Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 6:09 pm



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 
Psichologai nori atsiriboti nuo ekstrasensų 
Autorius Žinutė
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė Psichologai nori atsiriboti nuo ekstrasensų
Cituoti:
L.S. interviu > Psichologai nori atsiriboti nuo ekstrasensų ir šarlatanų

NR. 40 (776) 2008 Spalio 2 - 8 d.
Paveikslėlis
Psichologas Robertas Povilaitis (31)
Pagrindinė darbovietė – nevyriausybinės organizacijos „Vaikų linija“ vadovas
2007 m. Sugiharos fondas – „Diplomatai už gyvybę“ psichologą paskelbė metų tolerancijos žmogumi
Lietuvos psichologų sąjungos prezidentas - nuo 2007m. kovo mėn.

L.S. skaičius - 22 - tiek Europos šalių jau reglamentavusios psichologo praktiką.


Lietuvos psichologų sąjunga kol kas negali įvardyti, kiek psichologų dirba šalyje, o kiek prisistato jų vardu ir klaidina žmones.

Vasaros pradžioje Seimo narys Vytautas Čepas įregistravo psichologo praktinės veiklos įstatymo projektą, kuris buvo parengtas kartu su Lietuvos psichologų sąjunga. Sąjungos prezidentą Robertą Povilaitį L.S. klausinėjo, ko šiuo aktu psichologai siekia - ar tik atsiriboti nuo visokių ekstrasensų ir šarlatanų, kartais veikiančių psichologų vardu ir metančių šešėlį ant visos profesijos?

- Pagrindinis mūsų tikslas – reglamentuoti psichologo praktinę veiklą ir apsaugoti sąvokas – „psichologas“, „psichologinis“, kad jas galėtų vartoti žmonės, kurie turi tam tinkamą išsilavinimą. Kadangi šiandien šios sąvokos nesaugomos, nereglamentuojamos, jomis gali vadintis kas nori. O kadangi psichologo paslaugų poreikis yra milžiniškas, tai ir atsiranda įvairių žmonių, organizacijų, kurie jas siūlo ar sako teikiantys. Žmonės nusivilia, nes mato neprofesionalumą, nekompetenciją, o mes net negalim žinoti, ar paslaugą teikia psichologas. Štai šalimais „Vaikų linijos“ yra centras, kuris vadinasi „Kosmoenergetikos ir psichologijos centras“. Mano supratimu, šie dalykai yra nesuderinami, nes arba tai yra kosmoenergetika, kažkas, ko aš nežinau, arba tai yra psichologinės paslaugos. Šiandien tokie kazusai galimi.

Reklama

- Kuo psichologai šiandien skiriasi nuo kitų sveikatos srityje dirbančių specialistų? Ar psichologų veikla tik sveikatos srityje nereglamentuota?
- Sveikatos sistemoje psichologai dirba legaliai, tačiau mums nėra reikalinga licencija, taigi, nėra ir reikalavimo, stimulo tobulintis, kelti kvalifikaciją. Todėl mes ir norėtume diegti panašią į medikų reglamentavimo sistemą, nes dirbame su žmonių emocijomis, išgyvenimais. Tokiam darbui reikia leidimo. Europos valstybėse tokie dalykai sprendžiami skirtingai, bet, kad baigęs studijas žmogus galėtų išsyk dirbti, be jokio pripažinimo – labai retas dalykas. Europos psichologų federacija priskaičiavo bene 22 Europos valstybes, kurios reglamentuoja psichologo profesiją. Dauguma šių šalių įstatymu saugo terminą „psichologas“. Ten, kur ši sąvoka saugoma, negali tiesiog imti ir išsikabinti psichologo iškabos. Panaši situacija kaip Lietuvoje yra ir Latvijoje, kur psichologų darbui įteisinti nėra įdiegtos panašios į medikų sistemos. Tai štai mes ir bandome šią įstatyminę spragą užtaisyti. Kad visuomenė būtų užtikrinta psichologinių paslaugų kokybe, reikia, jog mūsų išsilavinimui pripažinti būtų taikoma tam tikra procedūra ir suteikiamas leidimas dirbti. Licencija yra tik vienas būdų tai padaryti - kitur psichologai registruojami. Lietuvos psichologų sąjunga šiandien net negali žinoti, kiek psichologų dirba Lietuvoje.

- Gydymo įstaigose psichologų pasigendama, kai įvyksta kas nors nepataisomo - iššoka pacientas pro ligoninės langą. Jūs teigiate, kad psichologų paslaugų poreikis yra milžiniškas, o gal paslaugos poreikį tenkina kažkas kitas, tarkim, psichiatrai?
- Jei jau mes kalbame apie psichologinės pagalbos poreikį, apie jį galima spręsti kad ir iš telefoninių tarnybų, teikiančių psichologinę pagalbą. Telefonų linijos yra perkrautos, neįmanoma atsiliepti į milžinišką skambučių srautą. Tai būtų vienas rimtas signalas ar argumentas. Klausimas, kur gali kreiptis Lietuvoje žmonės, turintys emocinių sunkumų, kuriuos psichiatrai galbūt įvardytų depresija. Jie gali kreiptis į psichikos sveikatos centrą. Pagal Psichikos sveikatos nuostatus, vienas psichologo etatas yra skaičiuojamas maždaug 40-iai tūkstančių gyventojų. Jei klinikinio lygio emocinių sutrikimų, kaip depresija, pasitaiko 10-15-ai procentų žmonių, tai 40-ies tūkstančių gyventojų teritorijoje bus vien depresija sergančių apie 5 tūkst. žmonių. Sakykim, iš jų į psichologą kreipsis 500 arba dešimtadalis. Kiek iš jų psichologas gali priimti trumpalaikei dešimties sesijų terapijai? Intensyviai dirbdamas galėtų per savaitę padėti 30 žmonių ir naujus žmones galėtų konsultuoti tiktai po dviejų su puse mėnesio, pasibaigus dešimčiai sesijų. O kur dėtis likusiems? Dėl didelio psichologinių terapijų poreikio ir dėl ypatingai mažo šių paslaugų prieinamumo, atidarius paprastai pasiekiamos, psichologinės pagalbos kanalą, kaip telefoninę liniją, ji sulaukia didžiulio srauto skambučių. Psichikos sveikatos centruose žmonės pirmiausiai būtų nukreipti psichiatro konsultacijai. Aš nežinau, kiek iš tų 500 žmonių kreiptųsi į Psichikos sveikatos centrą, bet esu įsitikinęs, kad didžiajai daugumai būtų pasiūlytas gydymas vaistais, o psichologinių terapijų dažniausiai žmogus negalės gauti. Sąjungos pozicija, kad tiek gydymas vaistais, tiek psichologinės terapijos turi būti lygiaverčiai gydymo metodai. Tačiau iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų apie 70 milijonų skiriama vaistams, o psichoterapijai kompensuoti – apie 280 tūkst. litų per metus. Skirtumas – apie 250 kartų. Ką tai reiškia? Kad psichologinės terapijos nepriskiriamos gydymo paslaugoms. Kaip atsitinka, kad depresijos gydymas vaistais yra gydymas, o kuomet gydymas yra psichologinėmis priemonėmis, tai nebevadinama gydymu ir todėl neapmokama? Kažkas čia negerai.

- Ar toks psichologo paslaugų sumenkinimas yra valdininkų požiūris, ar pačios visuomenės pasirinkimas? Juk teigiama, kad žmonės baiminasi kreiptis į psichologus?
- Aš manau, kad teisingiausia būtų žmogui, kuris serga depresija, pasiūlyti abu gydymo būdus - psichologinius ir gydymą vaistus. Ir netgi, kaip rekomenduojama kai kuriose šalyse, pirmiausia siūlyti psichologinius gydymo būdus, o vėliau, kuomet psichologinės priemonės nepadeda, papildyti gydymą vaistais.. Šiandien didžioji dalis psichologinės pagalbos yra išstumta į privatų sektorių. Taigi, psichologo paslaugų poreikis yra, žmonių, kurie kompetentingi pasiūlyti tokią pagalbą, yra, tačiau valstybinėje sistemoje vietos tokiai pagalbai nėra. Todėl didelė dalis tokios pagalbos reikalingų žmonių psichologo pagalbos negauna. Dalis gauna pagalbą vaistais. O dalis nesikreipia niekur.

-Ar kolegos psichiatrai, matydami Lietuvos psichologų sąjungos pastangas sunorminti psichologų praktinę veiklą nesibaimina, kad jūs atimsite duonos kąsnį ne tik iš šarlatanų, bet ir iš jų?
- Nepajutau susirūpinimo iš psichiatrų, kurie yra taip pat psichikos sveikatos specialistai, kad jiems grėstų koks nors pavojus dėl parengto įstatymo projekto. Kaip tik sulaukėme palaikymo ir patikinimo, kad jau seniai reikėjo psichologų praktinę veiklą sureguliuoti. Net kalbos negali būti, kad mes galim kažką iš kažko atimti tokiu dokumentu, kaip psichologų praktinės veiklos įstatymas. Paslaugų nuo to nei padaugės, nei pamažės. Be to, įstatymo projekte įrašyta ir tai, kad psichologas turi laikytis profesinės etikos. Šiandien toks reikalavimas galioja tik kaip rekomendacija. Psichologų vardui labai svarbu turėti atraminį tašką – įpareigojimą, įsipareigojimą. Šiandien neprofesionaliai, netgi neetiškai dirbančio psichologo nėra galimybių sustabdyti. Bet gal netgi vienas svarbiausių rengiamo įstatymo tikslų yra apsaugoti visuomenę nuo neprofesionalios praktikos. Juk jei kreipiesi į žmogų, ant kurio durų kabo iškaba „chirurgas“, nori žinoti, kad jis moka operuoti.

Solveiga Potapovienė

.lsveikata.lt

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Ant Spa 21, 2008 5:47 pm
Aprašymas WWW
Svetys

Užsiregistravo: Pen Sau 09, 2009 12:26 pm
Pranešimai: 9
Miestas: Šalčininkai
Standartinė 
Tikrai teisingas žingsnis. Labai gaila, kai kartais žmogui užtektų poros konsultacijų, kad jis nesukluptų, žmogus neturi galymybės kreiptis privačiai į psichologą. Yra rajonų, kur psichologų išvis nėra. Arba poliklinikose dirba asmenys, net neturintis psichologijos bakalauro diplomo. :?: :?


Tre Sau 21, 2009 11:32 am
Aprašymas
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė 
Pradedančioji rašė:
Tikrai teisingas žingsnis. Labai gaila, kai kartais žmogui užtektų poros konsultacijų, kad jis nesukluptų, žmogus neturi galymybės kreiptis privačiai į psichologą. Yra rajonų, kur psichologų išvis nėra. Arba poliklinikose dirba asmenys, net neturintis psichologijos bakalauro diplomo. :?: :?

Problema daug platesnė, nei minima straipsnyje. Lietuvos psichologų sąjunga nėra tolerantiška visiems Lietuvos aukštosiose mokyklose besimokantiems psichologams. Sakykim VU studentai į sąjungą priimami, o VPU ne, nors pagal programas ir praktikas VPU studentai paruošiami geriau. Jei VU tik magistrantai atlieka praktiką (gal kas jau pasikeitė), tai VPU jau bakalauro studijose yra atliekama praktika mokyklose. Yra ir povandeniniai reikalai, sakykim Riomerio psichologo magistratūros programos yra prastesnės, mažiau dalykų (už tat lengviau pabaigti), bet riomerinius psichologijos studentus VU kvalifikacijai tobulinti priima, o VPU ne (net ir VPU psichologijos doktorantų). Kol psichologų sąjunga norės įvesti monopolį ir vienvaldiškai spręsti, kas atitinka psichologo išsilavinimą, kas ne, nieko gero nebus.

Tačiau problema iškelta teisingai.
Žmogus neturėtų būti klaidinamas, jei jis kreipiasi pas psichologą, tai turėtų būti aišku viešai, o ne psichologinio -kosmologinio pobūdžio pasaulėžiūros. Suprantu, kad visa Visata susieta, tačiau iš to mišrainės daryti negalima, kaip ir gamtoje, jei eini į mišką grybauti, turi aiškiai rasti miške medžius, o ne nutapytą butaforiją, kuri neskatina augti grybų.

Dabar dėl psichologų trūkumo. Šią problemą dalinai sudaro pati sąjunga, dėl jau minėtų mano priežąsčių. Politikai taip pat nesupranta, o gal ir negali įsigilinti į visą problematiką. Psichologija susieta ne tik su medicina (klinikinė psichologija), o su psichologiniu išprusimu (mokyklos psichologai). Vadinasi turime reikalą ne tik su psichologinėm sociumo problemom, bet ir su psichologiniu apleistumu, kuris viena iš svarbiausių grandinių žmogų paruošti nebijoti kreiptis pas psichologus. Mokyklose tarsi yra psichologijos mokytojai, tačiau jie dėsto išskirtinai vyresnėm klasėm. Tai mažas poveikis visuomenei, nes neužtenka mokinius mokyti psichologijos pagrindų, reikia rasti ryšius su kitomis gretutinėmis specialybėmis kaip klinikinė psichologija, psichiatrija, supažindinti kas yra psichoterapija, kurti psichoterapines grupes mokyklose. Tačiau iškart kyla problema, tai darbo vietų skaičius mokykloje, direktorių požiūris į psichologo nepriklausomumą klientų atžvilgiu ir konfidencialumo užtikrinimą. Pabandyk dabar gauti psichologo darbą, nėra vietų, o jei pasiūlo, tai daugybę laiko ir lėšų sukišęs naujas psichologas negali dirbti (daugeliui atrodo, kad mes gauname daug), be to jam bandoma kišti pagalius į ratus, reikalaujama internatūros arba bent magistro laipsnio. Tikra nesąmonė. Jei jau sąjunga nori pasiekti kvalifikuotos psichologų veiklos, tai ji turi pripažinti visus Lietuvos aukštųjų mokyklų psichologus, iš visų aukštųjų mokyklų sudaryti tarybas, padėti visiems siekti kvalifikacijos, o ne jas drausti ar monopolizuoti mokymą. Ar paslaptis sakykim Kočiūno privati veikla, kurios taip ir nereglamentavo VU, jo psichoterapijos kursus baigę, negavo kol kas jokių oficialių diplomų, o pinigėlius sukišo nemažus. Taip, kad daugiau tolerancijos kolegoms ir mažiau komercializacijos šioje profesijoje, tik tada žmonės nebijos kreiptis ir nebus apiplėšiami už konsultacijas.

Sakykim, kad ir šiame forume galim imtis konsultacinės veiklos, tam buvo bandoma suburti į klubą "Siela" norinčius padėti žmonėms psichologus studentus (siūlau ir soc. darbuotojus ir pedagogus). Jei atsirastu iniciatyvinė grupelė, organizuočiau susitikimą ir pabandytume ką nors spręsti bendromis jėgomis.

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Tre Sau 21, 2009 5:27 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007