Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Šeš Bir 12, 2021 2:59 pmNaujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
ŠVENTASIS KAZIMIERAS istorija. Kaziuko mugė 
Autorius Žinutė
psichologas

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 1849
Miestas: Vilnius
Standartinė ŠVENTASIS KAZIMIERAS istorija. Kaziuko mugė
ŠVENTASIS KAZIMIERAS

Kovo 4 d. švenčiame Šv. Kazimiero šventę. Tai vienintelis Lietuvos šventasis. Mat žmonės, girdėdami bažnyčioje kunigus kalbant apie kitus šventuosius, negalėdavo įsivaizduoti jų gyventų vietų, gyvenimo sąlygų ir aplinkos. Šventuosius liaudis priėmė, pamilo, pasisavino, bet vis dėlto jie likdavo tolimi.
Kas kita buvo šventas Kazimieras. Jo pėdos įmintos toje pačioje žemėje, jo kūnas palaidotas Vilniuje, kur liaudis galėjo jį aplankyti ir prie karsto pasimelsti. Lietuviai tikėjo, kad šv. Kazimieras jų maldas supranta ir, be abejo, išklauso. Argi jis nebuvo lietuvių karaliaus sūnus? Argi jis nevažinėjo po Lietuvą, gyvas būdamas, nematė jos žmonių, negirdėjo jų skundų?
Lietuviams Šv.Kazimieras buvo toks artimas, kad pasakojimai apie jo gyvenimą ir stebuklus jau buvo išėję iš bažnyčios ribų ir pasklidę liaudyje – virtę pasakomis, legendomis.
Šv. Kazimieras savo kilme buvo tikras lietuvis. Jis kilęs iš garsios ir garbingos Gediminaičių giminės.Tai giminei priklausė didieji Lietuvos kunigaikščiai: Gediminas, Kęstutis, Algirdas, Vytautas Didysis ir kiti. Šv.Kazimiero tėvas buvo Kazimieras Jogailietis, Lietuvą (o vėliau kartu ir Lenkiją) valdęs nuo 1447m. Jo senelis buvo Jogaila, o senelė - ketvirtoji Jogailos žmona, Alšėnų kunigaikštytė Sofija – tikra lietuvaitė, augusi Vilniaus krašte.
Kazimieras Jogailietis vedė Austrų imperatoriaus Albrechto II dukterį, kilusią iš Habsburgų giminės. Jie turėjo 6 sūnus ir 6 dukteris. Kazimieras buvo antrasis iš eilės sūnus, gimęs 1458m. spalio 3 d. Gyvendamas pasižymėjo dideliu pamaldumu, gerais darbais, dorumu. Gavęs džiovą, mirė vos 25 metų amžiaus, 1483 m. kovo 4 d. Gardine. Palaidotas Vilniuje.
Netrukus po jo mirties žmonės pradėjo gausiai lankyti šventojo karalaičio kapą ir melsti užtarimo pas Dievą.
1602 m. popiežius Klemensas VIII oficialiai paskyrė šv.Kazimiero dieną bažnytiniame kalendoriuje.
1948 m. birželio 11 d. popiežius Pijus XII paskyrė jį visos lietuvių jaunuomenės ypatinguoju danguje globėju pas Dievą. Taigi, šv. Kazimieras tapo jaunimo globėju ne tik Lietuvoje, bet ir visuose pasaulio kraštuose, kur tas lietuviškas jaunimas begyventų.

Žmonės į savo šventąjį šaukėsi įvairių nelaimių metu. Pirmuoju jo stebuklu laikomas pasirodymas 1518 m. prie Dauguvos upės, karo su Maskva metu. Gausi rusų kariuomenė buvo susitelkusi ir grėsė Polocko miestui. Miestą ir pilį stojo ginti gana nedideli lietuvių būriai. Lietuviams reikėjo persikelti per patvinusią Dauguvos upę. Nesurasdami kitokios pagalbos, jie meldė šventojo karalaičio užtarimo. Šv.Kazimieras pasirodęs lietuviams ant balto žirgo, apsisiautęs baltu apsiaustu. Jis padrąsino kariuomenę kovoti ir pats pirmasis įjojo į šniokščiančią upę. Lietuviai pasekė jo pavyzdžiu, narsiai kovėsi ir Maskvos pulkus nugalėjo. Gandas apie stebuklingą karalaičio pasirodymą ir pergalę pasklido po visą šalį.
Stebuklas buvo tyrinėtas ano meto vyskupų ir pripažintas autentišku.

Legenda ,,Ištiesta ranka”

Tai atsitiko tais laikais, kai buvo baigiama statyti Vilniaus katedra.Toje vietoje, kur senovėje vaidilutės kurstė šventąją ugnį, kur vėliau buvo pastatyta pirmoji Vilniaus bažnyčia, iškilo gražus naujas rūmas su šventųjų ir karalių skulptūromis.
Bet meistrams kažkas statinyje netiko. Trūko puošmenų stogui. Po ilgų svarstymų skulptoriams buvo įsakyta nukalti tris statulas: šv. Elenos, laikančios kryžių, šv. Stanislovo ir šv. Kazimiero. Mat Stanislovo vardu buvusi pavadinta anksčiau čia stovėjusi bažnyčia, o šv. Kazimieras – buvęs Lietuvos karalaitis, vėliau paskelbtas šventuoju.
Miesto gyventojai meldėsi, linkėjo meistrams sėkmės. Visi troško, kad iškilmingiausia būtų Lietuvos šventojo skulptūra. Baigtu meistrų darbu visi liko patenkinti. Didžiulis kryžius buvo padengtas auksu. Šv. Kazimieras prie krūtinės sudėtomis rankomis ir į dangų nukreiptu žvilgsniu tarsi meldė Aukščiausiąjį miestui ramybės.
Statulos buvo iškilmingai pašventintos ir užkeltos ant stogo. Po vakarinių Vilniaus bažnyčių varpų skambesio Katedros aikštė ištuštėjo. Liko tik viena našlaitė, kuri dar panoro prie šv. Kazimiero kojų padėti nors vieną gėlės žiedelį. Ji pasišokėjusi metė gėlės žiedą į viršų. Tačiau jis nukrito žemėn. Mergaitė pravirko ir savo ašarotas akis pakėlė į šventąjį. Tuo metu nuo šv. Kazimiero krūtinės atsiskyrė ir išsitiesė marmurinė ranka, tarsi laiminanti mergaitę ir miestą. Tokia ji ir liko.
Pamatę tai, miestiečiai bėgo ir prie katedros meldėsi. Senelis vyskupas šį stebuklą užrašė į knygas.
Pagal P. Jurkų

Pirmoji šv. Kazimiero vardo bažnyčia Lietuvoje buvo pastatyta XVI a. viduryje ar pabaigoje netoli Ukmergės. Šiuo metu Lietuvoje yra 12 šv. Kazimiero vardo bažnyčių.

KAZIUKO MUGĖ

Švenčiant šv. Kazimiero šventę kovo 4 d., daug maldininkų iš įvairių Lietuvos vietų suvažiuodavo į Vilnių. Po pamaldų katedroje žmonės dar ilgai nesiskirstydavo namo. Iš to išsivystė ,,Kaziuko mugės”. Į šias muges susirinkdavo dešimtys tūkstančių pardavėjų, pirkėjų ir šiaip lankytojų. Jos vykdavo atvirame ore. Viena iš būdingiausių Kaziuko mugės prekių buvo ,,Vilniaus verbos”. Tai iš įvairių džiovintų gėlių ir žolių (kačpėdėlių, kraujažolių, smilgų, motiejukų ir kitokių) supintos ir ant neilgų lazdelių pritvirtintos siauros puokštelės, tinkamos nusinešti į bažnyčią Verbų sekmadienį ir po to papuošti namus.
Kitas tipiškas Kaziuko mugės ,,muginukas”, tai širdelės pavidalo meduolinis pyragaitis, papuoštas spalvoto cukraus gėlėmis, kriputėmis, taškučiais, paukščiukais. Pyragėlius pirkdavo ir dovanodavo mylimiesiems. Buvo mada parnešti juos iš mugės tiems, kurie turėjo likti namie.

_________________
Pas mus rašoma tik lietuvišku šriftu, susipažinkite su forumo taisyklėmis
http://www.baltai.lt/phpbbpsichologija/ ... 5ec4d1cec5


Ket Sau 15, 2009 4:24 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007