kelionė automobiliu, tad nesinori būti mieguistam?
Į šiuos ir kitus klausimus sutiko atsakyti
prof. habil. dr. Vanda Liesienė.

Kokia miego svarba žmogaus sveikatai ir apie ką gali byloti sutrikęs miegas?

Miegas yra viena iš egzistencijos būsenų, kita yra budrumas. Nemigos, užtrunkančios mėnesius, pablogina sveikatą, nes silpnėja imunitetas, dėl organizmo atsparumo sumažėjimo padidėja galimybė susirgti. Sutrikęs miegas pirmiausia rodo, kad yra nervinės sistemos veiklos pakitimų, dažnai tai prasidedančios depresijos ar nerimo sutrikimų simptomas. Neretai miegas sutrinka dėl skausmą sukeliančių ligų, kurios budina iš miego.

Šiandien, esant pašėlusiam gyvenimo tempui, dalis žmonių miega 4-5 val. ir vėl kimba į darbą. Ar miego trukmė svarbi sveikatai, gyvenimo kokybei ir darbingumui?

Kiekvieno asmens miego trukmė, kurios reikia, kad jaustųsi pailsėjęs, skiriasi - nėra recepto, kiek ilgai reikia miegoti. Miegą laikinai galima trumpinti, jei tai suteikia emocinį komfortą, žmogus turi tikslą ir yra motyvuotas ką nors nuveikti miego sąskaita. Ilgai trunkantis miego sutrumpinimas apie dvi valandas, palyginti su įprastine miego trukme, sukelia rimtų sutrikimų.

Kokia optimali miego trukmė?
Taigi optimali miego trukmė yra tokia, kuri suteikia poilsio jausmą ir gerą būdravimo bei darbingumo lygį. Dažnai miego trukmė ilgėja žiemą ir trumpėja vasarą, kai anksčiau švinta.

Ar tiesa, kad per ilgas miegas taip pat kenkia sveikatai?
Kenkia sveikatai ne per ilgas miegas. Pastebėta, kad daugiau nei 2 val. ilgesnė nei įprasta miego trukmė arba mieguistumas visą dieną ar kelis momentus dieną - tai rimtų miego ir budrumo ciklo sutrikimų ženklas, o jie dažnai yra pavojingesni sveikatai nei užmigimo pablogėjimas.

Kada dėl sutrikusio miego reikėtų kreiptis į gydytoją?
Verta kreiptis į gydytoją, kai nemiga atsiranda dėl blogo užmigimo ar dėl miego palaikymo sutrikimo (dažni ilgi nubudimai nakties metu), jei tai trunka ilgiau nei 3 savaites.

Kaip gydoma nemiga? Kada reikia vaistų, o kada galima išsiversti ir be jų?
Nemigos neretai atsiranda dėl blogos miego higienos ar dėl adaptacijos sutrikimų. Visada verta pagalvoti apie tinkamą miegoti vietą ir laiką, apie galimus miego trukdžius, sukeltus aplinkos veiksnių, kūno ligų, kai kurių vaistų vartojimo vakare. Svarbu įsiklausyti į savo organizmą ir jausti, kada “miegas ateina”. Niekada neverta pradėti nuo medikamentų.

Kokiais vaistais gydoma nemiga, kuo jie skiriasi, ar galima priprasti prie migdomųjų tablečių?
Nemigai gydyti geriausiai tinka specifiniai selektyvieji migdomieji vaistai, pvz., zolpidemas (Stilnox), kurie trumpina užmigimo trukmę ir normalizuoja miegą. Nemigai gydyti skiriamas zolpidemas sutrumpina užmigimo trukmę, tačiau nesutrikdo fiziologinės miego struktūros. Per pirmas kelias miego valandas vaistas organizme visiškai suskyla ir sukuria fiziologinį miegą, todėl jis nesukelia mieguistumo, atminties pablogėjimo ar raumenų silpnumo dieną. Ryte žmogus jaučiasi pailsėjęs ir darbingas. Net mėnesiais vartojant stilnokso prie jo nepriprantama. Be to, vaistas nesąveikauja su alkoholiu, neturi įtakos kitų kartu vartojamų vaistų pasisavinimui. Paprastai zolpidemo (stilnokso) skiriama 10 mg 10-15 min. prieš miegą.

Kiti raminamieji vaistai, ypač benzodiazepinai, skiriami nemigos simptomams gydyti, dažniau pasižymi nepageidaujamais poveikiais. Jie gali sukelti mieguistumą bei raumenų silpnumą dieną, o vartojant ilgiau kaip 3 mėn. blogina atmintį ir suvokimą, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Jau po 3-4 sav. gali vystytis pripratimas prie vaistų. Tampa sunku nutraukti jų vartojimą.

Ką daryti, jei nepavyksta užmigti prieš svarbų susitikimą, egzaminą ar kelionę automobiliu, kai svarbu ryte jaustis pailsėjus, tačiau baugu, kad migdomasis vaistų poveikis išliks ir dieną?
Šiuo atveju padėti gali specifiniai migdomieji vaistai, pvz., zolpidemas (stilnoksas), veikiantys 5-6 val., leidžia lengvai užmigti, nesukelia rytinio mieguistumo, žmogus lengvai prabunda. Jie neslopina judesių koordinacijos ir protinės veiklos dieną.

gyd. Mindaugas Jasulaitis

"Sveikas žmogus" 2004 m. Nr. 6

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Geg 10, 2006 1:44 am
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Miego sutrikimai ir jų farmakologinė korekcija

Įvairių specialybių gydytojai susiduria su pacientais, besiskundžiančiais miego sutrikimais. Dažniausiai jiems nustatoma nemiga, sutrikęs užmigimas ir miego palaikymas. Mieguistumas, padidėjęs miego poreikis, kai paros miego trukmė gali būti ilgesnė nei 12 val., pasitaiko rečiau. Nors miego sutrikimai dažniausiai yra antriniai, tačiau, jei gydytojas neįvertins miego ir budrumo ritmo ypatybių, jie gali tapti pagrindinės ligos gydymo kliūtimi.

Miego ritmo sutrikimai

Klinikinėje praktikoje miego ir budrumo ritmo sutrikimai gali pasireikšti įvairiai: nemiga, mieguistumu, parasomnija (nenormaliais epizodiniais įvykiais miego metu) ir miego ritmo sutrikimu. Miego ritmo sutrikimams būdingi miego laiko pasiskirstymo per parą pokyčiai: užmigimo laiko pasikeitimas (užmiegama anksčiau ar vėliau nei įprasta) arba netgi miego ir budrumo ritmo inversija, kai užmingama dieną ir jaučiamas budrumas naktį.

DSM-IV klasifikacijoje nemiga apibūdinama kaip miego, būtino normaliai dieninei veiklai, kokybės ir kiekybės trūkumas, o TLK-10 terminus “nemiga, mieguistumas ir miego ritmo sutrikimai” apibrėžia kaip “didžiąja dalimi psichogenines būsenas, kai dėl emocinių priežasčių labiausiai sutrinka miego trukmė, kokybė ar laikas”.

Pagal eigą išskiriamos ūminė, poūmė ir lėtinė nemiga, o pagal stiprumą – silpna, vidutinė ir stipri.

Klinikiniai nemigos simptomai

Klinikiniai nemigos simptomai apima užmigimo, miego palaikymo, ankstyvo nubudimo sutrikimus.

Užmigimo sutrikimai
Tai miego pradžios sutrikimai. Dažniausiai skundžiamasi sunkumu užmigti. Jiems užsitęsus, gali formuotis patologiniai “pasitraukimo į miegą ritualai”, taip pat “lovos baimė”, “neužmigimo baimė”. Atsiradęs miego noras dingsta, kai tik pacientas atsigula į lovą, kyla slogios mintys, užplūsta kankinantys prisiminimai, padidėja judesių aktyvumas, bandymai rasti patogią pozą. Pradėjus snausti, išbudina menkiausias triukšmas. Jei sveikas žmogus užmiega per 3-10 min., tai sergantysis – per 120 ar daugiau minučių. Polisomnografiniai tyrimai parodė, kad tokiems pacientams labai prailgėja užmigimo laikas ir būdingi dažni perėjimai iš lėtojo miego (LM) fazės I ir II stadijų į budrumą. Neretai ligoniai ignoruoja trumpalaikius užmigimus ir jiems atrodo, kad visą naktį “nesumerkė akių”.

Miego palaikymo sutrikimai
Tai sutrikimai, apimantys dažnus prabudimus, po kurių pacientas ilgai negali užmigti, lieka paviršutiniško miegojimo jausmas. Prabudimus sukelia tiek išoriniai dirgikliai (visų pirma triukšmas), tiek vidiniai veiksniai (košmarai, baimė, skausmas, vegetaciniai sutrikimai, pasireiškiantys padažnėjusiu širdies plakimu, kvėpavimo sutrikimu, judesių aktyvumu, noru šlapintis). Šie veiksniai gali pažadinti ir sveikus, normaliai miegančius žmones. Sergantiesiems būna smarkiai sumažėjęs prabudimo slenkstis ir yra pasunkėjęs užmigimo procesas prabudus. Prabudimo slenksčio sumažėjimas didele dalimi priklauso nuo nepakankamo miego gilumo.

Ankstyvo nubudimo sutrikimai
Tai sutrikimai, pasireiškiantys tuoj po pernelyg ankstyvo nubudimo. Kartu būna padidėjęs, tačiau nestipriai, mieguistumas dieną, sumažėjęs darbingumas bei jausmas, kad esi “lyg sumuštas”. Pacientai išsako nepasitenkinimą savo miegu, skundžiasi, kad jiems net palankiomis sąlygomis būna sunku užmigti.

Objektyvus miego sutrikimų įvertinimas

Objektyviai įvertinti miego sutrikimus padeda polisomnografijos tyrimas. Jo metu registruojami kelių tyrimų, būtinų miego struktūrai įvertinti, tokių kaip elektroencefalografijos (EEG), elektromiografijos (EMG), elektrookulografijos (EOG), parametrai. Deja, ne visada yra galimybė atlikti šį tyrimą, gydytojui tenka remtis vien klinika, o tai dažnai pasunkina diagnostiką. Ne visada sutampa subjektyvus ir objektyvus miego sutrikimo įvertinimas, nors dažniau jis vis dėlto sutampa. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai subjektyvus paciento pojūtis – kad jis visiškai nemiega daugelį naktų, o objektyvi polisomnografija parodo, kad pacientas miega, miego trukmė 5 val. ir ilgiau, jo struktūra nėra pernelyg deformuota. Tokia situacija vadinama miego suvokimo sutrikimu, arba “miego agnozija”. Šis fenomenas dažniau pasitaiko psichikos ligomis sergantiems pacientams. Kliniškai svarbu tai, kad šiuo atveju (ypač, kai miegama 6 val. ir daugiau), migdomųjų skirti netikslinga.

Miego sutrikimai, susiję su amžiumi ir organine patologija

Vyresnio amžiaus žmonių miego sutrikimai yra ryškesni. Juos taip pat sukelia amžiaus nulemti miego ir budrumo ritmo pasikeitimai. Dažna šių pacientų nemigos priežastis yra aterosklerozinis kraujagyslių pažeidimas, arterinė hipertenzija, lėtiniai skausmai. Sergantieji organiniais galvos smegenų sutrikimais (smegenų infarktu, Parkinsono liga, epilepsija, galvos smegenų augliais, hiperkineziniu sindromu) ignoruoja savo miego sutrikimus, laikydami juos mažai reikšmingais. Dažniausiai miego sutrikimais skundžiasi sergantieji įvairiais neuroziniais sutrikimais.

Miego sutrikimų gydymo ypatumai

Gydant nemigą svarbu tiksliai nustatyti ir pašalinti jos priežastį, panaikinti neigiamus fizinius ir psichologinius veiksnius, keisti miego įpročius, laikytis miego higienos taisyklių, kompleksiškai taikyti psichoterapinį, chronobioterapinį ir farmakoterapinį gydymą.

Nemigos gydymo vaistais indikacijos
· Jei nemiegama ar blogai užmiegama ilgiau kaip 2 sav.
· Jei miego laikas per naktį sudaro tik 4-5 val.
· Jei nėra nustatyta kitų ligų, galinčių būti nemigos priežastimi.
· Jei miego sutrikimai išlieka laikantis miego higienos taisyklių.

Veiksmingas migdomasis
Skiriant vaistų, svarbu nepamiršti šiuolaikinio supratimo apie veiksmingus migdomuosius medikamentus. Veiksmingas migdomasis:
· padeda greitai užmigti,
· padeda palaikyti miegą,
· po paskutinio spontaninio rytinio prabudimo pacientas nejaučia nuovargio, vangumo, jausmo, kad yra “kaip sumuštas”, o jei šie pojūčiai pasireiškė anksčiau, jie turėtų praeiti, pradėjus vartoti veiksmingo migdomojo,
· nesukelia šalutinių poveikių, o jei sukelia, paciento socialinė adaptacija nepablogėja.

Šiuos reikalavimus labiausiai atitinka preparatai zolpidemas (Stilnox) ir zopiklonas. Nors galvojama, kad “idealių” migdomųjų nėra, vis dėlto galima parinkti medikamentą, labiausiai atitinkantį aukščiau išvardintus reikalavimus. Yra išskiriami migdomieji, pasižymintys trumpu (<5 val.), vidutiniu (5-15 val.) ir ilgu (>15 val.) pusinės eliminacijos laiku. Dažniausiai vartojamiems pasaulyje šiuolaikiniams migdomiesiems preparatams priskiriami imidazopiridinų grupės vaistai (zolpidemas), ciklopirolonų grupės preparatai (zopiklonas) ir pasižymintys vidutiniu bei trumpu pusinės eliminacijos laiku benzodiazepinai (BZD) (midazolamas, triazolamas, brotizolamas). Šiuolaikinei migdomųjų farmakoterapijai atstovauja vaistai, veikiantys postsinapsinį g aminosviesto rūgšties (GASR) kompleksą. Tai imidazopiridinai, ciklopirolonai, BZD, barbitūratai (jie dabar vartojami retai). Visi šie preparatai kryptingai veikia miego struktūrą. Jų poveikis nespecifinis, vaistai veikia miego trukmę, sutrumpina užmigimo laiką, keičia lėtojo miego stadijų proporciją. Renkantis migdomąjį medikamentą svarbu, kad būtų kuo mažesnė nepageidaujamų poveikių ir komplikacijų tikimybė.

Svarbu pabrėžti, kad visi preparatai, pasižymintys sedaciniu ir migdomuoju poveikiu (net jei jie specialiai nevartojami kaip migdomieji), gali modifikuoti nemigos kliniką. Tai ypač akivaizdu paskyrus BZD grupės migdomųjų, turinčių ilgą pusinės eliminacijos periodą, nes jie patys gali sukelti postsomninių sutrikimų.

Migdomųjų medikamentų skyrimo rekomendacijos
Kadangi migdomųjų yra daug, siekiant unifikuoti jų vartojimą, siūlomos tokios medikamentų skyrimo rekomendacijos:
· Nemigą pradėti gydyti augaliniais vaistais. Šie preparatai retai sukelia nepageidaujamų poveikių, esant reikalui, juos lengva pakeisti.
· Pirmiausia pasirenkami vaistai turėtų pasižymėti trumpu ar vidutiniu poveikiu (zolpidemas (Stilnox), zopiklonas, midazolamas, triazolamas, brotizolamas). Šie preparatai nesukelia postsomninių sutrikimų, retai sukelia vangumą ar/ir mieguistumą dieną, neturi neigiamos įtakos pacientų motorinėms, pažintinėms funkcijoms, todėl nesutrikdo jų kasdienės veiklos, pvz., netrukdo vairuoti automobilio.
· Migdomųjų vartojimo trukmė neturi viršyti 3 sav. (optimali gydymo kurso trukmė – 10-14 dienų). Tai laikas, reikalingas gydytojui išsiaiškinti nemigos priežastį. Per jį pripratimas ir priklausomumas, nustojus vartoti vaisto, neišsivysto, nepasireiškia nutraukimo sindromas. Deja, šio principo laikytis sunku, nes pacientai linkę geriau vartoti migdomųjų nei kankintis dėl nemigos.
· Vyresnio amžiaus pacientų miego sutrikimams gydyti tikslinga skirti pusę suaugusiųjų dozės. Taip pat svarbu nepamiršti galimos sąveikos su kitais medikamentais. Dažnesnius vyresnio amžiaus pacientų miego sutrikimus lemia ir amžiui būdingi fiziologiniai miego ir budrumo ritmo pokyčiai. Daugelis preparatų, kurių vyresnio amžiaus pacientai vartoja dėl somatinių negalavimų, turi papildomą migdomąjį poveikį, ir tai gali sukelti komplikacijų kartu vartojant migdomųjų, ypač BZD. Be to, vyresnių pacientų kepenų fermentinis aktyvumas pasikeičia, dėl ko pasunkėja preparatų dezaktyvacija. Taip pat svarbu nepamiršti amžiaus sukeliamų fiziologinių įvairių smegenų mediatorinių sistemų pokyčių, dėl kurių vyksta psichotropinių preparatų (o migdomieji priskiriami šiems preparatams) ir senstančių smegenų sąveika. Visų pirma tai susiję su dopaminergine sistema ir padidėjusia ekstrapiramidinių (dažniau hipokinezinių, rečiau – hiperkinezinių) komplikacijų tikimybe. Neretai vyresnio amžiaus pacientams sunku atskirti fiziologinius miego ir budrumo ritmo pokyčius ir nemigą, tad kilus nors menkiausioms abejonėms, tikslinga susilaikyti nuo migdomųjų. Šiuo atveju galėtų būti naudingas melatoninas, kankorėžinės liaukos hormonas, pasižymintis miego ir budrumo ritmą formuojančiu poveikiu ir neturintis negatyvių anksčiau minėtų migdomųjų preparatų savybių.
· Esant net ir menkiausiam įtarimui, kad nemigos priežastis yra miego apnėjos sindromas, o atlikti polisomnografijos galimybės nėra, geriau vartoti imidazopiridinų (zolpidemas) ar ciklopirolonų (zopiklonas) grupės vaistų, apie kurių negatyvų poveikį kvėpavimo funkcijoms iki šiol nėra žinoma. Jei nemigos priežastis yra miego apnėjos sindromas, veiksmingiausias kvėpavimo sutrikimo miego metu gydymas yra aparatais, miego metu nuolat tiekiančiais orą.
· Jei paciento netenkina nepakankama miego trukmė (subjektyvus vertinimas), o objektyviai užregistruojamos 6 miego val. ir daugiau, migdomieji dažniausiai būna neveiksmingi. Šiuo atveju polisomnografijos tyrimas labai svarbus miego sutrikimų diagnostikai.
· Pacientams, ilgą laiką vartojantiems migdomųjų, svarbu padaryti “atostogas nuo vaistų”. Tai leistų vėliau sumažinti migdomojo preparato dozę ar jį pakeisti kitu vaistu. Tai ypač svarbu tiems pacientams, kurie vartoja BZD grupės migdomųjų. Dažnai tokia situacija yra pačių savigydos pasekmė, rečiau – dėl neteisingo gydytojų paskyrimo. Nutraukiant BZD grupės migdomųjų vartojimą, susiduriama su nutraukimo sindromu. Šiais atvejais naudinga fitoterapija; “atostogų nuo vaistų” metu gerinti miegui taip pat tinka augaliniai preparatai.

Apibendrinimas

Nemiga – tai klinikinėje praktikoje paplitęs sindromas, pasižymintis savo klinikos įvairove. Sėkmingai ją gydyti galima tik įvertinus etiologinius veiksnius, atsižvelgiant tiek į subjektyvius skundus, tiek ir į objektyvius polisomnografijos rezultatus, bei gerai žinant šiuolaikinių migdomųjų savybes.

Parengė gyd. Daiva Deltuvienė
Medicinos centras „Neuromeda“


"Gydymo menas" 2004 m. Nr. 5

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Geg 10, 2006 1:47 am
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Sveiko miego paslaptys

Mes praleidžiame trečdalį savo gyvenimo miegodami. Miego paskirtis ir tikslas yra jėgų atnaujinimas ir pasiruošimas kitos dienos darbui. Verti dėmesio epidemiologinių tyrimų duomenys, kad vienas iš keturių suaugusių gyventojų skundžiasi poilsio jausmo stoka po miego, tačiau tik vienas iš dvidešimties blogai miegančiųjų kreipiasi į gydytoją.

Taigi gydytojų ir pacientų nuomonė dėl miego kokybės nesutampa. Nesutampa nuomonė ir dėl miego reikšmės. Dažniau skundžiamasi dienos nuovargiu, sunkia galva, silpnumu, protiniu lėtumu dienos metu negu užmigimo sunkumu. Labai dažnai blogai miegantys pacientai nėra mieguisti dienos metu - jie tik jaučiasi pavargę. Visa tai trukdo gydytojui ir pacientui surasti bendrą kalbą ieškant blogo miego priežasties. Vadinasi, pacientai turi būti informuoti apie blogo miego priežastis ir kaip jų išvengti.

Nemaža dalis veiksnių, gerinančių ar bloginančių miegą, gali būti kontroliuojami pačių pacientų, dalis reikalauja gydytojo pagalbos. Apskritai geras miegas, suteikiantis poilsio jausmą, gali būti pasiekiamas pacientui ir gydytojui bendradarbiaujant ir gerai suvokiant, kada prasideda liga, keičianti miegą, kada atsiranda fiziologinių miego pakitimų ar kokie netinkami fiziniai išoriniai poveikiai, sutrikdantys normalų miegą ir poilsio jausmą.

Ryškiausi miego trukmės pakitimai prasideda metams bėgant. Palyginkime vaikų ir paauglių miegą: pastariesiems jis gilėja, nes nustoja miegoti dieną. Apie 20 m. jaunuolių nakties miegas pamažu trumpėja iki 7 val. Po trisdešimties metų miego trukmė pradeda priklausyti nuo išorinių fizinių veiksnių - triukšmo, temperatūros, lovos patogumo. Labiausiai pasikeičia penkiasdešimtmečių miegas - dažniau prabunda, ilgėja prabudimų trukmė. Pradeda ryškėti daugelio naktų miego skirtumai, ilgėja užmigimo laikas. Po 65 m. amžiaus dažnai atsirandantys kaulų, stuburo degeneraciniai pažeidimai dar paryškina šiuos fiziologinius kitimus, atsiranda ilgi būdravimo periodai nakties metu.

Yra gerai žinomas "pirmos nakties miego" poveikis, nes miegui turi įtakos ir pripratimas prie aplinkos. Nuolatinis vienodas triukšmas beveik nejaučiamas, mažai trukdo miegoti, tačiau jam pasikeitus, pavyzdžiui, pravažiavus mašinai, žmogus prabunda. Ypač trukdo miegoti partnerio knarkimas ar judesiai. Kai kas negali užmigti visiškoje tyloje, geriau jaučiasi veikiant televizoriui, bet tai jau miego sutrikimo požymis.

Miegui gana svarbu yra šviesa ir aplinkos temperatūra, blogesnį poveikį turi šaltis negu šiluma. Kūno temperatūra miegant sumažėja apie 1 laipsniu pirmas tris miego valandas, vėliau dar labiau jaučiami aplinkos temperatūros pokyčiai. Atlikus tyrimus nustatyta, kad senstant jautrumas aplinkos temperatūrai didėja. Pagyvenusių asmenų fiziologinis miegas gali būti geras tik esant pastoviai kūno temperatūrai gerai apsiklojus arba kai kambario temperatūra 21-22 laipsniai šilumos. Sumažėjus temperatūrai, kinta sapnų intensyvumas ir forma. Esant žemai temperatūrai atsiranda "apsisaugojimo" prabudimai.

Užmigimui ir miego kokybei didelę įtaką turi lova. Geriausiai užmiegama, kai gerai parinktas čiužinys ir pagalvė leidžia atsipalaiduoti bei užtikrina anatomiškai teisingą kūno padėtį. Tie, kurie miega kietose lovose, dažniau keičia padėtį negu tie, kurie pasirenka jiems tinkančius čiužinius. Ypač svarbu, kad lova būtų naudojama tik miegui, bet ne skaitymui ar televizoriui žiūrėti. Amerikiečių siūlomu vandens čiužiniu dauguma žmonių nusivylė, nes jis dažnai sukelia miego nestabilumą.

Nervų sistemos tyrimo centre "Neuromeda" (tyrimas atliktas kartu su Centro gyd. neurologu E.Jemecu) buvo tiriami asmenys, susiduriantys su užmigimo problemomis dėl nugaros ar sąnarių skausmų. 18 tiriamųjų, kurių vidutinis amžius 45 metai, pasijuto daug geriau pritaikius jiems specialios formos (su sprando linkio korekcija) pagalves, lovos iš grotelių sistemą, latekso čiužinius ir nuolatinę kūno temperatūrą palaikančius vilnos apklotus (tyrimai buvo atliekami su "Bauer" firmos gaminiais). Mūsų tiriamieji teigė pajutę, kad ši lovos ir čiužinio sistema pati prisitaiko prie kūno; pritaikius grotelių intarpus reikiamoje stuburo vietoje, kiekvienas individualiai surado gerą kūno padėtį, pagerėjo užmigimas, todėl jautėsi geriau pailsėję. Tai yra fizinės priemonės, kuriomis patys asmenys gali be gydytojo pagalbos pagerinti savo miegą, atsikelti pailsėję, pagerinti savo darbo kokybę, išvengti nugaros, sprando ar kojų skausmų.

Kadangi nemiga ir jos priežastys dažnai yra neteisingai suvokiami ir nepasakoma apie ją gydytojui, mes siūlome savarankiško nemigos įvertinimo klausimyną.

prof. Vanda LIESIENĖ
"Sveikas žmogus" 2002 m. Nr. 7

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Geg 10, 2006 1:50 am
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Apie miegą

Tibeto medicina rekomenduoja prieš naktį pagulėti vonioje, į ją įpylus spygliuočių, pavyzdžiui, kėnių ekstrakto.

- Vieni žmonės, pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos gyventojai, nuo neatmenamų laikų prieš miegą gerdavo pieną, kiti - pieną su medumi. Bet tik šiais laikais nustatyta, kad piene yra triptofano - mieguistumą sukeliančios amino rūgšties.

- Miegą gerina ramunėlės, mėtos, melisos.

- Jeigu neįstengiate užmigti, atverkite orlaidę ir nusiklokite. Kai pasidarys šalta, įsisupkite į antklodę - jūs greitai sušilsite ir užmigsite.

- Stenkitės nevartoti migdomųjų. Prancūzijos statistika byloja, kad 6 proc. avarijų įvyksta dėl migdomųjų poveikio...

Dar keletas gero miego paslapčių
- Geriausia miegoti galvą padėjus šiaurės-rytų kryptimi, toliau nuo metalinių konstrukcijų ir elektromagnetinio spinduliavimo šaltinių, pavyzdžiui, kompiuterio, televizoriaus.

- Pasak “miegalių” arabų, tik karaliai miega ant dešiniojo šono. O gudruoliai miega ant kairiojo šono, šventieji - ant nugaros, nelabieji - ant pilvo. Specialistai mano, kad miegant ant pilvo kenkiama raumenims ir trukdoma normaliai kvėpuoti.

- Jeigu turite problemų, prieš miegą surašykite ant popieriaus lapelio, kaip manote jas išspręsti, kad naktį apie jas nebegalvotumėte.

- Sloguojant prieš miegą reikia pasirūpinti, kad atsilaisvintų abi šnervės, o ypač - dešinioji

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Pir Bir 05, 2006 8:01 pm
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Paveikslėlis

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Ant Vas 19, 2008 1:21 pm
Aprašymas WWW
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė Re: NEMIGA
romas.pru rašė:
Esu labai dėkingas už šią vertingą informaciją :)

Džiugu, kad kažkam pravertė ilgai kaupta informacija. Įdomu kam panaudosite?

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Ant Vas 19, 2013 1:24 am
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 14 pranešimai(ų) ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007